WPIAL Girls Doubles Results

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1975 McCallum & Kolankiewicz
(Mt. Lebanon)
     
1976 Kolankiewicz & Seay
(Mt. Lebanon)
  6-3, 6-0  
1977 Kolankiewicz & Bahm
(Mt. Lebanon)
C. Janto & E. Janto
(South Park)
   
1978 Carrie Short & Meg Short
(Fox Chapel)
     
1979 M. Fabrega & K. O'Hara
(Mt. Lebanon)
Sue Rice & Steph Rice
(Valley)
   
1980 Sue Rice & Steph Rice
(Valley)
C. Cook & Sherri Lewis
(Mt. Lebanon)
   
1981 C. Cook & K. O'Hara
(Mt. Lebanon)
S. Rice & J. Belli
(Valley)
   
1982 K. Turk & R. Stern
(Mt. Lebanon)
P. Gray & K. Rydstrom
(Mt. Lebanon)
   
1983 Colleen Deep & Kelly Deep
(Moon)
C. Pierce & S. Jobe
(Gateway)
   
1984 Colleen Deep & Kelly Deep
(Moon)
C. Pierce & S. Jobe
(Gateway)
   
1985 Kelly Deep & Amy Hise
(Moon)
Mary Ann Pasqual & Dana Edwards
(Fox Chapel)
   
1986 Kelly Deep & Amy Hise
(Moon)
Marcy Cenkovich & Karen Spirer
(Mt. Lebanon)
   
1987 Marcy Cenkovich & Karen Spirer
(Mt. Lebanon)
     
1988 Robin Manke & Heidi Price
(Mt. Lebanon)
Thompson & Landis
(Upper St. Clair)
   
1989 Beth Hickey & Porter Harris
(Mt. Lebanon)
Melissa Gialames & Jen Coleman
(Upper St. Clair)
   
1990 Jen Coleman & Lindsay Bell
(Upper St. Clair)
Beth Hickey & Porter Harris
(Mt. Lebanon)
   
1991 Kristen Carey & Lori Manheimer
(Mt. Lebanon)
Jen DePalma & Melissa Gialames
(Upper St. Clair)
   
1992 Erin Gustine & Ting Yu
(Mt. Lebanon)
Chase & Johns
(Franklin Regional)
   
1993 Jeana Chung & Karen Ridley
(Shady Side Academy)
Cara Evangelista & Dani Frisk
(North Allegheny)
   
1994 Jeana Chung & Courtney Chesin
(Shady Side Academy)
Dani Frisk & Paige Kennedy
(North Allegheny)
   
1995 Corinne Ogrodnik & Jessie O'Neil
(Upper St. Clair)
Katherine Oetjen & Dawn Vighetti
(Upper St. Clair)
   
1996 Patti Jo & Kristin Silberman
(Shady Side Academy)
Julie Scheib & Kristen White
(Upper St. Clair)
   
1997 Erin Glatz & Julie Leininger
(North Hills)
Lindsay Moore & Betsy Scheib
(Upper St. Clair)
6-4, 7-6 (1)

WPIAL Girls Doubles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Christy Michaux & Ashley Michaux
(Penn-Trafford)
Betsy Scheib & Lindsay Moore
(Upper St. Clair)
6-4, 6-3
1999 Kylie Corsi & Tara McHugh
(Hempfield)
Jessica Jones & Lucia DeSimone
(Upper St. Clair)
3-6, 6-4, retired
2000 Jamie Delorie & Kristen Edgar
(Peters Township)
Kim Whelan & Angela Tong
(North Allegheny)
6-1, 3-6, 6-4 Brackets
2001 Jessie Jones & Shayna Miller
(Upper St. Clair)
Kim Whelan & Christie D'Achille
(North Allegheny)
6-2, 6-2 Brackets
2002 Karissa Walker & Jamie Sutyak
(Latrobe)
Shayna Miller & Carrie Miller
(Upper St. Clair)
6-4, 3-6, 7-6 (5) Brackets
2003 Christie D'Achille & Sabrina Smyers
(North Allegheny)
Mary Wilson & Allie Seranko
(Latrobe)
6-3, 6-3 Brackets
2004 Amanda Campbell & Vanessa Steiner
(Fox Chapel)
Christie D'Achille & Sabrina Smyers
(North Allegheny)
6-3, 6-1 Brackets
2005 Sabrina Smyers & Jen Larimore
(North Allegheny)
Vanessa Steiner & Sara Longo
(Hampton)
4-6, 6-2, 6-0 Brackets
2006 Joelle Kissell & Allie Seranko
(Latrobe)
Katie Liss & Liz Hough
(Upper St. Clair)
6-3, 6-0 Brackets
2007 Kelly Whelan & Jen Larimore
(North Allegheny)
Julie Stroyne & Emily Palko
(Peters Township)
6-1, 4-6, 6-3 Brackets
2008 Kelly Whelan & Jen Larimore
(North Allegheny)
Julie Stroyne & Caroline Nixon
(Peters Township)
6-1, 6-2 Brackets
2009 Olivia Heim & Taylor Perz
(Pine-Richland)
Julie Stroyne & Caroline Nixon
(Peters Township)
6-3, 2-6, 7-5 Brackets
2010 Kylie Isaacs & Mikayla Becich
(North Allegheny)
Megan Adamo & Andrea Hammer
(Upper St. Clair)
6-3, 6-3 Brackets
2011 Stephanie Smith & Sara Komer
(Peters Township)
Callie Frey & Annie Baich
(Mt. Lebanon)
6-2, 6-4 Brackets
2012 Sara Komer & Abby Cummings
(Peters Township)
Nicole Cyterski & Megan Wasson
(Oakland Catholic)
6-2, 6-2 Brackets
2013 Laurel Shymansky & Lacey Cohen
(Fox Chapel)
Maddy Adams & Anna Li
(North Allegheny)
7-5, 6-4 Brackets
2014 Laurel Shymansky & Amanda Nord
(Fox Chapel)
Tina Li & Eugenia Lee
(North Allegheny)
6-3, 2-6, 7-5 Brackets
2015 Laurel Shymansky & Amanda Nord
(Fox Chapel)
Tina Li & Ashley Huang
(North Allegheny)
6-0, 6-1 Brackets
2016 Amanda Nord & Charlotte James
(Fox Chapel)
Tina Li & Ashley Huang
(North Allegheny)
6-2, 6-4 Brackets

WPIAL Girls Doubles Results - Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Cara Bobish & Katie Bobish
(Quigley)
Nicole Bautista & Lauren Shevchik
(Greensburg C.C.)
6-3, 6-2
1999 Nicole Bautista & Lauren Shevchik
(Greensburg C.C.
Gretchen Fry & Valerie Crozier
(Beaver)
7-5, 6-0
2000 Heather Green & Lauren Castagnero
(Ellis School)
Katie Skopinski & Samantha Helsing
(Beaver)
6-0, 6-1 Brackets
2001 Tricia Camp & Jackie Anthony
(Rochester)
Mindy Hall & Kristina Cenkner
(Mt. Pleasant)
7-5, 6-2 Brackets
2002 Shannon Benic & Natalie Castagnero
(Ellis School)
Patty Kaszmarek & Hilary Hughes
(Bishop Canevin)
7-6 (10), 6-4 Brackets
2003 Meghan Stubblebine & Patty Kaczmarek
(Bishop Canvein)
Natalie Castagnero & Shannon Benic
(Ellis School)
6-2, 6-4 Brackets
2004 Meghan Stubblebine & Patty Kaczmarek
(Bishop Canvein)
Chelsea Gibson & Natalie Jenereski
(Knoch)
6-1, 6-3 Brackets
2005 Meghan Stubblebine & Katie Maher
(Bishop Canevin)
Franca Peluso & Courtney Hawk
(Greensburg C.C.)
6-1, 4-6, 6-0 Brackets
2006 Elise Held & Alena Tesone
(Vincentian)
Sara Richman & Noella Richman
(Quaker Valley)
6-2, 6-1 Brackets
2007 Karli Timko & Tonya Timko
(Chartiers-Houston)
Elise Held & Alana Tesone
(Vincentian)
6-1, 6-1 Brackets
2008 Samantha DeStefano & Caitlyn Null
(Greensburg C.C.)
Lucy Findley & Elizabeth Harbison
(Quaker Valley)
6-2, 6-1 Brackets
2009 Susie Soltis & Madeline Leo
(Greensburg C.C.)
Aimee Fadden & Caroline Ross
(Sewickley Academy)
6-0, 6-0 Brackets
2010 Elise Carter & Tracy Gibson
(South Park)
Caroline Ross & Maria Frischling
(Sewickley Academy)
6-4, 6-1 Brackets
2011 Logan Antill & Caroline Ross
(Sewickley Academy)
Maria Frischling & Anna Mcgovern
(Sewickley Academy)
6-0, 6-3 Brackets
2012 Amy Cheng & Jappman Monga
(Sewickley Academy)
Chelsea Carter & Sara Kaminsky
(South Park)
6-2, 7-6 (7-5) Brackets
2013 Amy Cheng & Jappman Monga
(Sewickley Academy)
Moriah Bridges & Mattie Taylor
(Beaver)
6-2, 6-2 Brackets
2014 Farrah Bojalad & Zoe Bojalad
(Quaker Valley)
Anne Taylor & Mattie Taylor
(Beaver)
6-2, 6-2 Brackets
2015 Zoe Bojalad & Emily Kraus
(Quaker Valley)
Ania Luckiewicz & Angelica Arshoun
(Vincentian)
6-1, 6-2 Brackets
2015 Zoe Bojalad & Emily Kraus
(Quaker Valley)
Ania Luckiewicz & Angelica Arshoun
(Vincentian)
6-1, 6-2 Brackets
2016 Kelsey Heckert & Katie McLaughlin
(Indiana)
Margaux Marcus & Lauren Bertig
(Indiana)
6-4, 6-1 Brackets