WPIAL Girls Singles Results

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1975 Joy McManus (Mt. Lebanon) Molly Wesner (Greensburg Salem)    
1976        
1977 Randi Belkin (Gateway)      
1978 Gretchen Rush (Mt. Lebanon)      
1979 Gretchen Rush (Mt. Lebanon)      
1980 Debbie Pollack (Churchill)      
1981 Gretchen Rush (Mt. Lebanon) Cara Small (Franklin Regional)    
1982 Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) Darnell Adams (Greensburg C.C.)    
1983 Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) Kirsten Turk (Mt. Lebanon)    
1984 Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) Lisa Thomas (Plum)    
1985 Jennifer Rojohn (Serra Catholic) Lisa Thomas (Plum)    
1986 Jennifer Rojohn (Serra Catholic) Peggy Cook (Slippery Rock)    
1987 Amy Hise (Moon) Chris DiNardo (Moon)    
1988 Chris DiNardo (Moon)      
1989 Katrine Guenther (Upper St. Clair) Chris DiNardo (Moon)    
1990 Katrine Guenther (Upper St. Clair)      
1991 Lindsay Bell (Upper St. Clair)      
1992 Jacqueline Bunting (Upper St. Clair) Laura Tsaggaris (Moon)    
1993 Laura Tsaggaris (Moon) Jacqueline Bunting (Upper St. Clair)    
1994 Laura Tsaggaris (Moon) Karen Ridley (Hampton)    
1995 Sara Riske (Peters Township) Dani Frisk (North Allegheny)    
1996 Shannon Rice (Mt. Lebanon) Sara Riske (Peters Township)    
1997 Sara Riske (Peters Township) Lauren Fisher (Woodland Hills) 6-1, 6-4  

WPIAL Girls Singles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Sarah Riske (Peters Township) Kelly Baritot (North Allegheny) Injury default  
1999 Kelly Baritot (North Allegheny) Laura Pegula (North Allegheny) 6-1, 3-6, 7-6 (5)  
2000 Karissa Walker (Latrobe) Jesse Jones (Upper St. Clair) 6-4, 6-4 Brackets
2001 Amanda El-Tobgy (Upper St. Clair) Karissa Walker (Latrobe) 6-4, 6-4 Brackets
2002 Kellie Schmitt (Bethel Park) Jackie Hughes (McKeesport) 6-2, 6-1 Brackets
2003 Michaela Kissell (Latrobe) Kim Whelan (North Allegheny) 6-1, 6-2 Brackets
2004 Michaela Kissell (Latrobe) Shayna Miller (Upper St. Clair) 6-4, 6-4 Brackets
2005 Michaela Kissell (Latrobe) Lauren Greco (Shady Side Academy) 7-5, 6-2 Brackets
2006 Allison Riske (Peters Township) Lauren Greco (Shady Side Academy) 6-2, 6-1 Brackets
2007 Lauren Greco (Shady Side Academy) Sarah Lynch (Pine-Richland) 6-1, 1-6, 6-3 Brackets
2008 Joelle Kissell (Latrobe) Ronit Yurovsky (Plum) 6-0, 4-6, 7-5 Brackets
2009 Ronit Yurovsky (Plum) Joelle Kissell (Latrobe) 6-3, 6-2 Brackets
2010 Ronit Yurovsky (Plum) Sara Perelman (Shady Side Academy) 6-0, 7-5 Brackets
2011 Ronit Yurovsky (Plum) Taylor Perz (Pine-Richland) 6-1, 6-2 Brackets
2012 Callie Frey (Mt. Lebanon) Megan Adamo (Upper St. Clair) 6-2, 6-0 Brackets
2013 Callie Frey (Mt. Lebanon) Marlys Bridgham (Pine-Richland) 3-6, 6-1, 6-2 Brackets
2014 Ananya Dua (Shady Side Academy) Charlotte Madson (Upper St. Clair) 6-3, 7-5 Brackets
2015 Ananya Dua (Shady Side Academy) Anna Li (North Allegheny) 6-3, 6-2 Brackets

WPIAL Girls Singles Results - Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Nikki Borza (Beaver) Hayley Hughes (Bishop Canevin) 4-6, 6-2, 6-0  
1999 Hayley Hughes (Bishop Canevin) Emily Hughes (Bishop Canevin) 6-2, 7-5  
2000 Nicole Bautista (Greensburg C.C.) Katie Rosenbloom (Ellis School) 6-2, 6-4 Brackets
2001 Emily Hughes (Bishop Canevin) Kristi Borza (Beaver) 6-3, 6-1 Brackets
2002 Alexandra Kaluza (Beaver) Kristi Borza (Beaver) 7-6 (4), 6-4 Brackets
2003 Annie Houghton (Quaker Valley) Alexandra Kaluza (Beaver) 4-6, 7-5, 6-3 Brackets
2004 Annie Houghton (Quaker Valley) Alexandra Kaluza (Beaver) 6-4, 6-2 Brackets
2005 Cate Stewart (Quaker Valley) Alexandra Kaluza (Beaver) 3-6, 6-4, 6-4 Brackets
2006 Cate Stewart (Quaker Valley) Emily Urda (Sewickley Academy) 6-1, 6-0 Brackets
2007 Cate Stewart (Quaker Valley) Kimmy Borza (Beaver) 6-2, 6-0 Brackets
2008 Sarah Shashura (California) Elise Held (Vincentian) 7-6 (0), 6-4 Brackets
2009 Tanya Timko (Chartiers-Houston) Logan Antill (Sewickley Academy) 2-6, 6-4, 6-3 Brackets
2010 Spencer Caravaggio (Quaker Valley) Sarah Shashura (Brownsville) 6-1, 6-3 Brackets
2011 Eva Sung (Sewickley Academy) Sarah Shashura (Brownsville) 1-6, 6-4, 6-2 Brackets
2012 Spencer Caravaggio (Quaker Valley) Alyvia Kluska (Keystone Oaks) 6-1, 6-1 Brackets
2013 Samantha Gohh (Sewickley Academy) Sydney Miggantz (Sewickley Academy) 3-6, 6-0, 6-3 Brackets
2014 Alyvia Kluska (Greensburg C.C.) Michaela Kluska (Greensburg C.C.) 2-2, default Brackets
2015 Anne Taylor (Beaver) Hannah Phillips (Carlynton) 6-1, 7-6 (7-5) Brackets