PIAA Girls Doubles Results

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1973 McManus & McCallum
(Upper Merion)
  6-0, 6-2  
1974 McManus & Gavett
(Mt. Lebanon)
  6-1, 6-1  
1975 McCallum & Kolankiewicz
(Mt. Lebanon)
Holland & Droney
(?????)
7-5, 7-5 Brackets
1976 Kolankiewicz & Seay
(Mt. Lebanon)
Chilcott & Catherine
(?????)
6-3, 6-0 Brackets
1977 Cathy Jacobson & Jill Grinberg
(Allderdice)
Kolankiewicz & Bahm
(Mt. Lebanon)
7-6, 1-6, 6-3 Brackets
1978 Cathy Jacobson & Jill Grinberg
(Allderdice)
Becki Yoder & Sharon Ammarel
(Exeter)
6-4, 6-2 Brackets
1979 S. Taylor & L. Lafair
(Harriton)
Sue Rice & Steph Rice
(Valley)
6-1, 6-2 Brackets
1980 I. Hetz & M. Houghton
(Central Bucks East)
Sue Rice & Steph Rice
(Valley)
7-6 (6), 6-4 Brackets
1981 S. Rice & J. Belli
(Valley)
S. McCalmont & G. Moran
(North Hills)
6-2, 6-2 Brackets
1982 K. Turk & R. Stern
(Mt. Lebanon)
R. Walker & Y. Kawatei
(Radnor)
6-1, 1-6, 6-1 Brackets
1983 Colleen Deep & Kelly Deep
(Moon)
K. Chronister & K. Bortner
Spring Grove
7-5, 7-5 Brackets
1984 Colleen Deep & Kelly Deep
(Moon)
C. Pierce & S. Jobe
(Gateway)
7-6 (2), 6-2 Brackets
1985 Kelly Deep & Amy Hise
(Moon)
Mary Ann Pasqual & Dana Edwards
Fox Chapel
6-2, 6-2 Brackets
1986 Kelly Deep & Hise
(Moon)
Marcy Cenkovich & Karen Spirer
(Mt. Lebanon)
6-1, 6-4 Brackets
1987 Marcy Cenkovich & Karen Spirer
(Mt. Lebanon)
Joy Motter & Jill Motter
(Biglerville)
6-2, 6-1 Brackets
1988 Joy Motter & Jill Motter
(Biglerville)
Robin Manke & Heidi Price
(Mt. Lebanon)
6-4, 6-1 Brackets
1989 Jody Briner & Jennifer McKonly
(Manheim Township)
Erika Stenstrom & Wendy Pedigo
(Radnor)
6-4, 6-1 Brackets
1990 Jen Coleman & Lindsay Bell
(Upper St. Clair)
Jody Briner & Jennifer McKonly
(Manheim Township)
6-3, 6-2 Brackets
1991 Trisha Lehman & Julie Greenwood
(Conestoga)
Maggie Harris & Krista Getty
(Souderton)
6-3, 7-5 Brackets
1992 Erin Gustine & Ting Yu
(Mt. Lebanon)
Tracy Hollinger & Alison Bucher
(Manheim Township)
4-6, 6-2, 6-3 Brackets
1993 Jeana Chung & Karen Ridley
(Shady Side Academy)
Cara Evangelista & Dani Frisk
(North Allegheny)
6-3, 6-2 Brackets
1994 Jeana Chung & Courtney Chesin
(Shady Side Academy)
Dani Frisk & Paige Kennedy
(North Allegheny)
6-1, 6-3 Brackets
1995 Sarah Granson & Katie Granson
(Bethlehem Freedom)
Corinne Ogrodnik & Jessie O'Neil
(Upper St. Clair)
7-5, 6-3 Brackets
1996 Sarah Granson & Katie Granson
(Bethlehem Freedom)
Christy Kauffman & Cara Bornt-Davis
(York Catholic)
7-5, 6-4 Brackets
1997 Lindsay Moore & Betsy Scheib
(Upper St. Clair)
Anne Riley & Caroline Osterwise
(Harriton)
6-3, 3-6, 6-1 Brackets

PIAA Girls Doubles Results - Class AAA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Lindsay Moore & Betsy Scheib
(Upper St. Clair)
Hillary Cornelius & Kathy Burger
(Manheim Township)
7-5, 6-3 Brackets
1999 Lindsay Zimm & Laura Shindelholtz
(Mercyhurst Prep)
Erika Josebena & Megan Speare
(Strath Haven)
6-3, 2-6, 6-1 Brackets
2000 Stephanie Eckhart & Susan Eckhart
(Conestoga Valley)
Stacey Batkiewicz & Laura Schindelholtz
(Mercyhurst Prep)
6-3, 7-6 (1) Brackets
2001 Jessie Jones & Shayna Miller
(Upper St. Clair)
Amy Gross & Annie Miller
(Lower Merion)
6-4, 6-1 Brackets
2002 Jamie Sutyak & Karissa Walker
(Latrobe)
Carrie Miller & Shayna Miller
(Upper St. Clair)
6-3, 6-2 Brackets
2003 Amanda El-Tobgy & Carrie Miller
(Upper St. Clair)
Christie D'Achille & Sabrina Smyers
(North Allegheny)
6-3, 6-2 Brackets
2004 Amanda Campbell & Vanessa Steiner
(Fox Chapel)
Julie Raezer & Kristen Roth
(Lower Merion)
6-4, 6-0 Brackets
2005 Julie Raezer & Kristen Roth
(Lower Merion)
Sabrina Smyers & Jen Larimore
(North Allegheny)
6-3, 6-3 Brackets
2006 Joelle Kissell & Allie Seranko
(Latrobe)
Katie Liss & Liz Hough
(Upper St. Clair)
7-5, 6-7 (4), 6-1 Brackets
2007 Julie Stroyne & Emily Palko
(Peters Township)
Kelly Whelan & Jen Larimore
(North Allegheny)
6-3, 6-2 Brackets
2008 Kelly Whelan & Jen Larimore
(North Allegheny)
Julie Stroyne & Caroline Nixon
(Peters Township)
6-2, 6-2 Brackets
2009 Julie Stroyne & Caroline Nixon
(Peters Township)
Olivia Heim & Taylor Perz
(Pine-Richland)
6-1, 6-3 Brackets
2010 Lauren Stauffer & Caroline Barry
(Manheim Township)
Kylie Isaacs & Mikayla Becich
(North Allegheny)
6-1, 7-6 (6) Brackets
2011 Stephanie Smith & Sara Komer
(Peters Township)
Callie Frey & Annie Baich
(Mt. Lebanon)
6-4, 6-0 Brackets
2012 Sara Komer & Abby Cummings
(Peters Township)
Nicole Cyterski & Megan Wasson
(Oakland Catholic)
6-4, 6-3 Brackets
2013 Laurel Shymansky & Lacey Cohen
(Fox Chapel)
Maddy Adams & Anna Li
(North Allegheny)
6-3, 6-7 (3), 7-6 (1) Brackets
2014 Tina Li & Eugenia Lee
(North Allegheny)
Laurel Shymansky & Amanda Nord
(Fox Chapel)
4-6, 7-5, 6-3 Brackets
2015 Laurel Shymansky & Amanda Nord
(Fox Chapel)
Tina Li & Ashley Huang
(North Allegheny)
6-4, 6-2 Brackets

PIAA Girls Singles Results - Class AA

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1998 Sheila Rao & Rachel Pugliese
(Scranton Prep)
Cara Bobish & Katie Bobish
(Quigley)
7-5, 7-6 (2) Brackets
1999 Katie Jaxheimer & Courtney Jungjohann
(Wyomissing)
Nicole Richey & Laura Maier
(Lancaster Country Day)
6-3, 6-1 Brackets
2000 Katie Jaxheimer & Debbie Sutherland
(Wyomissing)
Kelsey Levan & Melissa Reed
(Wyomissing)
7-6 (8), 7-6 (6) Brackets
2001 Hadley Miller & Waverly Lutz
(Lancaster Country Day)
Lenore Moston & Kristen Schappell
(Garnet Valley)
6-4, 6-3 Brackets
2002 Courtney Reed & Ashley Reed
(Wyomissing)
Joann Lee & Allison Scalpato
(Radnor)
6-1, 6-1 Brackets
2003 Courtney Reed & Ashley Reed
(Wyomissing)
Meghan Stubblebine & Patty Kaczmarek
(Bishop Canevin)
6-0, 6-2 Brackets
2004 Liz Karam & Abby Pulgiese
(Scranton Prep)
Meghan Stubblebine & Patty Kaczmarek
(Bishop Canevin)
6-2, 7-5 Brackets
2005 Samantha Sokol & Danielle Rosenfeld
(Harriton)
Lucy Haller & Arielle Spencer
(Harriton)
6-4, 6-2 Brackets
2006 Rebecca Haener & Griffin Currie
(Mercyhurst Prep)
Casey Robinson & Jen Krain
(Harriton)
7-5, 4-6, 7-5 Brackets
2007 Karli Timko & Tanya Timko
(Chartiers-Houston)
Rebecca Haener & Griffin Currie
(Mercyhurst Prep)
6-2, 7-5 Brackets
2008 Michelle Perez & Meghan Werner
(Southern Lehigh)
Sage Harris & Marni Blumenthal
(Harriton)
6-2, 6-1 Brackets
2009 Tara Jain & Maggie Reilly
(Moravian Academy)
Ava Spoden & Anna Spoden
(York Catholic)
7-6 (0), 0-6, 7-5 Brackets
2010 Jen Shulkin & Mami Blumenthal
(Harriton)
Ava Spoden & Anna Spoden
(York Catholic)
1-6, 6-3, 6-4 Brackets
2011 Logan Antill & Caroline Ross
(Sewickley Academy)
Arianne Polatnick & Taylor Hoffman
(York Catholic)
6-1, 6-3 Brackets
2012 Elizabeth Veronis & Julia Davis
(Lancaster Catholic)
Mariah Wardius & Lin Robertson
(Berks Catholic)
6-3, 7-5 Brackets
2013 Brittany McBride & Katie Elia
(Mercyhurst Prep)
Grace Reilly & Emily Jonsson
(Scranton Prep)
6-0, 6-1 Brackets
2014 Lauren Petrella & Cait Schultz
(Mercyhurst Prep)
Anna Taylor & Mattie Taylor
(Beaver)
6-2, 6-0 Brackets
2015 Coco Chen & Logan Lencheski
(Notre Dame Green Pond)
Grace Zechman & Amy Shields
(Lancaster Country Day)
6-2, 6-0 Brackets