WPIAL Football - Class 6A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
2016 Central Catholic Seneca Valley 42-7 Brackets

WPIAL Football - Class 5A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
2016 West Allegheny McKeesport 38-37 Brackets

WPIAL Football - Class 4A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1980 Mt. Lebanon Bethel Park 30-14  
1981 Mt. Lebanon North Hills 34-6  
1982 North Hills (Division 1) Butler 9-0  
1982 Ringgold (Division 2) New Castle 6-3  
1983 Mt. Lebanon (Division 1) North Allegheny 7-0  
1983 Plum (Division 2) New Castle 10-6  
1984 Mt. Lebanon Gateway 20-12  
1985 North Hills (Co-Champs) Gateway (Co-Champs) 0-0  
1986 Gateway North Hills 7-6  
1987 North Hills Mt. Lebanon 21-0  
1988 Upper St. Clair Pittsburgh Central Catholic 7-0  
1989 Upper St. Clair North Hills 38-14  
1990 North Allegheny Butler 9-0  
1991 Connellsville Upper St. Clair 17-7  
1992 Upper St. Clair North Allegheny 10-7  
1993 North Hills Upper St. Clair 21-14  
1994 McKeesport Upper St. Clair 21-14  
1995 Penn Hills Upper St. Clair 20-13  
1996 Woodland Hills North Allegheny 22-15  
1997 Upper St. Clair Penn-Trafford 28-27  
1998 New Castle North Allegheny 14-7  
1999 Woodland Hills McKeesport 21-7  
2000 Mt. Lebanon Woodland Hills 14-13 Brackets
2001 Woodland Hills Pittsburgh Central Catholic 41-6 Brackets
2002 Woodland Hills North Hills 15-6 Brackets
2003 Pittsburgh Central Catholic Upper St. Clair 42-10 Brackets
2004 Pittsburgh Central Catholic Gateway 28-0 Brackets
2005 McKeesport Woodland Hills 19-7 Brackets
2006 Upper St. Clair Penn Hills 18-12 Brackets
2007 Pittsburgh Central Catholic Gateway 35-34, OT Brackets
2008 Bethel Park Gateway 10-6 Brackets
2009 Woodland Hills Gateway 10-0 Brackets
2010 North Allegheny Woodland Hills 21-14 Brackets
2011 North Allegheny Upper St. Clair 28-21, OT Brackets
2012 North Allegheny Woodland Hills 21-14 Brackets
2013 Central Catholic Woodland Hills 27-7 Brackets
2014 Pine-Richland Central Catholic 21-13 Brackets
2015 Central Catholic Penn-Trafford 24-17 Brackets
2016 Thomas Jefferson New Castle 42-0 Brackets

WPIAL Football - Class 3A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1914 Wilkinsburg [Declared champion]    
1915 Wilkinsburg Pittsburgh Fifth Avenue 12-7  
1916 Wilkinsburg Butler 27-0  
1917 Johnstown * (Co-Champs) Washington * (Co-Champs) 0-0  
1918 No game played World War I   
1919 Allegheny [Declared champion]   
1920 Washington Pittsburgh Fifth Avenue 14-7  
1921 Rochester * (Co-Champs) Westinghouse * (Co-Champs) 0-0  
1922 Wilkinsburg Washington 7-6  
1923 Washington [Declared champion]    
1924 New Castle Charleroi 10-6  
1925 Ellwood City [Declared champion]    
1926 Washington Wilkinsburg 26-0  
1927 Greensburg [Declared champion]    
1928 Beaver Falls [Declared champion]    
1929 Clairton [Declared champion]    
1930 Monessen Redstone 12-6  
1931 Clairton [Declared champion]   
1932 Jeannette * McKeesport * New Castle * (Tri-Champs)   
1933 New Castle [Declared champion]   
1934 New Castle [Declared champion]   
1935 North Braddock Scott [Declared champion]   
1936 Charleroi [Declared champion]   
1937 North Braddock Scott [Declared champion]   
1938 McKeesport Johnstown 38-20  
1939 Jeannette Ambridge 6-0  
1940 Brownsville [Declared champion]   
1941 Johnstown Mt. Lebanon 7-0  
1942 New Castle Aliquippa 25-0  
1943 Brownsville [Declared champion]    
1944 Donora Ellwood City 13-0  
1945 Donora New Kensington 38-6  
1946 New Kensington [Declared champion]    
1947 New Kensington Har-Brack 28-0  
1948 New Castle Monongahela 43-14  
1949 New Castle McKeesport 8-7  
1950 Butler [Declared champion]    
1951 Farrell Munhall 15-0  
1952 Aliquippa Washington 13-12  
1953 Donora * (Co-Champs) Har-Brack * (Co-Champs) 0-0  
1954 Clairton [Declared champion]    
1955 Aliquippa Mt. Lebanon 14-13  
1956 Jeannette Charleroi 16-13  
1957 Wilkinsburg Clairton 13-0  
1958 Johnstown Clairton 3-0  
1959 Charleroi Aliquippa 13-12  
1960 Beaver Falls [Declared champion]    
1961 Monessen Wilkinsburg 7-6  
1962 Uniontown [Declared champion]    
1963 West Mifflin North Butler 12-6  
1964 Aliquippa Monongahela 7-0  
1965 Uniontown Butler 14-7  
1966 Mt. Lebanon Hempfield 18-14  
1967 New Castle Mt. Lebanon 20-14  
1968 Latrobe Kiski Area 19-7  
1969 Gateway Altoona 22-15  
1970 Mt. Lebanon Kiski Area 35-12  
1971 Kiski Area Thomas Jefferson 16-8  
1972 Gateway Jeannette 20-0  
1973 New Castle Gateway 3-0  
1974 Gateway * (Co-Champs) Upper St. Clair * (Co-Champs) 6-6  
1975 New Castle * (Co-Champs) Upper St. Clair * (Co-Champs) 0-0  
1976 Penn Hills Butler 23-14  
1977 Butler * Penn Hills * 7-7  
1978 Penn Hills Blackhawk 7-0  
1979 Vacated by Penn Hills [Ineligible player]   
1980 Thomas Jefferson Aliquippa 28-8  
1981 Beaver Knoch 12-7  
1982 Steel Valley Aliquippa 10-0  
1983 Mt. Pleasant Aliquippa 16-14  
1984 Aliquippa Mt. Pleasant 20-15  
1985 Aliquippa Ambridge 13-0  
1986 Mt. Pleasant Kiski Area 14-13  
1987 Aliquippa New Castle 26-14  
1988 Aliquippa Blackhawk 36-7  
1989 Aliquippa Seneca Valley 17-9  
1990 Seton-LaSalle Hopewell 30-23  
1991 Blackhawk Valley 23-13  
1992 Blackhawk Knoch 20-0  
1993 Blackhawk McGuffey 28-0  
1994 McGuffey Blackhawk 12-6  
1995 Belle Vernon Franklin Regional 22-6  
1996 Blackhawk Belle Vernon 24-6  
1997 West Allegheny Brownsville 51-24  
1998 Moon Blackhawk 34-7  
1999 West Allegheny Belle Vernon 37-12  
2000 West Allegheny West Mifflin 21-7 Brackets
2001 West Allegheny Hopewell 23-6 Brackets
2002 Hopewell Pine-Richland 20-15 Brackets
2003 Pine-Richland Thomas Jefferson 21-7 Brackets
2004 Thomas Jefferson West Mifflin 20-0 Brackets
2005 Franklin Regional Thomas Jefferson 31-14 Brackets
2006 Thomas Jefferson Blackhawk 34-15 Brackets
2007 Thomas Jefferson Montour 34-0 Brackets
2008 Thomas Jefferson Blackhawk 34-14 Brackets
2009 West Allegheny Hopewell 36-28 Brackets
2010 Central Valley Montour 24-7 Brackets
2011 Montour Knoch 42-14 Brackets
2012 West Allegheny West Mifflin 34-8 Brackets
2013 West Allegheny Central Valley 16-6 Brackets
2014 Central Valley West Allegheny 35-28 Brackets
2015 Thomas Jefferson Central Valley 20-7 Brackets
2016 Beaver Falls Aliquippa 35-22 Brackets

WPIAL Football - Class 2A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1932 Ambridge [Declared champion]   
1933 North Braddock Scott [Declared champion]    
1934 North Braddock Scott Ambridge 6-0  
1935 McKees Rocks [Declared champion]    
1936 McKees Rocks [Declared champion]    
1937 Stowe Ramsay 13-0  
1938 Hurst Wilmerding 7-0  
1939 Dormont [Declared champion]    
1940 Tarentum Ramsay 14-12  
1941 Burgettstown Crafton 34-7  
1942 Dormont * (Co-Champs) Hurst * (Co-Champs) 13-13  
1943 Dormont * (Co-Champs) Glassport * (Co-Champs) 13-13  
1944 Glassport Burgettstown 25-13  
1945 Dormont Derry Township 30-19  
1946 Springdale Dormont 21-20  
1947 Blairsville Shaler 25-14  
1948 Crafton * (Co-Champs) Trinity * (Co-Champs) 0-0  
1949 California Dormont 38-6  
1950 Canonsburg * (Co-Champs) New Brighton * (Co-Champs) 12-12  
1951 New Brighton Ramsay 33-0  
1952 Midland German Township 14-6  
1953 Leechburg Baldwin 26-21  
1954 Braddock * (Co-Champs) Midland * (Co-Champs) 7-7  
1955 Braddock [Declared champion]    
1956 Braddock Carmichaels 38-0  
1957 Braddock Glassport 14-0  
1958 Braddock Waynesburg 21-0  
1959 Braddock Waynesburg 25-7  
1960 Sewickley Beaver 14-7  
1961 Albert Gallatin Penn Joint 19-6  
1962 Carmichaels * (Co-Champs) Rostraver * (Co-Champs) 0-0  
1963 Montour Freeport 29-12  
1964 Montour Arnold 19-7  
1965 Leechburg California 37-7  
1966 Sto-Rox [Declared champion]    
1967 Burrell Freeport 6-0  
1968 Burrell Freeport 6-0  
1969 Richland New Brighton 30-0  
1970 Richland Beaver 8-7  
1971 Jeannette Beaver 14-7  
1972 Beaver Freeport 20-14  
1973 Springdale Union 20-14  
1974 Albert Gallatin Freeport 41-6  
1975 Beth-Center Kittanning 13-0  
1976 Farrell Brentwood 14-8  
1977 South Allegheny Laurel 12-6  
1978 Knoch Beaver Falls 40-15  
1979 Seton-LaSalle Knoch 12-0  
1980 Seton-LaSalle New Brighton 20-13  
1981 Jeannette Freeport 26-7  
1982 Beaver Jeannette 18-13  
1983 Jeannette Canevin 6-0  
1984 Beaver Falls Riverside 14-13  
1985 Riverside Swissvale 21-15  
1986 Burrell Beth-Center 3-0  
1987 Sto-Rox Ellwood City 19-0  
1988 Steel Valley Center 6-0  
1989 Steel Valley Freeport 20-14  
1990 Canevin Washington 21-20  
1991 Aliquippa Riverside 13-7  
1992 East Allegheny Riverside 33-13  
1993 Washington Riverside 12-7  
1994 New Brighton Jeannette 35-6  
1995 Burrell Washington 14-13, OT  
1996 Aliquippa Mars 26-16  
1997 South Park Shady Side Academy 38-6  
1998 Shady Side Academy Washington 30-12  
1999 Waynesburg Washington 30-3  
2000 Aliquippa Waynesburg 14-6 Brackets
2001 Washington Beaver Falls 24-14 Brackets
2002 Seton-LaSalle Mars 20-6 Brackets
2003 Aliquippa Jeannette 18-4 Brackets
2004 Seton-LaSalle Aliquippa 13-0 Brackets
2005 South Park Greensburg Central Catholic 24-20 Brackets
2006 Jeannette Greensburg Central Catholic 24-14 Brackets
2007 Jeannette Beaver Falls 61-12 Brackets
2008 Aliquippa Beaver Falls 8-6 Brackets
2009 Greensburg Central Catholic Aliquippa 33-7 Brackets
2010 South Fayette Aliquippa 19-6 Brackets
2011 Aliquippa Jeannette 14-7 Brackets
2012 Aliquippa Washington 34-7 Brackets
2013 South Fayette Aliquippa 34-28 Brackets
2014 South Fayette Aliquippa 31-22 Brackets
2015 Aliquippa South Fayette 44-38 Brackets
2016 Steel Valley Neshannock 49-14 Brackets

WPIAL Football - Class 1A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1928 Oakmont [Declared champion]    
1929 Burgettstown [Declared champion]    
1930 Derry Township [Declared champion]    
1931 Hurst [Declared champion]    
1932 Glassport * (Co-Champs) Springdale * (Co-Champs)    
1933 Ramsay East Pittsburgh 20-6  
1934 Glassport [Declared champion]    
1935 Glassport * (Co-Champs) Cumberland Twp. * (Co-Champs) 6-6  
1936 South Fayette Aspinwall 20-7  
1937 Masontown Sewickley 39-9  
1938 Glassport * (Co-Champs) Sewickley * (Co-Champs) 0-0  
1939 Glassport [Declared champion] xx-xx  
1940 Masontown Millvale 26-0  
1941 Avella * (Co-Champs) Millvale * (Co-Champs)    
1942 Bridgeville Leetsdale 12-0  
1943 Aspinwall Pitcairn 24-0  
1944 Aspinwall East Pittsburgh 20-6  
1945 Chartiers Masontown 6-0  
1946 East Deer Bethel Park 14-7  
1947 Masontown Chartiers 18-6  
1948 Bridgeville Marion 24-0  
1949 Bridgeville Trafford 64-0  
1950 Masontown Aspinwall 12-6  
1951 Jefferson * (Co-Champs) Wilmerding * (Co-Champs) 20-20  
1952 Carmichaels Wilmerding 12-6  
1953 Sewickley Township McDonald 13-7  
1954 South Huntingdon McDonald 20-0  
1955 Snowden Neville 32-13  
1956 Midway Neville 45-6  
1957 Avella * (Co-Champs) Montour * (Co-Champs) 7-7  
1958 Montour Edgewood 20-7  
1959 Avonworth * (Co-Champs) Union * (Co-Champs) 13-13  
1960 Washington Township Perryopolis 26-0  
1961 Avella Washington Township 13-0  
1962 Verona Apollo 12-6  
1963 Bellevue Avella 21-18  
1964 South Fayette [Declared champion]    
1965 Oakmont Apollo 26-13  
1966 Leechburg Avella 20-0  
1967 Crafton South Fayette 7-6  
1968 Chartiers-Houston Oakmont 31-0  
1969 German Coraopolis 8-0  
1970 South Side Beaver Chartiers-Houston 20-12  
1971 Chartiers-Houston Midland 15-6  
1972 Chartiers-Houston Midland 10-6  
1973 Jefferson-Morgan Western Beaver 35-6  
1974 Jefferson-Morgan Midland 20-0  
1975 Monaca Avella 20-19  
1976 Western Beaver Avella 42-27  
1977 Duquesne Western Beaver 14-8  
1978 Quigley Western Beaver 14-8  
1979 Quigley Western Beaver 26-6  
1980 Laurel Clairton 14-12  
1981 Serra Catholic Clairton 12-0  
1982 Monaca Clairton 14-12  
1983 Western Beaver Frazier 29-16  
1984 Duquesne Rochester 26-0  
1985 Monaca Brentwood 21-13  
1986 Farrell California 28-0  
1987 Wilmington Monaca 14-7  
1988 Wilmington Farrell 10-7  
1989 Clairton Laurel 27-20  
1990 Farrell Clairton 40-20  
1991 Rochester South Side Beaver 20-7  
1992 Rochester Clairton 28-12  
1993 Duquesne West Greene 55-0  
1994 Western Beaver Riverview 42-0  
1995 Farrell Monessen 30-14  
1996 Farrell Riverview 26-25  
1997 Riverview Fort Cherry 19-14  
1998 Rochester Monaca 24-18  
1999 South Side Beaver Monaca 21-14  
2000 Rochester Monaca 13-6 Brackets
2001 Rochester Fort Cherry 27-19 Brackets
2002 Rochester Duquesne 26-13 Brackets
2003 Springdale Sto-Rox 30-13 Brackets
2004 Rochester Clairton 15-14 Brackets
2005 Duquesne Rochester 14-6 Brackets
2006 Clairton Rochester 16-13 Brackets
2007 Serra Catholic Springdale 10-6 Brackets
2008 Clairton Monaca 12-6 Brackets
2009 Clairton Rochester 14-13 Brackets
2010 Clairton Rochester 12-0 Brackets
2011 Clairton Sto-Rox 42-6 Brackets
2012 Clairton Sto-Rox 58-21 Brackets
2013 C.W. North Catholic Sto-Rox 14-0 Brackets
2014 Clairton Avonworth 46-14 Brackets
2015 Clairton Jeannette 40-0 Brackets
2016 Clairton Jeannette 26-6 Brackets

WPIAL Football - Class C

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1950 Ellsworth [Declared champion]    
1951 McDonald [Declared champion]    
1952 McDonald [Declared champion]