2016 Track & Field

PIAA Class AA Boys

100 -- 1, Jahvel Hemphill, Bloomsburg, 10.74. 2, Austin Kratz, Christopher Dock, 10.96. 3, Kristian Marche, Imhotep Charter, 11.19. 4, Ian Nieves, Milton, 11.26. 5, Derrell Carter, Beaver Falls, 11.29. 6, Kurt Adkins, Washington, 11.41. 7, Dozie Ezi-Ashi, Hickory, 11.48. 8, Andrey Bolton, Monessen, 11.69.

200 -- 1, Austin Kratz, Christopher Dock, 21.85. 2, Andrew Snyder, Camp Hill, 22.31. 3, Armonte Paulk, Hill-Freedman, 22.33. 4, Kristian Marche, Imhotep Charter, 22.50. 5, Javon McIntyre, Columbia, 22.85. 6, Kurt Adkins, Washington, 22.95. 7, Tanner Kennedy, Northwest, 23.09. 8, Andrey Bolton, 23.11.

400 -- 1, Ryan Thrush, Brookville, 48.71. 2, Javon McIntyre, Columbia, 48.85. 3, Ade Jones-Roundtree, Imhotep Charter, 49.58. 4, Andrew Risser, Tulpehocken, 49.92. 5, Miles Brewer, Neumann-Goretti, 49.94. 6, Kenny Baurle, Avonworth, 50.46. 7, William Gruber, Hickory, 51.35. 8, Channing Phillips, Kennedy Catholic, 57.20.

800 -- 1, Dom Perretta, Beaver Falls, 1:50.10 (meet record, old record, Paul Vandergrift, Archbishop Kennedy, 1987). 2, Kamil Jihad, Neumann-Goretti, 1:52.23. 3, David Fletcher, Mount Carmel, 1:52.60. 4, Joseph Previdi, Masterman, 1:54.69. 5, Tyler Leeser, Milton, 1:55.11. 6, Dan Kuhn, Harbor Creek, 1:55.14. 7, Aaron Morris, Springfield Township, 1:55.39. 8, Dominic Mussoline, Marian Catholic, 1:55.44.

1,600 -- 1, Dom Perretta, Beaver Falls, 4:17.62. 2, Matt Murray, Dunmore, 4:19.31. 3, Cooper Leslie, Camp Hill, 4:21.70. 4, Hunter Crawley, South Williamsport, 4:23.40. 5, Tristan Forsythe, Winchester Thurston, 4:24.12. 6, Jarrett Boyd, Freedom, 4:24.36. 7, Trent Leonard, North East, 4:25.17. 8, Riley Lamison, Beaver, 4:27.65.

3,200 -- 1, Dominic Hockenbury, Lake Lehman, 9:13.70. 2, Zach Skolnekovich, Quaker Valley, 9:21.14. 3, Bryce Descavish, Central Cambria, 9:22.86. 4, Ben Bumgarner, Waynesburg, 9:26.04. 5, Will Loevner, Winchester Thurston, 9:26.78. 6, Griffin Mackey, Sewickley Academy, 9:29.51. 7, Ben Littmann, Winchester Thurston, 9:30.38. 8, Ben Bickerton, Southmoreland, 9:31.74.

110 hurdles -- 1, Ian Nieves, Milton, 14.34. 2, Raheem Twyman, Wilkes-Barre Meyers, 14.45. 3, Dylan Hochbein, Freeport, 14.71. 4, Zack Kuntz, Camp Hill, 14.77. 5, Josh Wolfe, Christopher Dock, 14.87. 6, Noah VanHouten, Eisenhower, 15.16. 7, Gary Raymond, South Park, 15.21. 8, Joseph Newton, Kane, 15.33.

300 hurdles -- 1, Raheem Twyman, Wilkes-Barre Meyers, 38.34. 2, Dylan Hochbein, Freeport, 38.60. 3, Noah VanHouten, Eisenhower, 39.32. 4, Tanner Sipes, Everett, 39.64. 5, Josh Booth, McConnellsburg, 39.77. 6, Garth Estadt, Lakeland, 40.03. 7, Zack Kuntz, Camp Hill, 40.36. 8, Josh Wolfe, Christopher Dock, 41.04.

400 relay -- 1, Imhotep Charter, 42.52. 2, World Communications, 42.92. 3, Milton, 42.96. 4, Delaware Valley Charter, 43.20. 5, Camp Hill, 43.21. 6, Bloomsburg, 43.51. 7, Titusville, 43.58. DQ, Hickory.

1,600 relay -- 1, Lakeland, 3:22.18. 2, Neumann-Goretti, 3:23.18. 3, Freeport, 3:26.22. 4, Camp Hill, 3:26.83. 5, Washington, 3:27.29. 6, Avonworth, 3:27.70. 7, Milton, 3:28.55. 8, Christopher Dock, 3:28.80.

3,200 relay -- 1, Seneca, 7:51.07. 2, Wyomissing, 7:54.48. 3, Avonworth, 7:57.08. 4, Harbor Creek, 7:57.89. 5, Camp Hill, 7:58.60. 6, Beaver, 8:02.95. 7, Lewisburg, 8:03.11. 8, Warrior Run, 8:04.91.

High Jump -- 1, Spencer Hay, Palmerton, 6-8. 2, James Thomas, Union, 6-8. 3, John Capitosti, Homer-Center, 6-6. 4, Alex White, Juniata, 6-6. 5, Brady Smith, Seneca, 6-4. 5, Ricky Lanigan, Shenango, 6-4. 7, Zack Kuntz, Camp Hill, 6-4. 8, Anthony Milliner, New Brighton, 6-4.

Long Jump -- 1, Brendan Sparr, Schuylkill Valley, 23-9 1/2. 2, Jahmair Craig, Delaware Valley, 23-9 1/2. 3, Austin Kratz, Christopher Dock, 22-9 1/4. 4, Bobby Wagner, North Schuylkill, 22-2 3/4. 5, Brandon Chafin, Hanover Area, 22-0 1/2. 6, Mark Robinson, Wilkes-Barre Meyers, 21-11 3/4. 7, Dajone Averett, West Catholic, 21-11. 8, Keayon Williams, Milton Area, 21-10 3/4.

Triple Jump -- 1, Anthony Milliner, New Brighton, 48-5 1/2. 2, Tyler Carter, Trinity Christian, 47-4. 3, Isaiah Robinson, Washington, 46-6 3/4. 4, Nafese Mack, Motivation, 45-0 1/2. 5, Akeem Cooper, Imhotep Charter, 43-11 1/4. 6, Matt Siley, Palisades, 43-11. 7, James Thomas, Union, 43-11. 8, Dustin Brown, Schuylkill Valley, 43-8 1/2.

Pole Vault -- 1, Joe Jardine, Schuylkill Valley, 14-0. 2, Tyler Rolick, Kane, 14-0. 3, Shane Rolick, Kane, 13-6. 3, Cole Rupert, Christopher Dock, 13-6. 3, Joe Nally, Mountain View, 13-6. 6, Elijah Dangrow, Greenville, 13-6. 7, Derek Frederick, Wyalusing Valley, 13-6. 8, Logan Blasiak, Palmerton, 13-6.

Discus -- 1, Evan Blaire, Hickory, 184-0. 2, Joey Mundell, Schuylkill Valley, 174-8. 3, Dominic Farronato, Lewisburg, 154-7. 4, Jadyn Anczarski, North Schuylkill, 151-5. 5, Aaron Armstrong, Lakeview, 150-0. 6, Ethan Dabbs, Richland, 149-2. 7, Mark Custus-Melgar, Philadelphia High School of the Future, 147-3. 8, Bobby Jendrejewski, Freeport, 140-1.

Javelin -- 1, Jake Wilson, Laurel, 195-3. 2, August Cook, Bedford, 189-3. 3, Hunter Watkins, Elk Lake, 189-1. 4, Ethan Dabbs, Richland, 188-4. 5, Ben Hurda, Biglerville, 181-7. 6, Trae Smith, Cameron County, 181-3. 7, Sean Donoughe, Bishop Guilfoyle, 170-8. 8, Austin Labesky, Kane, 166-6.

Shot Put -- 1, Joey Mundell, Schuylkill Valley, 60-3 1/2. 2, Noah Fritz, Schuylkill Haven, 54-5 1/2. 3, Jacob Gieringer, Oley Valley, 54-3 1/4. 4, Trevor Adams, Freedom, 53-11. 5, Anthony Moran, Richland, 52-11 1/2. 6, Tyler Bishop, Hickory, 52-10 3/4. 7, Lance Fisher, Riverside, 52-9 1/2. 8, Naquise Childs, Neumann-Goretti, 50-9 3/4.

Team Scoring -- 1, Schuylkill Valley, 39. 2, Camp Hill, 36. 3, Christopher Dock, 35. 4, Imhotep Charter, 31. 5, Milton, 28. 6, Beaver Falls, 24. 7, (tie) Freeport, 21, Wilkes-Barre Meyers, 21 and Neumann-Goretti, 21.