PIAA Girls Singles Results

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1973 Claudia Smith (Hempfield)   3-6, 6-3, 7-5  
1974 Barbara Jordan (Upper Merion)   6-2, 6-1  
1975 Barbara Jordan (Upper Merion) Joy McManus (Mt. Lebanon) 6-2, 6-1 Brackets
1976 Kathy Jordan (Upper Merion) Berta McCallum (??????) 6-0, 6-1 Brackets
1977 Kathy Jordan (Upper Merion) Susie Silverman (Allderdice) 6-1, 6-0 Brackets
1978 Gail Wolfinger (Abington) Wendy Sturm (Mercyhurst Prep) 6-3, 6-4 Brackets
1979 Gretchen Rush (Mt. Lebanon) Ingrid Hetz (Central Bucks East) 7-5, 6-1 Brackets
1980 Debbie Pollack (Churchill) Jamie Beere (Cheltenham) 6-0, 6-1 Brackets
1981 Gretchen Rush (Mt. Lebanon) Darnell Adams (Greensburg C.C.) 6-1, 6-2 Brackets
1982 Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) Darnell Adams (Greensburg C.C.) 6-3, 6-0 Brackets
1983 Kelly Kolankiewicz (Mt. Lebanon) Darnell Adams (Greensburg C.C.) 6-1, 6-0 Brackets
1984 Laura Glitz (York Suburban) Kelly Erven (Mercyhurst Prep) 6-3, 6-2 Brackets
1985 Kelly Erven (Mercyhurst Prep) Jennifer Rojohn (Serra Catholic) 6-4, 6-4 Brackets
1986 Kelly Erven (Mercyhurst Prep) Gayle Miller (Conestoga) 7-5, 7-5 Brackets
1987 Gayle Miller (Conestoga) Kara Schertzer (McDowell) 7-5, 6-2 Brackets
1988 Erika Stenstrom (Radnor) Kara Schertzer (McDowell) 7-5, 6-1 Brackets
1989 Chris DiNardo (Moon) Katrine Guenther (Upper St. Clair) 6-3, 2-6, 6-3 Brackets
1990 Karen Schertzer (McDowell) Katrine Guenther (Upper St. Clair) 6-2, 6-2 Brackets
1991 Alison Cohen (Lower Merion) Susie Bowman (Council Rock) 6-4, 6-4 Brackets
1992 Lauren Nikolaus (Lancaster Catholic) Lule Aydin (Southern Lehigh) 6-1, 2-6, 6-1 Brackets
1993 Lauren Nikolaus (Lancaster Catholic) Kellie Murphy (Penncrest) 6-0, 7-6 (3) Brackets
1994 Leigh Eichelberger (Southern Lehigh) Laura Tsaggaris (Moon) 6-2, 7-6 (4) Brackets
1995 Vinnie Seiverling (Hershey) Leigh Eichelberger (Southern Lehigh) 7-5, 6-4 Brackets
1996 Vinnie Seiverling (Hershey) Alice Sukner (Allderdice) 6-3, 6-1 Brackets
1997 Sara Riske (Peters Township) Kristen White (Central Bucks East) 6-2, 7-6 (5) Brackets

PIAA Girls Singles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Sara Riske (Peters Township) Kristen Nowicki (Greensburg Salem) 6-0, 6-4 Brackets
1999 Kelly Baritot (North Allegheny) Hillary Mintz (Bensalem) 6-4, 6-2 Brackets
2000 Karissa Walker (Latrobe) Hillary Mintz (Bensalem) 6-1, 7-5 Brackets
2001 Hillary Mintz (Bensalem) Sara Schiffman (Lower Merion) 6-1, 6-3 Brackets
2002 Hillary Mintz (Bensalem) Kim Whelan (North Allegheny) 6-0, 6-1 Brackets
2003 Michaela Kissell (Latrobe) Julie Raezer (Lower Merion) 6-2, 6-4 Brackets
2004 Michaela Kissell (Latrobe) Lindsay Gray (Bethlehem Liberty) 6-1, 6-0 Brackets
2005 Michaela Kissell (Latrobe) Courtney Fenimore (Lower Merion) 6-0, 1-0 Brackets
2006 Allison Riske (Peters Township) Alexis Dorr (Central Bucks East) 6-0, 6-2 Brackets
2007 Lauren Greco (Shady Side Academy) Lauren Hankle (Hempfield, Dist. 3) 6-3, 6-4 Brackets
2008 Tessa Lyons (Strath Haven) Ronit Yurovsky (Plum) 7-6 (7), 6-3 Brackets
2009 Joelle Kissell (Latrobe) Tessa Lyons (Strath Haven) 4-6, 6-2, 6-3 Brackets
2010 Ronit Yurovsky (Plum) Sara Perelman (Shady Side Acad.) 6-0, 6-0 Brackets
2011 Ronit Yurovsky (Plum) Cristina Kaiser (Plymouth Whitemarsh) 6-1, 6-2 Brackets
2012 Cristina Kaiser (Plymouth Whitemarsh) Callie Frey (Mt. Lebanon) 7-5, 6-3 Brackets
2013 Marlys Bridgham (Pine-Richland) Mihaela Condreanu (Methacton) 6-1, 6-4 Brackets
2014 Ananya Dua (Shady Side Academy) Anna Li (North Allegheny) 6-1, 6-1 Brackets
2015 Ananya Dua (Shady Side Academy) Anna Li (North Allegheny) 7-6 (7-5), 6-1 Brackets
2016 Maria Santilli (Norwin) Eliza Askarova (Methacton) 6-4, 6-4 Brackets

PIAA Girls Singles Results - Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Jackie Carleton (Jenkintown) Nikki Borza (Beaver) 6-0, 6-2 Brackets
1999 Jackie Carleton (Jenkintown) Patty Devlin (York Suburban) 6-4, 6-4 Brackets
2000 Jackie Carleton (Jenkintown) Susan Pollack (Wyomissing) 6-1, 6-1 Brackets
2001 Christine Kansky (Crestwood) Susan Pollack (Wyomissing) 6-2, 6-0 Brackets
2002 Grace Blakely (Wyomissing) Christine Kansky (Crestwood) 7-5, 6-3 Brackets
2003 Christine Kansky (Crestwood) Susan Pollack (Wyomissing) 6-0, 6-1 Brackets
2004 Annie Houghton (Quaker Valley) Alexandra Kaluza (Beaver) 6-4, 7-6 (4) Brackets
2005 Martha Blakely (Wyomissing) Cate Stewart (Quaker Valley) 6-4, 6-1 Brackets
2006 Martha Blakely (Wyomissing) Cate Stewart (Quaker Valley) 6-1, 6-1 Brackets
2007 Martha Blakely (Wyomissing) Cate Stewart (Quaker Valley) 6-0, 6-1 Brackets
2008 Madison Cohen (Lower Moreland) Casey Robinson (Harriton) 6-2, 6-0 Brackets
2009 Julia Casslebury (Lancaster Country Day) Tanya Timko (Chartiers-Houston) 6-4, 7-5 Brackets
2010 Julia Casslebury (Lancaster Country Day) Spencer Caravaggio (Quaker Valley) 6-1, 6-3 Brackets
2011 Julia Casslebury (Lancaster Country Day) Audrey Ann Blakely (Wyomissing) 6-2, 6-0 Brackets
2012 Audrey Ann Blakely (Wyomissing) Spencer Caravaggio (Quaker Valley) 6-4, 6-4 Brackets
2013 Nathalie Joanlanne (Wyoming Seminary) Bronwyne Mellott (McConnellsburg) 6-4, 7-6 (7-4) Brackets
2014 Tyra Ott (Wilson) Bronwyne Mellott (McConnellsburg) 3-6, 6-3, 6-1 Brackets
2015 Elene Tsokilauri (Delaware Co. Christian) Lin Robertson (Berks Catholic) 6-3, 6-3 Brackets
2016 Emily Gordon (Grove City) Brenna Magliocchetti (Bethlehem Cath.) 2-6, 7-5, 7-5 Brackets