WPIAL XC CHAMPIONSHIPS -- GIRLS AAA

Cooper's Lake

Oct. 27, 2016

Rain and 50 degrees
Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                                      Last updated Oct. 27, 2016 2:51 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakland Catholic         39    2    5    6   11   15   25   57    19:42    1:09
  2 Fox Chapel Area         121    9   10   13   18   71   73  122    20:30    1:59
  3 North Allegheny         130    1   12   30   38   49   55   68    20:20    3:32
  4 Greater Latrobe         146    7   23   34   40   42   78  106    20:46    1:45
  5 Seneca Valley           182   17   22   39   43   61   74  108    21:04    1:20
  6 Norwin                  201   19   41   46   47   48   52   94    21:15    1:04
  7 Mount Lebanon           223   24   29   36   53   81  101  140    21:16    1:31
  8 Butler                  250    3   33   66   69   79   88  150    21:11    2:54
  9 Pine-Richland           296   14   32   65   92   93  120  130    21:33    2:08
 10 Upper Saint Clair       315    4   44   72   96   99  119  131    21:31    3:20
 11 Chartiers Valley        345   28   75   76   77   89  170  186    21:51    1:37
 12 North Hills             351    8   37   54  118  134  144  203    21:48    3:37
 13 West Allegheny          375   21   59   63   86  146  178  194    21:59    3:02
 14 Canon-McMillan          387   35   51   70  114  117  133  187    22:07    1:58
15* Moon Area               431   67   80   85   97  102  112  132    22:16    0:54
16* Peters Township         431   31   50  113  116  121  137  174    22:19    2:15
 17 Baldwin                 482   62   82   84  115  139  193  201    22:32    1:45
 18 Franklin Regional       517   20   58  123  156  160  168  188    22:40    3:34
 19 Mars Area               524   56   87   95  110  176  181  199    22:51    3:15
 20 Kiski Area              563   26   91  125  155  166  177  190    22:53    3:44
 21 Penn Trafford           580   45   90  127  136  182  192  202    23:05    3:37
 22 Bethel Park             607  104  107  111  138  147  172  173    23:08    0:58
 23 Laurel Highlands        620   64  103  148  151  154  165  179    23:08    2:01
 24 McKeesport Area         624   16   98  100  200  210  216         24:11    8:37
 25 Plum                    626   27  135  145  158  161  162  171    23:09    3:23
 26 Hampton                 647  105  124  128  141  149  157  167    23:17    0:57
 27 Trinity (7)             651   60  126  143  159  163  184  185    23:21    2:29
 28 Hempfield Area (7)      737  109  142  153  164  169  175  189    23:51    1:46
 29 Gateway                 872   83  180  183  209  217              26:29    9:11
 30 Connellsville           892  129  152  198  206  207  211  212    26:02    5:24
 31 Armstrong              1006  195  196  197  205  213  214  215    27:03    3:25
 32 Albert Gallatin        1040  191  204  208  218  219              29:46    7:41

Dual Meet Scores

Oakland Catholic       31 wins
Fox Chapel Area        30 wins
North Allegheny        29 wins
Greater Latrobe        28 wins
Seneca Valley          27 wins
Norwin                 26 wins
Mount Lebanon          25 wins
Butler                 24 wins
Pine-Richland          23 wins
Upper Saint Clair      22 wins
North Hills            20 wins
Canon-McMillan         20 wins
Chartiers Valley       19 wins
West Allegheny         19 wins
Moon Area              17 wins
Peters Township        16 wins
Baldwin                15 wins
Mars Area              13 wins
Franklin Regional      13 wins
Penn Trafford          11 wins
Bethel Park            11 wins
Kiski Area             9 wins
Laurel Highlands       9 wins
Hampton                9 wins
Plum                   7 wins
McKeesport Area        7 wins
Trinity (7)            6 wins
Hempfield Area (7)     4 wins
Connellsville          3 wins
Gateway                2 wins
Armstrong              1 wins
Albert Gallatin        0 wins

TEAM SCORES AT 1M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakland Catholic         36    2    5    6   11   12   28   36     6:10    0:17
  2 Fox Chapel Area         135    9   10   15   18   83   84   86     6:27    0:43
  3 Greater Latrobe         146    7   20   31   35   53   55  109     6:31    0:36
  4 North Allegheny         152    1   19   34   44   54   62   66     6:28    0:58
  5 Norwin                  181   21   37   40   41   42   51   56     6:39    0:16
  6 Mount Lebanon           186   22   23   24   58   59   67   99     6:36    0:21
  7 Seneca Valley           242   26   43   45   63   65   85   93     6:43    0:22
  8 North Hills             261    8   32   33   92   96  123  195     6:42    0:51
  9 Butler                  287    4   39   73   82   89   95  120     6:44    0:56
 10 Pine-Richland           310   17   38   70   88   97   98  116     6:49    0:41
 11 West Allegheny          324   14   47   57   80  126  172  178     6:49  0:1:00
 12 Chartiers Valley        332   50   64   68   72   78  169  179     6:52    0:13
 13 Upper Saint Clair       338    3   29   90  106  110  137  140     6:48    1:08
 14 Canon-McMillan          406   48   49   81  101  127  153  180     6:59    0:35
 15 Peters Township         454   27   30  130  132  135  151  159     7:01    0:53
 16 Kiski Area              466   16   69  121  122  138  152  158     7:02  0:1:00
 17 Baldwin                 487   61   76  108  118  124  181  193     7:05    0:28
 18 Moon Area               515   94  100  102  107  112  117  146     7:10     0:9
 19 Franklin Regional       532   13   71  119  162  167  171  177     7:08    1:22
 20 Mars Area               533   60   77   79  134  183  184  185     7:13    1:14
 21 Penn Trafford           543   52   91  104  128  168  182  194     7:12    0:55
 22 Hampton                 569   87  103  115  125  139  144  150     7:13    0:26
 23 Bethel Park             592  105  111  114  129  133  142  147     7:16    0:11
 24 Laurel Highlands        628   75  113  131  154  155  165  188     7:18    0:37
 25 Plum                    652   25  148  156  157  166  170  174     7:20    1:07
 26 Hempfield Area (7)      678   74  141  143  145  175  176  187     7:25    0:54
 27 Trinity (7)             694   46  160  161  163  164  173  189     7:24    0:51
 28 Connellsville           864  136  149  186  196  197  200  203     8:08    1:29
 29 Armstrong               970  190  191  192  198  199  201  202     8:32    0:52

TEAM SCORES AT 2M
PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Oakland Catholic         41    2    4    6   11   18   19   55    12:14    0:50
  2 Fox Chapel Area         128    9   10   13   21   75   79   81    12:44    1:16
  3 North Allegheny         147    1   14   35   48   49   56   65    12:42    2:06
  4 Greater Latrobe         169    7   31   37   42   52   67  112    12:59    1:07
  5 Norwin                  213   22   43   47   50   51   54   77    13:13    0:33
  6 Seneca Valley           215   24   32   44   53   62   72  106    13:13    0:39
  7 Mount Lebanon           233   25   27   28   66   87  101  132    13:14    0:57
  8 Butler                  263    3   41   58   76   85   94  126    13:14    1:46
  9 Pine-Richland           305   15   26   70   92  102  119  127    13:26    1:32
 10 North Hills             318    8   36   40  111  123  139  203    13:26    2:05
 11 Chartiers Valley        325   34   59   68   74   90  183  186    13:31    0:53
 12 Upper Saint Clair       349    5   38   84  109  113  124  138    13:30    2:14
 13 West Allegheny          376   17   63   69   78  149  179  189    13:38    2:04
 14 Canon-McMillan          387   33   46   71  116  121  135  184    13:43    1:20
 15 McKeesport Area         442   12   20  104  105  201  214  217    14:02    4:07
 16 Moon Area               453   80   88   89   97   99  103  140    13:55    0:21
 17 Peters Township         461   30   39  128  130  134  143  168    13:54    1:34
 18 Baldwin                 508   64   82   96  115  151  195  202    14:04    1:14
 19 Franklin Regional       514   16   61  118  157  162  173  182    14:04    2:19
 20 Kiski Area              538   23   86  120  148  161  178  180    14:08    2:06
 21 Penn Trafford           560   45   91  122  125  177  193  204    14:18    2:10
 22 Mars Area               577   60   93   95  142  187  191  197    14:21    2:14
 23 Bethel Park             622  107  110  114  141  150  170  174    14:25    0:35
 24 Hampton                 624  100  117  129  131  147  158  167    14:24    0:35
 25 Laurel Highlands        641   73  108  152  153  155  169  188    14:27    1:17
 26 Plum                    655   29  145  156  160  165  166  172    14:29    2:02
 27 Trinity (7)             657   57  136  137  163  164  181  192    14:30    1:30
 28 Hempfield Area (7)      726   98  144  154  159  171  175  190    14:46    1:21
 29 Gateway                 870   83  176  185  208  218              16:29    5:52
 30 Connellsville           888  133  146  196  206  207  209  215    16:10    3:19
 31 Armstrong              1018  198  199  200  210  211  212  216    17:01    1:58
 32 Albert Gallatin        1051  194  205  213  219  220              18:27    4:26
Individuals

 PLACE         FINISHER          TIME     PACE



1. Oakland Catholic
    2  Lauren Finikiotis, Sr      19:08    6:10
    5  Hannah Schupansky, So      19:25    6:16
    6  Megan Nagy, Jr             19:33    6:18
   11  Kathryn Aldrich, So        20:06    6:29
   15  Teresa Davison, Fr         20:16    6:32
   25  Sophie Young, Jr           20:40    6:40
   57  Megan Ellery, Sr           21:40    6:59
Total Time = 1:38:28     Total Places = 39


2. Fox Chapel Area
    9  Annika Urban, So           19:56    6:26
   10  Sarena Seeger, So          19:57    6:26
   13  Brooke Krally, Fr          20:12    6:31
   18  Caelan Miller, Jr          20:27    6:36
   71  Isabelle Doerr, Fr         21:55    7:04
   73  Anna Folkerts, So          21:59    7:05
  122  Megan Stafford, Jr         23:09    7:28
Total Time = 1:42:27     Total Places = 121


3. North Allegheny
    1  Clara Savchik, Jr          18:00    5:48
   12  Hannah Lindgren, Fr        20:09    6:30
   30  Ally Meehan, So            20:48    6:42
   38  Jenna Mlecko, Fr           21:11    6:50
   49  Kara Daggett, Sr           21:32    6:57
   55  Ally Christy, So           21:38    6:59
   68  Tess Wright, Jr            21:50    7:02
Total Time = 1:41:40     Total Places = 130

4. Greater Latrobe
    7  Maria Cawoski, Jr          19:38    6:20
   23  Rachel Harter, Fr          20:39    6:39
   34  Sydney Green, So           20:58    6:46
   40  Emma Kozuch, Jr            21:12    6:50
   42  Anna Soisson, Fr           21:23    6:54
   78  Alyssa Heining, Sr         22:04    7:07
  106  Abby Flowers, So           22:49    7:21
Total Time = 1:43:50     Total Places = 146

5. Seneca Valley
   17  Megan Aaron, So            20:24    6:35
   22  Abby Lizewski, Jr          20:35    6:38
   39  Emma Lizewski, Sr          21:12    6:50
   43  Lizzy White, Fr            21:23    6:54
   61  Emily Keir, Jr             21:44    7:00
   74  Erika Moeller, Jr          22:00    7:06
  108  Julia Hoggay, Sr           22:50    7:22
Total Time = 1:45:18     Total Places = 182

6. Norwin
   19  Courtney Kosanovic, So     20:28    6:36
   41  Caitlin Kosanovic, So      21:17    6:52
   46  Rachel Soltez, Fr          21:28    6:55
   47  Laurel Noe, Jr             21:29    6:56
   48  Leah Vorce, Sr             21:31    6:56
   52  Kelley Giles, Sr           21:35    6:58
   94  Allison Plassio, Fr        22:24    7:13
Total Time = 1:46:13     Total Places = 201

7. Mount Lebanon
   24  Allison Small, Fr          20:39    6:40
   29  Aoife-Ruby Dunne, So       20:46    6:42
   36  Patrice Smith, Fr          21:05    6:48
   53  Moira Anderson, Jr         21:38    6:59
   81  Rory Vigrass, Jr           22:09    7:09
  101  Cora Broadhurst, Jr        22:40    7:19
  140  Gillian Livingston, So     23:30    7:35
Total Time = 1:46:17     Total Places = 223

8. Butler
    3  Maggie Welty, Jr           19:13    6:12
   33  Erin LeMay, Jr             20:57    6:45
   66  Emma LeMay, Jr             21:47    7:02
   69  Michaela Brydon, Sr        21:51    7:03
   79  Lucy Lewis, Sr             22:07    7:08
   88  Carly Bauer, Jr            22:18    7:12
  150  Madison Pomykata, Fr       23:45    7:39
Total Time = 1:45:55     Total Places = 250

9. Pine-Richland
   14  Tessa Franchi, Sr          20:15    6:32
   32  Judy Johnson, Fr           20:56    6:45
   65  Emily Hrach, Sr            21:47    7:02
   92  Lauren Allen, So           22:20    7:12
   93  Emma Whitford, Jr          22:23    7:13
  120  Sarah Flaherty, Jr         23:07    7:27
  130  Tresa Coon, So             23:15    7:30
Total Time = 1:47:41     Total Places = 296

10. Upper Saint Clair
    4  Savannah Shaw, Jr          19:15    6:12
   44  Vianna Shiry, Fr           21:23    6:54
   72  Lydia Lucas, So            21:56    7:04
   96  Sarah Martin, Sr           22:27    7:14
   99  Stephanie Grunwald, So     22:34    7:17
  119  Nicole Naumann, Jr         23:06    7:27
  131  Alaina Serrapere, So       23:17    7:31
Total Time = 1:47:35     Total Places = 315

11. Chartiers Valley
   28  Elise LaQuatra, Jr         20:43    6:41
   75  Elena Laquatra, Sr         22:01    7:06
   76  Sofie Herum, So            22:04    7:07
   77  Bryanna Zrelak, Jr         22:04    7:07
   89  Avy Burek, So              22:19    7:12
  170  Abigail Chidlow, Sr        24:42    7:58
  186  Megan Debski, So           25:16    8:09
Total Time = 1:49:11     Total Places = 345

12. North Hills
    8  Ava Pietrzyk, Sr           19:46    6:22
   37  Paige Lyden, So            21:06    6:48
   54  Carlie Seibert, Sr         21:38    6:59
  118  Meghan Busch, Sr           23:03    7:26
  134  Madeline Evans, Sr         23:23    7:32
  144  Carly Janeda, Sr           23:34    7:36
  203  Meredith Madill, Jr        27:40    8:55
Total Time = 1:48:56     Total Places = 351

13. West Allegheny
   21  Maddie Salek, Jr           20:35    6:38
   59  Jessica Fatigati, Fr       21:42    7:00
   63  Isabella Merlino, So       21:46    7:01
   86  Sarah Spokart, Fr          22:15    7:10
  146  Livy Younger, Jr           23:37    7:37
  178  Austin Legnine, Fr         24:57    8:03
  194  Juliana Dominick, So       25:43    8:17
Total Time = 1:49:55     Total Places = 375

14. Canon-McMillan
   35  Margaret Veres, Jr         21:04    6:48
   51  Stephanie Keelon, Fr       21:35    6:57
   70  Morgan Grudi, Sr           21:51    7:03
  114  Sarina Wudkwych, So        23:00    7:25
  117  Abrianna Scenna, Sr        23:02    7:26
  133  Nicole Slain, Sr           23:22    7:32
  187  Brooke Paris, Jr           25:19    8:10
Total Time = 1:50:32     Total Places = 387

15*. Moon Area
   67  Claire Daugherty, So       21:48    7:02
   80  Victoria Michalenko, Jr    22:09    7:09
   85  Sara Benson, Jr            22:13    7:10
   97  Sarah Connors, Sr          22:28    7:15
  102  Alex Andrick, Jr           22:41    7:19
  112  Genna Aldridge, Sr         22:58    7:24
  132  Alexis Lenosky, Sr         23:17    7:31
Total Time = 1:51:19     Total Places = 431

16*. Peters Township
   31  Sydney Wehn, Sr            20:54    6:44
   50  Jennifer Massucci, So      21:34    6:57
  113  Ally Spalaris, So          22:59    7:25
  116  Gianna Pugliano, Sr        23:00    7:25
  121  Emily Spalaris, So         23:08    7:28
  137  Julie Bocetti, Jr          23:27    7:34
  174  Emma Marx, Jr              24:51    8:01
Total Time = 1:51:35     Total Places = 431

17. Baldwin
   62  Macy Hale, So              21:46    7:01
   82  Kelsie Muha, Sr            22:10    7:09
   84  Devon Schroeder, So        22:13    7:10
  115  Emily Yosi, Jr             23:00    7:25
  139  Makenzie Shandor, Fr       23:30    7:35
  193  Corina Pittman, Jr         25:41    8:17
  201  Grace McCusker, Jr         26:38    8:35
Total Time = 1:52:39     Total Places = 482

18. Franklin Regional
   20  Sterling Simek, Jr         20:31    6:37
   58  Clare McCarthy, So         21:40    6:59
  123  Lauren Thompson, So        23:09    7:28
  156  Grace Scherpereel, Jr      23:53    7:42
  160  Kaitlyn Kitch, So          24:05    7:46
  168  Avery Eisaman, Sr          24:36    7:56
  188  Claire Pamerleau, Sr       25:21    8:11
Total Time = 1:53:18     Total Places = 517

19. Mars Area
   56  Emma Gentile, Sr           21:39    6:59
   87  Camille Bromley, So        22:16    7:11
   95  Lindsey Brand, Sr          22:26    7:14
  110  Kelly McCulloch-Beatty, Sr 22:57    7:24
  176  Emma Hornfeck, Fr          24:53    8:01
  181  Natalie Petrini, Sr        25:02    8:04
  199  Carli Walker, Jr           26:21    8:30
Total Time = 1:54:11     Total Places = 524

20. Kiski Area
   26  Kierra Shreffler, So       20:40    6:40
   91  Naomee Miller, Fr          22:20    7:12
  125  Spencer Hepler, Sr         23:10    7:28
  155  Melanie Bertges, So        23:50    7:41
  166  Mia Hartman, Jr            24:24    7:52
  177  Christa Reese, So          24:54    8:02
  190  Brittney Drobka, Jr        25:34    8:15
Total Time = 1:54:24     Total Places = 563

21. Penn Trafford
   45  Lindsay Johnston, Sr       21:26    6:55
   90  Julia Vislosky, Fr         22:19    7:12
  127  Quincy Reese, So           23:11    7:29
  136  Marissa Anderton, So       23:26    7:33
  182  Corina Paszek, Fr          25:03    8:05
  192  Colette Mitchell, Jr       25:38    8:16
  202  Samantha Matoney, Sr       27:13    8:47
Total Time = 1:55:25     Total Places = 580

22. Bethel Park
  104  Lillian Zeminski, Fr       22:42    7:19
  107  Hannah Crawford, Fr        22:50    7:22
  111  Megan McClary, Sr          22:58    7:24
  138  Haley Radcliffe, Jr        23:30    7:35
  147  Avery Hill, Jr             23:39    7:38
  172  Hannah Enderby, Sr         24:46    7:59
  173  Bridget Heh, Sr            24:50    8:01
Total Time = 1:55:39     Total Places = 607

23. Laurel Highlands
   64  Bailey Rohm, So            21:47    7:01
  103  Taylor Smith, Fr           22:41    7:19
  148  Starr Yauger, Jr           23:40    7:38
  151  Emily Rohm, Sr             23:45    7:39
  154  Megan DiCenzo, Jr          23:47    7:40
  165  Haylee Rapp, Fr            24:23    7:52
  179  Amanda Gregg, Jr           24:57    8:03
Total Time = 1:55:40     Total Places = 620

24. McKeesport Area
   16  Macayle Wade, Fr           20:18    6:33
   98  Makaila Wade, Fr           22:31    7:16
  100  Niava Price, Fr            22:37    7:18
  200  Rebekah Reist, Sr          26:34    8:34
  210  Mary Moninger, Sr          28:54    9:19
  216  Keirston Spiewak, Sr       30:29    9:50
Total Time = 2:00:54     Total Places = 624

25. Plum
   27  Angela Valotta, Fr         20:43    6:41
  135  Desiree Ulmer, So          23:23    7:33
  145  Jenna Moorehead, So        23:36    7:37
  158  Jill Tishko, So            23:57    7:43
  161  Madeline Monick, So        24:05    7:46
  162  Samantha Johnson, So       24:08    7:47
  171  Sydney Shanter, So         24:43    7:58
Total Time = 1:55:44     Total Places = 626

26. Hampton
  105  Bridget Jankowski, Sr      22:47    7:21
  124  Megan Gallagher, So        23:10    7:28
  128  Catherine Mercier, Jr      23:13    7:29
  141  Ansley Haught, Fr          23:31    7:35
  149  Elizabeth Dolan, So        23:44    7:39
  157  Allison Boretsky, So       23:56    7:43
  167  Hope Hoehler, Sr           24:24    7:52
Total Time = 1:56:25     Total Places = 647

27. Trinity (7)
   60  Kelsey Butka, Fr           21:43    7:00
  126  Chelsea Geer, Jr           23:11    7:28
  143  Camryn Morgan, Jr          23:33    7:36
  159  Elena Butler, Fr           24:03    7:45
  163  Faith Gandy, So            24:11    7:48
  184  Cassandra Hrabik, Fr       25:07    8:06
  185  Abby Cermak, Jr            25:09    8:07
Total Time = 1:56:41     Total Places = 651

28. Hempfield Area (7)
  109  Laura Aston, Jr            22:56    7:24
  142  Rebekah McFadden, Fr       23:32    7:35
  153  Megan Powell, Sr           23:45    7:40
  164  Bella Tuttoilmondo, Fr     24:19    7:51
  169  Samantha Hall, Fr          24:41    7:58
  175  Stella Antimarino, Fr      24:53    8:01
  189  Katie Bagdon, Jr           25:24    8:12
Total Time = 1:59:13     Total Places = 737

29. Gateway
   83  Cierra LaSpada, Jr         22:11    7:09
  180  Marissa Montalbano, Jr     25:00    8:04
  183  Maddie Smith, Fr           25:03    8:05
  209  Hera Muhktar, So           28:48    9:17
  217  Sydney Brown, Fr           31:22   10:07
Total Time = 2:12:24     Total Places = 872

30. Connellsville
  129  Ally Wilson, Sr            23:14    7:30
  152  Chloe Kalp, Fr             23:45    7:40
  198  Michaela Coughenour, Jr    25:53    8:21
  206  Francesca Stefano, Sr      28:38    9:14
  207  Morgan Berger, Jr          28:38    9:14
  211  Lexi Koslosky, Jr          28:58    9:20
  212  Morgan Lukaesko, Fr        29:08    9:24
Total Time = 2:10:08     Total Places = 892

31. Armstrong
  195  Madison Titus, Jr          25:47    8:19
  196  Josie Landgraff, So        25:50    8:20
  197  Michaela Landgraf, So      25:51    8:20
  205  Addison Llewellyn, So      28:31    9:12
  213  Laken Moore, So            29:12    9:25
  214  Molly Brautigam, Fr        29:15    9:26
  215  Christina Andreassi, So    30:21    9:47
Total Time = 2:15:11     Total Places = 1006

32. Albert Gallatin
  191  Skyler Bogus, Jr           25:36    8:15
  204  Trinity Ankron, Sr         28:12    9:06
  208  Jessica Ayersman, Jr       28:45    9:16
  218  Pam McKnight, Jr           32:58   10:38
  219  Abby Borsodi, Sr           33:16   10:44
Total Time = 2:28:47     Total Places = 1040
        TEAM                            1M           2M      FINISH    
 PLACE SCORE         FINISHER          TIME      TIME       TIME     PACE           TEAM         

Top

1 1 Clara Savchik, Jr 5:48 11:14 18:00 5:48 North Allegheny


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

2 2 Lauren Finikiotis, Sr 6:01 11:52 19:08 6:10 Oakland Catholic 3 3 Maggie Welty, Jr 6:06 12:03 19:13 6:12 Butler 4 4 Savannah Shaw, Jr 6:05 12:03 19:15 6:12 Upper Saint Clair 5 5 Hannah Schupansky, So 6:06 12:03 19:25 6:16 Oakland Catholic 6 6 Megan Nagy, Jr 6:07 12:04 19:33 6:18 Oakland Catholic 7 7 Maria Cawoski, Jr 6:10 12:16 19:38 6:20 Greater Latrobe 8 8 Ava Pietrzyk, Sr 6:15 12:19 19:46 6:22 North Hills 9 9 Annika Urban, So 6:15 12:22 19:56 6:26 Fox Chapel Area 10 10 Sarena Seeger, So 6:15 12:22 19:57 6:26 Fox Chapel Area 11 11 Kathryn Aldrich, So 6:17 12:28 20:06 6:29 Oakland Catholic 12 12 Hannah Lindgren, Fr 6:25 12:34 20:09 6:30 North Allegheny 13 13 Brooke Krally, Fr 6:18 12:29 20:12 6:31 Fox Chapel Area 14 14 Tessa Franchi, Sr 6:25 12:35 20:15 6:32 Pine-Richland 15 15 Teresa Davison, Fr 6:30 12:42 20:16 6:32 Oakland Catholic 16 16 Macayle Wade, Fr 6:32 12:48 20:18 6:33 McKeesport Area 17 17 Megan Aaron, So 6:29 12:51 20:24 6:35 Seneca Valley 18 18 Caelan Miller, Jr 6:25 12:48 20:27 6:36 Fox Chapel Area 19 19 Courtney Kosanovic, So 6:26 12:48 20:28 6:36 Norwin 20 20 Sterling Simek, Jr 6:18 12:38 20:31 6:37 Franklin Regional 21 21 Maddie Salek, Jr 6:18 12:38 20:35 6:38 West Allegheny 22 22 Abby Lizewski, Jr 6:42 13:00 20:35 6:38 Seneca Valley 23 23 Rachel Harter, Fr 6:31 12:58 20:39 6:39 Greater Latrobe 24 24 Allison Small, Fr 6:28 12:54 20:39 6:40 Mount Lebanon 25 25 Sophie Young, Jr 6:17 12:47 20:40 6:40 Oakland Catholic 26 26 Kierra Shreffler, So 6:24 12:50 20:40 6:40 Kiski Area 27 27 Angela Valotta, Fr 6:29 12:57 20:43 6:41 Plum 28 28 Elise LaQuatra, Jr 6:44 13:01 20:43 6:41 Chartiers Valley 29 29 Aoife-Ruby Dunne, So 6:28 12:56 20:46 6:42 Mount Lebanon 30 30 Ally Meehan, So 6:37 13:02 20:48 6:42 North Allegheny 31 31 Sydney Wehn, Sr 6:30 12:57 20:54 6:44 Peters Township 32 32 Judy Johnson, Fr 6:41 12:56 20:56 6:45 Pine-Richland 33 33 Erin LeMay, Jr 6:41 13:12 20:57 6:45 Butler 34 34 Sydney Green, So 6:26 13:02 20:58 6:46 Greater Latrobe 35 35 Margaret Veres, Jr 6:44 13:01 21:04 6:48 Canon-McMillan 36 36 Patrice Smith, Fr 6:27 12:56 21:05 6:48 Mount Lebanon 37 37 Paige Lyden, So 6:33 13:02 21:06 6:48 North Hills 38 38 Jenna Mlecko, Fr 6:51 13:20 21:11 6:50 North Allegheny 39 39 Emma Lizewski, Sr 6:43 13:17 21:12 6:50 Seneca Valley 40 40 Emma Kozuch, Jr 6:39 13:13 21:12 6:50 Greater Latrobe 41 41 Caitlin Kosanovic, So 6:42 13:18 21:17 6:52 Norwin 42 42 Anna Soisson, Fr 6:46 13:23 21:23 6:54 Greater Latrobe 43 43 Lizzy White, Fr 6:49 13:23 21:23 6:54 Seneca Valley 44 44 Vianna Shiry, Fr 6:30 13:08 21:23 6:54 Upper Saint Clair 45 45 Lindsay Johnston, Sr 6:46 13:18 21:26 6:55 Penn Trafford 46 46 Rachel Soltez, Fr 6:40 13:16 21:28 6:55 Norwin 47 47 Laurel Noe, Jr 6:42 13:20 21:29 6:56 Norwin 48 48 Leah Vorce, Sr 6:45 13:24 21:31 6:56 Norwin 49 49 Kara Daggett, Sr 6:49 13:32 21:32 6:57 North Allegheny 50 50 Jennifer Massucci, So 6:30 13:09 21:34 6:57 Peters Township 51 51 Stephanie Keelon, Fr 6:44 13:18 21:35 6:57 Canon-McMillan 52 52 Kelley Giles, Sr 6:42 13:21 21:35 6:58 Norwin 53 53 Moira Anderson, Jr 6:48 13:32 21:38 6:59 Mount Lebanon 54 54 Carlie Seibert, Sr 6:34 13:10 21:38 6:59 North Hills 55 55 Ally Christy, So 6:42 13:19 21:38 6:59 North Allegheny 56 56 Emma Gentile, Sr 6:48 13:30 21:39 6:59 Mars Area 57 57 Megan Ellery, Sr 6:39 13:25 21:40 6:59 Oakland Catholic 58 58 Clare McCarthy, So 6:53 13:30 21:40 6:59 Franklin Regional
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

59 59 Jessica Fatigati, Fr 6:46 13:34 21:42 7:00 West Allegheny 60 60 Kelsey Butka, Fr 6:43 13:28 21:43 7:00 Trinity (7) 61 61 Emily Keir, Jr 6:51 13:30 21:44 7:00 Seneca Valley 62 62 Macy Hale, So 6:49 13:31 21:46 7:01 Baldwin 63 63 Isabella Merlino, So 6:44 13:30 21:46 7:01 West Allegheny 64 64 Bailey Rohm, So 6:55 13:36 21:47 7:01 Laurel Highlands 65 65 Emily Hrach, Sr 6:53 13:34 21:47 7:02 Pine-Richland 66 66 Emma LeMay, Jr 6:57 13:37 21:47 7:02 Butler 67 67 Claire Daugherty, So 7:09 13:43 21:48 7:02 Moon Area 68 68 Tess Wright, Jr 6:46 13:27 21:50 7:02 North Allegheny 69 69 Michaela Brydon, Sr 6:55 13:29 21:51 7:03 Butler 70 70 Morgan Grudi, Sr 6:57 13:36 21:51 7:03 Canon-McMillan 71 71 Isabelle Doerr, Fr 6:58 13:37 21:55 7:04 Fox Chapel Area 72 72 Lydia Lucas, So 7:02 13:48 21:56 7:04 Upper Saint Clair 73 73 Anna Folkerts, So 6:58 13:45 21:59 7:05 Fox Chapel Area 74 74 Erika Moeller, Jr 6:58 13:36 22:00 7:06 Seneca Valley 75 75 Elena Laquatra, Sr 6:54 13:33 22:01 7:06 Chartiers Valley 76 76 Sofie Herum, So 6:50 13:37 22:04 7:07 Chartiers Valley 77 77 Bryanna Zrelak, Jr 6:52 13:29 22:04 7:07 Chartiers Valley 78 78 Alyssa Heining, Sr 6:46 13:33 22:04 7:07 Greater Latrobe 79 79 Lucy Lewis, Sr 7:01 13:49 22:07 7:08 Butler 80 80 Victoria Michalenko, Jr 7:12 13:51 22:09 7:09 Moon Area 81 81 Rory Vigrass, Jr 6:48 13:51 22:09 7:09 Mount Lebanon 82 82 Kelsie Muha, Sr 7:12 13:59 22:10 7:09 Baldwin 83 83 Cierra LaSpada, Jr 6:53 13:47 22:11 7:09 Gateway 84 84 Devon Schroeder, So 6:55 13:46 22:13 7:10 Baldwin 85 85 Sara Benson, Jr 7:04 13:53 22:13 7:10 Moon Area 86 86 Sarah Spokart, Fr 6:56 13:42 22:15 7:10 West Allegheny 87 87 Camille Bromley, So 6:56 13:56 22:16 7:11 Mars Area 88 88 Carly Bauer, Jr 7:04 13:57 22:18 7:12 Butler 89 89 Avy Burek, So 6:56 13:54 22:19 7:12 Chartiers Valley 90 90 Julia Vislosky, Fr 7:03 13:55 22:19 7:12 Penn Trafford 91 91 Naomee Miller, Fr 6:52 13:51 22:20 7:12 Kiski Area 92 92 Lauren Allen, So 7:00 13:55 22:20 7:12 Pine-Richland 93 93 Emma Whitford, Jr 7:06 14:07 22:23 7:13 Pine-Richland 94 94 Allison Plassio, Fr 6:46 13:40 22:24 7:13 Norwin 95 95 Lindsey Brand, Sr 6:56 13:58 22:26 7:14 Mars Area 96 96 Sarah Martin, Sr 7:23 14:17 22:27 7:14 Upper Saint Clair 97 97 Sarah Connors, Sr 7:13 14:02 22:28 7:15 Moon Area 98 98 Makaila Wade, Fr 7:15 14:08 22:31 7:16 McKeesport Area 99 99 Stephanie Grunwald, So 7:12 14:12 22:34 7:17 Upper Saint Clair 100 100 Niava Price, Fr 7:15 14:09 22:37 7:18 McKeesport Area 101 101 Cora Broadhurst, Jr 6:52 14:06 22:40 7:19 Mount Lebanon 102 102 Alex Andrick, Jr 7:10 14:04 22:41 7:19 Moon Area 103 103 Taylor Smith, Fr 7:12 14:11 22:41 7:19 Laurel Highlands 104 104 Lillian Zeminski, Fr 7:11 14:10 22:42 7:19 Bethel Park 105 105 Bridget Jankowski, Sr 6:59 14:06 22:47 7:21 Hampton 106 106 Abby Flowers, So 7:12 14:16 22:49 7:21 Greater Latrobe 107 107 Hannah Crawford, Fr 7:13 14:14 22:50 7:22 Bethel Park 108 108 Julia Hoggay, Sr 7:04 14:09 22:50 7:22 Seneca Valley 109 109 Laura Aston, Jr 6:55 14:02 22:56 7:24 Hempfield Area (7) 110 Kaylee Ellsler, Jr 7:21 14:18 22:57 7:24 Penn Hills 111 110 Kelly McCulloch-Beatty, Sr 7:22 14:38 22:57 7:24 Mars Area 112 111 Megan McClary, Sr 7:12 14:18 22:58 7:24 Bethel Park 113 112 Genna Aldridge, Sr 7:12 14:07 22:58 7:24 Moon Area 114 113 Ally Spalaris, So 7:20 14:27 22:59 7:25 Peters Township 115 114 Sarina Wudkwych, So 7:09 14:18 23:00 7:25 Canon-McMillan 116 115 Emily Yosi, Jr 7:13 14:18 23:00 7:25 Baldwin 117 116 Gianna Pugliano, Sr 7:20 14:26 23:00 7:25 Peters Township 118 117 Abrianna Scenna, Sr 7:18 14:21 23:02 7:26 Canon-McMillan 119 118 Meghan Busch, Sr 7:03 14:15 23:03 7:26 North Hills 120 119 Nicole Naumann, Jr 7:11 14:24 23:06 7:27 Upper Saint Clair 121 120 Sarah Flaherty, Jr 7:05 14:20 23:07 7:27 Pine-Richland 122 121 Emily Spalaris, So 7:22 14:31 23:08 7:28 Peters Township 123 122 Megan Stafford, Jr 6:58 13:42 23:09 7:28 Fox Chapel Area 124 123 Lauren Thompson, So 7:13 14:20 23:09 7:28 Franklin Regional 125 124 Megan Gallagher, So 7:13 14:18 23:10 7:28 Hampton 126 125 Spencer Hepler, Sr 7:14 14:20 23:10 7:28 Kiski Area 127 126 Chelsea Geer, Jr 7:33 14:33 23:11 7:28 Trinity (7) 128 127 Quincy Reese, So 7:18 14:22 23:11 7:29 Penn Trafford 129 128 Catherine Mercier, Jr 7:17 14:27 23:13 7:29 Hampton 130 129 Ally Wilson, Sr 7:23 14:29 23:14 7:30 Connellsville 131 130 Tresa Coon, So 7:13 14:26 23:15 7:30 Pine-Richland 132 131 Alaina Serrapere, So 7:25 14:34 23:17 7:31 Upper Saint Clair 133 132 Alexis Lenosky, Sr 7:28 14:37 23:17 7:31 Moon Area 134 133 Nicole Slain, Sr 7:31 14:32 23:22 7:32 Canon-McMillan 135 134 Madeline Evans, Sr 7:14 14:36 23:23 7:32 North Hills 136 135 Desiree Ulmer, So 7:35 14:40 23:23 7:33 Plum 137 136 Marissa Anderton, So 7:11 14:25 23:26 7:33 Penn Trafford 138 137 Julie Bocetti, Jr 7:31 14:39 23:27 7:34 Peters Township 139 138 Haley Radcliffe, Jr 7:19 14:38 23:30 7:35 Bethel Park 140 139 Makenzie Shandor, Fr 7:16 14:44 23:30 7:35 Baldwin 141 140 Gillian Livingston, So 7:08 14:28 23:30 7:35 Mount Lebanon 142 141 Ansley Haught, Fr 7:10 14:27 23:31 7:35 Hampton 143 142 Rebekah McFadden, Fr 7:27 14:40 23:32 7:35 Hempfield Area (7) 144 143 Camryn Morgan, Jr 7:33 14:33 23:33 7:36 Trinity (7) 145 144 Carly Janeda, Sr 7:05 14:23 23:34 7:36 North Hills 146 145 Jenna Moorehead, So 7:41 14:56 23:36 7:37 Plum 147 146 Livy Younger, Jr 7:18 14:42 23:37 7:37 West Allegheny 148 147 Avery Hill, Jr 7:21 14:44 23:39 7:38 Bethel Park 149 148 Starr Yauger, Jr 7:31 14:47 23:40 7:38 Laurel Highlands 150 149 Elizabeth Dolan, So 7:24 14:41 23:44 7:39 Hampton 151 150 Madison Pomykata, Fr 7:14 14:26 23:45 7:39 Butler 152 151 Emily Rohm, Sr 7:20 14:45 23:45 7:39 Laurel Highlands 153 152 Chloe Kalp, Fr 7:29 14:41 23:45 7:40 Connellsville 154 153 Megan Powell, Sr 7:25 14:49 23:45 7:40 Hempfield Area (7) 155 154 Megan DiCenzo, Jr 7:31 14:52 23:47 7:40 Laurel Highlands 156 155 Melanie Bertges, So 7:14 14:41 23:50 7:41 Kiski Area 157 156 Grace Scherpereel, Jr 7:33 14:55 23:53 7:42 Franklin Regional 158 157 Allison Boretsky, So 7:29 14:55 23:56 7:43 Hampton 159 158 Jill Tishko, So 7:29 14:53 23:57 7:43 Plum 160 159 Elena Butler, Fr 7:34 14:57 24:03 7:45 Trinity (7) 161 160 Kaitlyn Kitch, So 7:39 14:56 24:05 7:46 Franklin Regional 162 161 Madeline Monick, So 7:32 15:00 24:05 7:46 Plum 163 Bella Piliyh, Fr 7:38 14:59 24:08 7:47 Shaler Area 164 162 Samantha Johnson, So 7:32 14:58 24:08 7:47 Plum 165 163 Faith Gandy, So 7:33 14:57 24:11 7:48 Trinity (7) 166 Sabrina Yushinski, Jr 7:34 15:03 24:18 7:50 Woodland Hills 167 164 Bella Tuttoilmondo, Fr 7:27 14:55 24:19 7:51 Hempfield Area (7) 168 165 Haylee Rapp, Fr 7:34 15:11 24:23 7:52 Laurel Highlands 169 166 Mia Hartman, Jr 7:23 14:56 24:24 7:52 Kiski Area 170 167 Hope Hoehler, Sr 7:27 15:03 24:24 7:52 Hampton 171 Cassidy Gray, Sr 7:40 15:06 24:30 7:54 Shaler Area 172 Ruthie Ressler, Fr 7:55 15:30 24:34 7:55 Penn Hills 173 168 Avery Eisaman, Sr 7:49 15:25 24:36 7:56 Franklin Regional 174 169 Samantha Hall, Fr 7:48 15:23 24:41 7:58 Hempfield Area (7) 175 170 Abigail Chidlow, Sr 7:41 15:37 24:42 7:58 Chartiers Valley 176 171 Sydney Shanter, So 7:47 15:24 24:43 7:58 Plum 177 172 Hannah Enderby, Sr 7:28 15:14 24:46 7:59 Bethel Park
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

178 173 Bridget Heh, Sr 7:27 15:25 24:50 8:01 Bethel Park 179 174 Emma Marx, Jr 7:32 15:04 24:51 8:01 Peters Township 180 175 Stella Antimarino, Fr 7:48 15:25 24:53 8:01 Hempfield Area (7) 181 176 Emma Hornfeck, Fr 8:02 15:43 24:53 8:01 Mars Area 182 Caroline Webb, So 7:32 15:27 24:54 8:02 Penn Hills 183 177 Christa Reese, So 7:31 15:31 24:54 8:02 Kiski Area 184 178 Austin Legnine, Fr 7:46 15:30 24:57 8:03 West Allegheny 185 179 Amanda Gregg, Jr 8:07 15:45 24:57 8:03 Laurel Highlands 186 180 Marissa Montalbano, Jr 7:51 15:42 25:00 8:04 Gateway 187 181 Natalie Petrini, Sr 8:02 15:54 25:02 8:04 Mars Area 188 182 Corina Paszek, Fr 7:40 15:27 25:03 8:05 Penn Trafford 189 183 Maddie Smith, Fr 7:49 15:27 25:03 8:05 Gateway 190 184 Cassandra Hrabik, Fr 7:47 15:34 25:07 8:06 Trinity (7) 191 Adia Perkins, Jr 7:52 15:39 25:08 8:06 Montour 192 185 Abby Cermak, Jr 8:08 15:55 25:09 8:07 Trinity (7) 193 186 Megan Debski, So 7:52 15:42 25:16 8:09 Chartiers Valley 194 187 Brooke Paris, Jr 7:52 15:40 25:19 8:10 Canon-McMillan 195 188 Claire Pamerleau, Sr 7:45 15:35 25:21 8:11 Franklin Regional 196 189 Katie Bagdon, Jr 8:07 15:51 25:24 8:12 Hempfield Area (7) 197 190 Brittney Drobka, Jr 7:32 15:30 25:34 8:15 Kiski Area 198 191 Skyler Bogus, Jr 8:13 16:04 25:36 8:15 Albert Gallatin 199 192 Colette Mitchell, Jr 7:56 15:56 25:38 8:16 Penn Trafford 200 193 Corina Pittman, Jr 7:53 16:05 25:41 8:17 Baldwin 201 194 Juliana Dominick, So 7:51 15:45 25:43 8:17 West Allegheny 202 195 Madison Titus, Jr 8:13 16:11 25:47 8:19 Armstrong 203 Adeline Kubisek, Jr 7:54 16:04 25:49 8:20 Shaler Area 204 196 Josie Landgraff, So 8:12 16:22 25:50 8:20 Armstrong 205 197 Michaela Landgraf, So 8:09 16:14 25:51 8:20 Armstrong 206 198 Michaela Coughenour, Jr 8:04 16:06 25:53 8:21 Connellsville 207 199 Carli Walker, Jr 8:03 16:10 26:21 8:30 Mars Area 208 200 Rebekah Reist, Sr 8:22 16:35 26:34 8:34 McKeesport Area 209 201 Grace McCusker, Jr 8:16 16:38 26:38 8:35 Baldwin 210 Cheyenne Marcin, Fr 8:26 16:54 27:08 8:45 Montour 211 202 Samantha Matoney, Sr 8:28 17:09 27:13 8:47 Penn Trafford 212 203 Meredith Madill, Jr 8:37 17:08 27:40 8:55 North Hills
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

213 204 Trinity Ankron, Sr 8:47 17:21 28:12 9:06 Albert Gallatin 214 Kristina Hilko, So 8:58 17:48 28:27 9:11 Penn Hills 215 205 Addison Llewellyn, So 9:01 18:09 28:31 9:12 Armstrong 216 206 Francesca Stefano, Sr 8:51 17:47 28:38 9:14 Connellsville 217 207 Morgan Berger, Jr 8:51 17:47 28:38 9:14 Connellsville 218 208 Jessica Ayersman, Jr 8:56 18:10 28:45 9:16 Albert Gallatin 219 209 Hera Muhktar, So 8:47 17:50 28:48 9:17 Gateway 220 210 Mary Moninger, Sr 9:19 18:18 28:54 9:19 McKeesport Area 221 211 Lexi Koslosky, Jr 9:08 18:08 28:58 9:20 Connellsville 222 212 Morgan Lukaesko, Fr 9:52 18:42 29:08 9:24 Connellsville 223 213 Laken Moore, So 9:24 18:08 29:12 9:25 Armstrong 224 214 Molly Brautigam, Fr 9:01 18:09 29:15 9:26 Armstrong 225 215 Christina Andreassi, So 9:24 19:02 30:21 9:47 Armstrong 226 216 Keirston Spiewak, Sr 9:25 19:02 30:29 9:50 McKeesport Area 227 Kelly Ann Baker, Jr 9:28 18:59 30:41 9:54 Armstrong
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | 10:00 | Top

228 217 Sydney Brown, Fr 9:44 19:38 31:22 10:07 Gateway 229 218 Pam McKnight, Jr 9:41 20:06 32:58 10:38 Albert Gallatin 230 219 Abby Borsodi, Sr 10:20 20:30 33:16 10:44 Albert Gallatin 48 finishers among Women Under 2 60 finishers among Women 2 - 2 69 finishers among Women 3 - 3 53 finishers among Women 4 - 4 0 male finishers 230 female finishers 230 total finishers

Return to home page.