2016 Track & Field

PIAA Class AAA Boys

100 -- 1, Journey Brown, Meadville, 10.73. 2, Darien Williams, Wissahickon, 10.76. 3, Jeremy Jennings, Downingtown East, 10.78. 4, Tristan Daman, State College, 10.91. 5, Brassir Stocker, Coatesville, 10.98 6, Julian Liaci, Nazareth, 11.03. 7, Shyheim Brown, Central Dauphin East, 11.10. 8, Zane Dudek, Armstrong, 11.23.

200 -- 1, Joshua McLemore, Downingtown West, 21.41. 2, Terrance Laird, Coatesville, 21.41. 3, Keon Rantin, Glen Mills, 21.78. 4, Jahan Dotson, Nazareth, 21.93. 5, Aaron Arp, Central Dauphin East, 21.96. 6, Nate Alleyne, Downingtown West, 22.07. 7, Sayyid Saunders, Harry S. Truman, 22.24. 8, Ayden Owens, North Allegheny, 22.27.

400 -- 1, Joshua McLemore, Downingtown West, 46.82. 2, Kier Miner, Cumberland Valley, 47.29. 3, Tyreek Mathis, Martin Luther King, 47.85. 4, Miles Green, St. Joseph’s Prep, 48.19. 5, Ahmir Manning, Milton Hershey, 48.46. 6, Keegan Hughes, Bishop Shanahan, 48.81. 7, Dante Watson, North Penn, 49.05. 8, Ray Richard, Wyoming Valley West, 49.61.

800 -- 1, Joseph Espinal, Wilson Area, 1:51.09. 2, Matt Wisner, Carlisle, 1:51.49. 3, Jaxson Hoey, Downingtown West, 1:51.58. 4, Nick Feffer, State College, 1:53.50. 5, Brett Wolfinger, Quakertown, 1:53.53. 6, Derin Klick, Lebanon, 1:53.66. 7, Justin Miller, General McLane, 1:53.78. 8, Anthony Degleris, State College, 1:54.17.

1,600 -- 1, Alex Milligan, State College, 4:10.17. 2, Mike Kolor, Seneca Valley, 4:11.35. 3, Josh Hoey, Downingtown West, 4:11.36. 4, Liam Galligan, Springfield, 4:15.03. 5, Noah Falasco, Upper Merion, 4:16.64. 6, Jacob Stupak, North Allegheny, 4:16.68. 7, Henry Sappey, Downingtown West, 4:17.53. 8, Eric Kennedy, Kiski Area, 4:18.26.

3,200 -- 1, Matt Kravitz, North Pocono, 9:09.34. 2, Nick Wolk, Peters Township, 9:10.25. 3, Marc Migliozzi, North Allegheny, 9:14.12. 4, Jake Susalla, Plum, 9:15.44. 5, Todd Gunzenhauser, Mt. Lebanon, 9:18.79. 6, Zach Lefever, Ephrata, 9:19.33. 7, Kevin Lapsansky, Easton, 9:22.79. 8, Jake Brophy, Central Bucks East, 9:23.39.

400 relay -- 1, Nazareth Area, 41.86. 2, Coatesville, 41.91. 3, Dallastown, 42.32. 4, Penn Hills, 42.41. 5, La Salle College, 42.56. 6, Glen Mills, 42.60. 7, Wissahickon, 42.93. DQ, Downingtown East.

1,600 relay -- 1, Downingtown West, 3:15.50. 2, State College, 3:16.57. 3, Milton Hershey, 3:16.66. 4, Penn Wood, 3:17.45. 5, Abington, 3:17.87. 6, Central Dauphin East, 3:18.14. 7, Upper Dublin, 8:19.07. 8, Upper Darby, 3:19.90.

3,200 relay -- 1, State College, 7:37.25. 2, Abington, 7:44.17. 3, Central Bucks West, 7:44.17. 4, Pennridge, 7:45.72. 5, North Penn, 7:45.95. 6, Council Rock North, 7:46.61. 7, La Salle College, 7:50.62. 8, North Allegheny, 7:51.71.

110 hurdles -- 1, Jace Roundtree, Kiski Area, 14.18. 2, Billy Cooney, Solanco, 14.37. 3, Keith Batiste, Penn Hills, 14.78. 4, Seth Spino, Hempfield, 14.78. 5, Colin Harker, Souderton, 14.85. 6, Sekou Kanneh, Penn Wood, 14.85. 7, Kyle Sult, General McLane, 14.98. 8, Patrick Kimball, Mt. Lebanon, 15.42.

300 hurdles -- 1, Ayden Owens, North Allegheny, 37.48. 2, Stephen Testa, William Tennant, 38.44. 3, Kurt Eberhardt, Hampton, 38.51. 4, Sekou Kanneh, Penn Wood, 38.64. 5, Stephen Scott, Souderton, 39.38. 6, Billy Cooney, Solanco, 39.44. 7, Taraje Whitfield, Manheim Township, 39.54. 8, Changa Hodge, East Stroudsburg South, 40.34.

High Jump -- 1, Greg Laurey, Notre Dame-Green Pond, 6-10. 2, Terrance Massey-Porter, Williamsport, 6-10. 3, Qayyim Ali, Williamsport, 6-7. 4, Dondre Pittman, Coatesville, 6-6. 5, Christian Jones, Laurel Highlands, 6-6. 6, Emmanuel Mitchell, Penn Hills, 6-4. 6, Isaiah Wiggins, Pocono Mountain West, 6-4. 8, Chris Petraskie, Shamokin, 6-4.

Long Jump -- 1, Jahan Dotson, Nazareth, 24-4 1/2. 2, Troy Miller, Solanco, 23-6 1/4. 3, Shamar Jenkins, Souderton, 23-3 1/2. 4, Terrance Massey-Porter, Williamsport, 23-2. 5, Dashawn Minnick, West Scranton, 23-0 3/4. 6, Kellin Valentine, State College, 22-4 1/2. 7, Alex Sislo, La Salle College, 23-0 1/2. 8, Kobay White, Bishop McDevitt, 22-5 ¼.

Triple Jump -- 1, Ravaughn Dillard, Gettysburg, 48-7. 2, Bricen Garner, Central Catholic, 48-4 3/4. 3, Darian Alston, Downingtown West, 48-1 3/4. 4, Isaiah Wiggins, Pocono Mountain West, 47-6 3/4. 5, Shamar Jenkins, Souderton, 47-1 1/4. 6, Treyvon Wheelings, Milton Hershey, 46-5 1/4. 7, Kellin Valentine, State College, 46-1 1/4. 8, Ache Hall, Springfield, 45-10 1/4.

Pole Vault -- 1, Griffin Thompson, State College, 16-3. 2, Nicholas Marino, Hatboro-Horsham, 15-9. 3, Hayden Fox, Hempfield, 15-9. 4, Caleb Sanford, McDowell, 15-3. 5, Payton Morris, East Pennsboro, 14-9. 6, Gregory Potter, Red Lion, 14-9. 7, Dave Johnston, Baldwin, 14-9. 8, David Kelly, Pine-Richland, 14-9.

Discus -- 1, Jordan Geist, Knoch, 183-0. 2, Matt Slagus, North Pocono, 175-10. 3, Tom Bojalad, Saint Marys, 172-7. 4, Sam Mastro, South Fayette, 169-10. 5, Tyler Hoag, Manheim Central, 165-2. 6, Lawson Monta, Greensburg Salem, 161-0. 7, Keith Dreese, Selinsgrove, 159-10. 8, Brennan McTighe, Knoch, 158-10.

Javelin -- 1, Mike Marsack, Stroudsburg, 211-0. 2, Andrew Manz, North Allegheny, 208-5. 3, Jacob Strickler, Selinsgrove, 198-4. 4, Hayden Fox, Hempfield, 197-5. 5, Cain Resch, Lancaster McCaskey, 192-2. 6, Grayson Hill, Erie Cathedral Prep, 191-10. 7, Dakota Leonhard, Northern Lebanon, 190-1. 8, Alex Hoffsmith, Palmyra, 188-8.

Shot Put -- 1, Jordan Geist, Knoch, 74-3 1/2 (meet record, old record 70-0, Ryan Whiting, Central Dauphin, 2005). 2, Lawson Monta, Greensburg Salem, 61-1 1/4. 3, Dominic Marshall, Hempfield, 57-5 1/4. 4, Tom Bojalad, Saint Marys, 56-2 1/2. 5, Cameron Landis, Cathedral Prep, 56-2 1/2. 6, Tyler Hoag, Manheim Central, 55-3. 7, Cain Resch, Lancaster McCaskey, 55-2 3/4. 8, Ben Viau, Manheim Township, 54-1 1/4.

Team Scoring -- 1, State College, 54. 2, Downingtown West, 53. 3, North Allegheny, 29. 4, Nazareth, 28. 5, Coatesville, 25. 6, Hempfield, 22. 7, Knoch, 21. 8, (tie) Solanco, 19 and Williamsport, 19.