WPIAL CHAMPIONSHIP - AAA BOYS

Coopers Lake

Oct. 29, 2015


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

                                      Last updated Oct. 29, 2015 4:55 PM
Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 North Allegheny          39    2    5    7   12   13   16   22    16:41    0:44
  2 Seneca Valley            80    6   14   17   18   25   36   46    17:00    0:47
  3 Mount Lebanon           121    9   11   23   31   47   54   77    17:18    1:00
  4 Pittsburgh C C          170   27   30   32   37   44   68   78    17:36    0:28
  5 Chartiers Valley        184    8   21   48   50   57   61   70    17:35    1:26
  6 Canon-McMillan          218   28   38   43   51   58   60   71    17:50    0:45
  7 Norwin                  273   10   39   56   83   85   94         17:58    1:33
  8 Pine-Richland           284   33   45   63   67   76  106  113    18:04    0:50
  9 Hampton                 343   15   55   87   89   97  136  161    18:13    1:43
 10 Upper Saint Clair       363   29   34   79  100  121  132  133    18:16    1:36
 11 Fox Chapel Area         384   53   64   73   91  103  129  153    18:25    0:46
 12 Moon Area               402   59   62   86   88  107  117  119    18:29    0:42
 13 Baldwin                 403   20   81   84   92  126  130  140    18:21    2:01
 14 Plum                    409    4   41  116  123  125  145  151    18:17    2:35
 15 Franklin Regional       416    3   35  111  118  149  156  202    18:18    3:04
 16 Penn Hills              426   52   65   98  102  109  168  179    18:32    0:53
 17 Butler                  467   19   82  110  115  141  178  193    18:34    2:15
 18 Peters Township         493    1   95  101  142  154  157  172    18:31    3:21
 19 Connellsville           540   75   90   96  131  148  165  184    18:52  0:1:00
 20 North Hills             564   26   42  112  190  194  205  206    19:11    3:40
 21 Bethel Park             565   40   99  128  134  164  167  173    18:56    2:04
 22 Hempfield Area          594   24  104  147  150  169  171  188    18:58    2:41
 23 Greater Latrobe         599   69  114  120  137  159  166  177    19:03    1:25
 24 Kiski Area              607   66  105  138  143  155  160  176    19:04    1:20
 25 Gateway                 629   72   93  139  144  181  196         19:14    2:11
 26 Shaler Area             701   49  127  162  174  189  197         19:30    2:49
 27 Armstrong               755   80  135  175  180  185  186  195    19:46    2:06
 28 Penn Trafford           810  108  124  187  192  199  200  203    20:08    2:20
 29 Woodland Hills          822   74  158  182  198  210              20:37    5:00
 30 McKeesport Area         859  152  163  170  183  191  209         20:08    1:21
 31 Albert Gallatin         880  122  146  201  204  207  208  211    21:10    4:02

Dual Meet Scores

North Allegheny        30 wins
Seneca Valley          29 wins
Mount Lebanon          28 wins
Pittsburgh C C         27 wins
Chartiers Valley       26 wins
Canon-McMillan         25 wins
Pine-Richland          24 wins
Norwin                 23 wins
Hampton                22 wins
Upper Saint Clair      21 wins
Fox Chapel Area        20 wins
Moon Area              19 wins
Baldwin                18 wins
Penn Hills             17 wins
Butler                 16 wins
Franklin Regional      15 wins
Plum                   14 wins
Connellsville          13 wins
Peters Township        12 wins
Bethel Park            11 wins
Greater Latrobe        10 wins
Kiski Area             9 wins
North Hills            7 wins
Gateway                7 wins
Hempfield Area         7 wins
Shaler Area            5 wins
Armstrong              4 wins
McKeesport Area        3 wins
Penn Trafford          2 wins
Woodland Hills         1 wins
Albert Gallatin        0 wins
Individuals

 PLACE           FINISHER            TIME     PACE



1. North Allegheny
    2  Marc Migliozzi, Sr             16:15    5:14
    5  Jacob Stupak, Sr               16:31    5:20
    7  Sam Blechman, Sr               16:41    5:23
   12  Zack Deible, Jr                16:59    5:28
   13  Jacob Greco, Jr                16:59    5:29
   16  Tj Robinson, So                17:02    5:30
   22  Mark Hartigan, Jr              17:08    5:32
Total Time = 1:23:25     Total Places = 39


2. Seneca Valley
    6  Mike Kolor, Sr                 16:32    5:20
   14  Trey Razanauskas, Jr           17:00    5:29
   17  Grant McCarthy, Sr             17:02    5:30
   18  Seth Ketler, Fr                17:05    5:30
   25  Clay Taylor, Sr                17:18    5:35
   36  Sam Owori, Fr                  17:40    5:42
   46  Justin Gaydos, Sr              17:51    5:45
Total Time = 1:24:57     Total Places = 80


3. Mount Lebanon
    9  Todd Gunzenhauser, Sr          16:53    5:27
   11  Ian Harris, Sr                 16:57    5:28
   23  Joshua Kalapos, Sr             17:14    5:33
   31  Bryce Brandenstein, So         17:29    5:38
   47  Jack Cameron, So               17:53    5:46
   54  Zachary Dewit, Jr              18:06    5:50
   77  Rob Doncourt, Jr               18:26    5:57
Total Time = 1:26:26     Total Places = 121

4. Pittsburgh C C
   27  Sam Gatti, So                  17:23    5:36
   30  Tucker Helms, Jr               17:27    5:38
   32  Joe Hassett, Jr                17:34    5:40
   37  Daniel Young, Sr               17:42    5:42
   44  Max Steffey, So                17:50    5:45
   68  Joey Gatti, Jr                 18:15    5:53
   78  Brendan Lawlor, Fr             18:26    5:57
Total Time = 1:27:56     Total Places = 170

5. Chartiers Valley
    8  Joseph Westrick, Sr            16:45    5:24
   21  Czar Tarr, So                  17:07    5:31
   48  Matthew Thomas, Sr             17:53    5:46
   50  Elias Zajicek, Fr              17:57    5:47
   57  Micah Colson, Sr               18:10    5:51
   61  Patrick Beatty, Sr             18:12    5:52
   70  Mark Golebiewski, So           18:16    5:53
Total Time = 1:27:52     Total Places = 184

6. Canon-McMillan
   28  Jonas Wudkwych, Jr             17:26    5:37
   38  Matt Mansfield, Jr             17:43    5:43
   43  Michael Cappelli, Sr           17:49    5:45
   51  James Zukowski, Jr             17:58    5:47
   58  Damon Gall, So                 18:11    5:52
   60  Jonah DeCortie, Jr             18:12    5:52
   71  Jonathan Klan, Sr              18:18    5:54
Total Time = 1:29:07     Total Places = 218

7. Norwin
   10  Tyler Laughery, Sr             16:57    5:28
   39  Dylan Colcombe, Sr             17:43    5:43
   56  Carson Shipley, So             18:09    5:51
   83  Ty Tinley, Jr                  18:29    5:58
   85  Garrett Pesi, So               18:29    5:58
   94  Jesse Vargo, So                18:40    6:01
Total Time = 1:29:47     Total Places = 273

8. Pine-Richland
   33  Rusty Batykefer, Sr            17:36    5:40
   45  Gregory Schleicher, Sr         17:50    5:45
   63  Mike Dolgos, So                18:13    5:52
   67  Joe Mullen, Jr                 18:15    5:53
   76  Evan Juncal, Jr                18:25    5:56
  106  Camden Sarver, Jr              18:53    6:05
  113  Kiel Hillock, Sr               18:56    6:06
Total Time = 1:30:19     Total Places = 284

9. Hampton
   15  Zach Case, Jr                  17:02    5:29
   55  Joey Cafaro, Fr                18:08    5:51
   87  Kurt Brautigam, Sr             18:32    5:59
   89  Matt Gust, Fr                  18:35    5:59
   97  Eli Degregorio, Jr             18:44    6:02
  136  Kevin DeRose, So               19:15    6:12
  161  Adam Graff, So                 19:42    6:21
Total Time = 1:31:01     Total Places = 343

10. Upper Saint Clair
   29  Bennett Sneath, Sr             17:27    5:38
   34  Michael Stemmler, Sr           17:36    5:40
   79  Chris Hess, Fr                 18:27    5:57
  100  Christopher Adamo, Sr          18:45    6:03
  121  Ethan Mann, Fr                 19:03    6:09
  132  Alex Lindstrom, Sr             19:09    6:11
  133  Justin Densmore, Jr            19:11    6:11
Total Time = 1:31:18     Total Places = 363

11. Fox Chapel Area
   53  Jonathan Folkerts, So          18:03    5:49
   64  Aaron Ivie, Sr                 18:13    5:52
   73  Greg Overbeck, Fr              18:21    5:55
   91  Brendon Urso, Sr               18:37    6:00
  103  Michael Bove, Sr               18:48    6:04
  129  Glenn Matamoros, Sr            19:08    6:10
  153  Alec Eckman, Jr                19:32    6:18
Total Time = 1:32:02     Total Places = 384

12. Moon Area
   59  Devin Jeffries, Sr             18:12    5:52
   62  Kyle Buzza, Jr                 18:12    5:52
   86  Sean Kelly, Jr                 18:32    5:59
   88  Alex Estright, Fr              18:33    5:59
  107  Ian Tilton, Sr                 18:53    6:05
  117  Frankie Bonura, So             18:58    6:07
  119  Joeseph Henry, So              19:02    6:08
Total Time = 1:32:22     Total Places = 402

13. Baldwin
   20  Casey Conboy, Jr               17:05    5:31
   81  Joe McLaughlin, Jr             18:28    5:57
   84  Noah Wysocki, Jr               18:29    5:58
   92  Jack Mezeivitch, So            18:37    6:00
  126  Brendan O'Malley, Fr           19:06    6:09
  130  Zack Zovko, Jr                 19:09    6:10
  140  Alex Murray, Sr                19:20    6:14
Total Time = 1:31:45     Total Places = 403

14. Plum
    4  Jake Susalla, Sr               16:30    5:19
   41  Conrad Hankerson, Fr           17:47    5:44
  116  Chris Izydore, So              18:58    6:07
  123  John Raggiunti, Sr             19:03    6:09
  125  Noah Frederick, Sr             19:05    6:09
  145  Jake Lewis, Jr                 19:22    6:15
  151  Sean Cook, Jr                  19:30    6:17
Total Time = 1:31:23     Total Places = 409

15. Franklin Regional
    3  Mark Provenzo, Jr              16:23    5:17
   35  Matt Busche, So                17:40    5:42
  111  Hunter Fishell, So             18:55    6:06
  118  Tom Franey, So                 19:01    6:08
  149  Ian Pamerleau, Sr              19:27    6:16
  156  Isaac Zeigler, Sr              19:37    6:20
  202  Jacob Fabian, Sr               21:50    7:02
Total Time = 1:31:26     Total Places = 416

16. Penn Hills
   52  Isaiah Bailey, Jr              18:01    5:49
   65  Cole Bishop, Jr                18:14    5:53
   98  Denzel Beeman, Sr              18:44    6:03
  102  Jacob Russell, Jr              18:46    6:03
  109  Jordan Cravener, Sr            18:54    6:06
  168  Micah Silverman, So            19:53    6:25
  179  Khalil Harper, Sr              20:26    6:35
Total Time = 1:32:39     Total Places = 426

17. Butler
   19  Noah Beveridge, So             17:05    5:31
   82  Steven Patterson, Jr           18:29    5:58
  110  Cullen Paulisick, Jr           18:55    6:06
  115  Aden Dressler, Fr              18:57    6:07
  141  Chad Pakozdi, Jr               19:20    6:14
  178  Timmy Porter, So               20:22    6:34
  193  Terra Thompson-Maryland, Sr
                                       20:56    6:45
Total Time = 1:32:46     Total Places = 467

18. Peters Township
    1  Nick Wolk, Sr                  16:12    5:14
   95  Tyler Brooks, Jr               18:42    6:02
  101  Ray Arvizu, So                 18:46    6:03
  142  Dakota Volzer, So              19:21    6:14
  154  Jared Weyers, So               19:33    6:18
  157  Jack Golec, So                 19:39    6:20
  172  Michael Sil, So                20:03    6:28
Total Time = 1:32:34     Total Places = 493

19. Connellsville
   75  Devin Pisarski, Sr             18:24    5:56
   90  Logan Gonzales, Fr             18:36    6:00
   96  Chris Stahl, Sr                18:43    6:02
  131  Ethan McIntosh, Sr             19:09    6:10
  148  Josh Hustosky, Fr              19:24    6:15
  165  Josiah Hearn, Fr               19:50    6:24
  184  Joe Graczyk, Fr                20:33    6:37
Total Time = 1:34:16     Total Places = 540

20. North Hills
   26  Alex Kubala, Sr                17:20    5:35
   42  Joey Buehner, Fr               17:48    5:44
  112  Mark Faller, Jr                18:56    6:06
  190  Brian Venturella, Jr           20:50    6:43
  194  Daniel O'Toole, So             21:00    6:46
  205  Joseph Palmieri, Jr            22:37    7:18
  206  Andy Cook, Sr                  22:39    7:18
Total Time = 1:35:54     Total Places = 564

21. Bethel Park
   40  Nick Marstellar, Sr            17:44    5:43
   99  Ryan Zimba, Sr                 18:45    6:03
  128  David Erzen, Sr                19:07    6:10
  134  Nathan Makowski, Jr            19:12    6:12
  164  Ty Miller, So                  19:48    6:23
  167  Blake Melchert, So             19:53    6:25
  173  Andrew Davis, So               20:05    6:29
Total Time = 1:34:36     Total Places = 565

22. Hempfield Area
   24  Jordan Stack, Sr               17:15    5:34
  104  Gavin Mayo, Fr                 18:49    6:04
  147  Nick Spino, Jr                 19:22    6:15
  150  Matt Bartus, Fr                19:28    6:17
  169  Brent Zabrosky, Sr             19:55    6:25
  171  Logan Ali, Fr                  20:03    6:28
  188  Noah Richason, Jr              20:38    6:39
Total Time = 1:34:49     Total Places = 594

23. Greater Latrobe
   69  Gage Handwork, Fr              18:15    5:53
  114  Collin Wilson, So              18:57    6:07
  120  Drew Barkley, Fr               19:03    6:08
  137  Dakota Perry, Jr               19:17    6:13
  159  Hunter Bodnar, Fr              19:40    6:20
  166  Jake Wydareny, So              19:51    6:24
  177  Jake Gorsich, Sr               20:17    6:32
Total Time = 1:35:12     Total Places = 599

24. Kiski Area
   66  Nick Gabrielli, So             18:14    5:53
  105  Joey Kalik, Jr                 18:49    6:04
  138  Matthew Berzonsky, Fr          19:18    6:13
  143  Matthew Siszka, Jr             19:21    6:14
  155  Ben Sites, Jr                  19:34    6:18
  160  Micah Reese, Sr                19:41    6:21
  176  Angelo Pisani, Fr              20:08    6:30
Total Time = 1:35:16     Total Places = 607

25. Gateway
   72  Jose Figueroa, Sr              18:19    5:54
   93  Cole D'Alicandro, Jr           18:39    6:01
  139  Jackson Perry, Jr              19:19    6:14
  144  Liam Connolly, Sr              19:22    6:15
  181  Samuel Rivera-Arzola, Jr       20:29    6:36
  196  Will Ren, So                   21:06    6:48
Total Time = 1:36:08     Total Places = 629

26. Shaler Area
   49  Michael Phillips, Sr           17:53    5:46
  127  Edward Sheets, Fr              19:06    6:10
  162  Camden Seybert, So             19:43    6:22
  174  Jake Graswick, Jr              20:06    6:29
  189  Michael Dunn, Jr               20:42    6:41
  197  Ryan Hills, Sr                 21:08    6:49
Total Time = 1:37:30     Total Places = 701

27. Armstrong
   80  Nathan Goldner, Sr             18:28    5:57
  135  Hunter Wolfe, So               19:13    6:12
  175  William Kean, So               20:08    6:29
  180  Michael Dobransky, Jr          20:26    6:35
  185  Robert Smith, Sr               20:33    6:38
  186  Josh Bowser, So                20:34    6:38
  195  Seth Bevington, Jr             21:05    6:48
Total Time = 1:38:48     Total Places = 755

28. Penn Trafford
  108  Josh Kopasko, So               18:53    6:05
  124  Jacob Yant, So                 19:04    6:09
  187  Zachary Conley, Fr             20:35    6:38
  192  Nathan Reese, Sr               20:54    6:44
  199  Daniel Lipinski, Fr            21:13    6:50
  200  John Watson, Fr                21:25    6:54
  203  Matthew Lovre, Sr              22:10    7:09
Total Time = 1:40:39     Total Places = 810

29. Woodland Hills
   74  Taylor Fullwood, Sr            18:21    5:55
  158  Max Shugerman, Jr              19:39    6:20
  182  Ryan Ash, Jr                   20:30    6:37
  198  Richard Harris, Jr             21:12    6:50
  210  David Harris, Sr               23:21    7:32
Total Time = 1:43:03     Total Places = 822

30. McKeesport Area
  152  Brennon Washington, Fr         19:31    6:18
  163  Will Humanic, So               19:44    6:22
  170  Brenden Balogh, Fr             19:59    6:27
  183  Nathan Kieffer, Fr             20:31    6:37
  191  Michael Bellan, Sr             20:52    6:44
  209  Luke Medich, Jr                23:20    7:31
Total Time = 1:40:37     Total Places = 859

31. Albert Gallatin
  122  Xavier Stephens, Sr            19:03    6:09
  146  Brandon Bogus, Jr              19:22    6:15
  201  Deegan Martin, So              21:41    6:59
  204  Brian McKnight, Sr             22:36    7:17
  207  Hunter Latkanick, So           23:04    7:26
  208  Colton Barkefeit, Jr           23:08    7:28
  211  Caleb Dankle, Jr               24:03    7:45
Total Time = 1:45:46     Total Places = 880
        TEAM                                 1M          2M        CLOCK    
 PLACE SCORE           FINISHER            TIME        TIME         TIME     PACE        TEAM

Top

1 1 Nick Wolk, Sr 5:24 10:24 16:12 5:14 Peters Township 2 2 Marc Migliozzi, Sr 5:24 10:25 16:15 5:14 North Allegheny 3 3 Mark Provenzo, Jr 5:24 10:25 16:23 5:17 Franklin Regional 4 4 Jake Susalla, Sr 5:24 10:25 16:30 5:19 Plum 5 5 Jacob Stupak, Sr 5:26 10:31 16:31 5:20 North Allegheny 6 6 Mike Kolor, Sr 5:26 10:26 16:32 5:20 Seneca Valley 7 7 Sam Blechman, Sr 5:26 10:35 16:41 5:23 North Allegheny 8 8 Joseph Westrick, Sr 5:24 10:30 16:45 5:24 Chartiers Valley 9 9 Todd Gunzenhauser, Sr 5:28 10:35 16:53 5:27 Mount Lebanon 10 10 Tyler Laughery, Sr 5:26 10:43 16:57 5:28 Norwin 11 11 Ian Harris, Sr 5:28 10:41 16:57 5:28 Mount Lebanon 12 12 Zack Deible, Jr 5:27 10:43 16:59 5:28 North Allegheny 13 13 Jacob Greco, Jr 5:29 10:43 16:59 5:29 North Allegheny 14 14 Trey Razanauskas, Jr 5:34 10:51 17:00 5:29 Seneca Valley 15 15 Zach Case, Jr 5:27 10:41 17:02 5:29 Hampton 16 16 Tj Robinson, So 5:29 10:44 17:02 5:30 North Allegheny 17 17 Grant McCarthy, Sr 5:34 10:50 17:02 5:30 Seneca Valley 18 18 Seth Ketler, Fr 5:35 10:51 17:05 5:30 Seneca Valley 19 19 Noah Beveridge, So 5:29 10:43 17:05 5:31 Butler 20 20 Casey Conboy, Jr 5:26 10:44 17:05 5:31 Baldwin 21 21 Czar Tarr, So 5:27 10:46 17:07 5:31 Chartiers Valley 22 22 Mark Hartigan, Jr 5:31 10:49 17:08 5:32 North Allegheny 23 23 Joshua Kalapos, Sr 5:28 10:43 17:14 5:33 Mount Lebanon 24 24 Jordan Stack, Sr 5:27 10:45 17:15 5:34 Hempfield Area 25 25 Clay Taylor, Sr 5:35 10:56 17:18 5:35 Seneca Valley 26 26 Alex Kubala, Sr 5:34 10:52 17:20 5:35 North Hills 27 27 Sam Gatti, So 5:33 10:54 17:23 5:36 Pittsburgh C C 28 28 Jonas Wudkwych, Jr 5:30 10:54 17:26 5:37 Canon-McMillan 29 29 Bennett Sneath, Sr 5:28 10:48 17:27 5:38 Upper Saint Clair 30 30 Tucker Helms, Jr 5:31 10:52 17:27 5:38 Pittsburgh C C 31 31 Bryce Brandenstein, So 5:28 10:43 17:29 5:38 Mount Lebanon 32 32 Joe Hassett, Jr 5:30 10:56 17:34 5:40 Pittsburgh C C 33 33 Rusty Batykefer, Sr 5:29 10:54 17:36 5:40 Pine-Richland 34 34 Michael Stemmler, Sr 5:34 11:02 17:36 5:40 Upper Saint Clair 35 35 Matt Busche, So 5:31 10:58 17:40 5:42 Franklin Regional 36 36 Sam Owori, Fr 5:38 11:04 17:40 5:42 Seneca Valley 37 37 Daniel Young, Sr 5:27 10:53 17:42 5:42 Pittsburgh C C 38 38 Matt Mansfield, Jr 5:37 11:05 17:43 5:43 Canon-McMillan 39 39 Dylan Colcombe, Sr 5:29 10:58 17:43 5:43 Norwin 40 40 Nick Marstellar, Sr 5:35 11:09 17:44 5:43 Bethel Park 41 41 Conrad Hankerson, Fr 5:38 11:15 17:47 5:44 Plum 42 42 Joey Buehner, Fr 5:40 11:05 17:48 5:44 North Hills 43 43 Michael Cappelli, Sr 5:41 11:15 17:49 5:45 Canon-McMillan 44 44 Max Steffey, So 5:34 11:05 17:50 5:45 Pittsburgh C C 45 45 Gregory Schleicher, Sr 5:41 11:10 17:50 5:45 Pine-Richland 46 46 Justin Gaydos, Sr 5:45 11:19 17:51 5:45 Seneca Valley 47 47 Jack Cameron, So 5:39 11:19 17:53 5:46 Mount Lebanon 48 48 Matthew Thomas, Sr 5:40 11:14 17:53 5:46 Chartiers Valley 49 49 Michael Phillips, Sr 5:33 10:56 17:53 5:46 Shaler Area 50 50 Elias Zajicek, Fr 5:43 11:24 17:57 5:47 Chartiers Valley 51 51 James Zukowski, Jr 5:38 11:13 17:58 5:47 Canon-McMillan 52 52 Isaiah Bailey, Jr 5:38 11:21 18:01 5:49 Penn Hills 53 53 Jonathan Folkerts, So 5:41 11:20 18:03 5:49 Fox Chapel Area 54 54 Zachary Dewit, Jr 5:44 11:25 18:06 5:50 Mount Lebanon 55 55 Joey Cafaro, Fr 5:37 11:14 18:08 5:51 Hampton 56 56 Carson Shipley, So 5:39 11:19 18:09 5:51 Norwin 57 57 Micah Colson, Sr 5:40 11:29 18:10 5:51 Chartiers Valley 58 58 Damon Gall, So 5:42 11:28 18:11 5:52 Canon-McMillan 59 59 Devin Jeffries, Sr 5:39 11:16 18:12 5:52 Moon Area 60 60 Jonah DeCortie, Jr 5:37 11:13 18:12 5:52 Canon-McMillan 61 61 Patrick Beatty, Sr 5:44 11:23 18:12 5:52 Chartiers Valley 62 62 Kyle Buzza, Jr 5:45 11:24 18:12 5:52 Moon Area 63 63 Mike Dolgos, So 5:41 11:25 18:13 5:52 Pine-Richland 64 64 Aaron Ivie, Sr 5:51 11:30 18:13 5:52 Fox Chapel Area 65 65 Cole Bishop, Jr 5:38 11:15 18:14 5:53 Penn Hills 66 66 Nick Gabrielli, So 5:32 11:01 18:14 5:53 Kiski Area 67 67 Joe Mullen, Jr 5:37 11:18 18:15 5:53 Pine-Richland 68 68 Joey Gatti, Jr 5:33 11:19 18:15 5:53 Pittsburgh C C 69 69 Gage Handwork, Fr 5:48 11:21 18:15 5:53 Greater Latrobe 70 70 Mark Golebiewski, So 5:50 11:27 18:16 5:53 Chartiers Valley 71 71 Jonathan Klan, Sr 5:47 11:29 18:18 5:54 Canon-McMillan 72 72 Jose Figueroa, Sr 5:46 11:33 18:19 5:54 Gateway 73 73 Greg Overbeck, Fr 5:49 11:30 18:21 5:55 Fox Chapel Area 74 74 Taylor Fullwood, Sr 5:43 11:24 18:21 5:55 Woodland Hills 75 75 Devin Pisarski, Sr 5:45 11:30 18:24 5:56 Connellsville 76 76 Evan Juncal, Jr 5:50 11:36 18:25 5:56 Pine-Richland 77 77 Rob Doncourt, Jr 5:47 11:38 18:26 5:57 Mount Lebanon 78 78 Brendan Lawlor, Fr 5:48 11:36 18:26 5:57 Pittsburgh C C 79 79 Chris Hess, Fr 5:43 11:34 18:27 5:57 Upper Saint Clair 80 80 Nathan Goldner, Sr 5:51 11:37 18:28 5:57 Armstrong 81 81 Joe McLaughlin, Jr 5:48 11:34 18:28 5:57 Baldwin 82 82 Steven Patterson, Jr 6:00 11:38 18:29 5:58 Butler 83 83 Ty Tinley, Jr 5:44 11:30 18:29 5:58 Norwin 84 84 Noah Wysocki, Jr 5:52 11:41 18:29 5:58 Baldwin 85 85 Garrett Pesi, So 5:55 11:39 18:29 5:58 Norwin 86 86 Sean Kelly, Jr 5:49 11:33 18:32 5:59 Moon Area 87 87 Kurt Brautigam, Sr 5:40 11:25 18:32 5:59 Hampton 88 88 Alex Estright, Fr 5:52 11:33 18:33 5:59 Moon Area 89 89 Matt Gust, Fr 5:40 11:28 18:35 5:59 Hampton


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

90 90 Logan Gonzales, Fr 6:03 11:49 18:36 6:00 Connellsville 91 91 Brendon Urso, Sr 5:41 11:30 18:37 6:00 Fox Chapel Area 92 92 Jack Mezeivitch, So 5:47 11:37 18:37 6:00 Baldwin 93 93 Cole D'Alicandro, Jr 6:05 18:39 6:01 Gateway 94 94 Jesse Vargo, So 5:45 11:35 18:40 6:01 Norwin 95 95 Tyler Brooks, Jr 5:58 11:44 18:42 6:02 Peters Township 96 96 Chris Stahl, Sr 5:42 11:32 18:43 6:02 Connellsville 97 97 Eli Degregorio, Jr 5:44 11:36 18:44 6:02 Hampton 98 98 Denzel Beeman, Sr 5:49 11:46 18:44 6:03 Penn Hills 99 99 Ryan Zimba, Sr 5:30 11:06 18:45 6:03 Bethel Park 100 100 Christopher Adamo, Sr 5:45 11:43 18:45 6:03 Upper Saint Clair 101 101 Ray Arvizu, So 5:59 11:44 18:46 6:03 Peters Township 102 102 Jacob Russell, Jr 6:03 18:46 6:03 Penn Hills 103 103 Michael Bove, Sr 5:48 11:51 18:48 6:04 Fox Chapel Area 104 104 Gavin Mayo, Fr 5:52 11:47 18:49 6:04 Hempfield Area 105 105 Joey Kalik, Jr 5:53 11:42 18:49 6:04 Kiski Area 106 106 Camden Sarver, Jr 6:02 18:53 6:05 Pine-Richland 107 107 Ian Tilton, Sr 6:00 11:47 18:53 6:05 Moon Area 108 108 Josh Kopasko, So 5:57 18:53 6:05 Penn Trafford 109 109 Jordan Cravener, Sr 5:58 18:54 6:06 Penn Hills 110 110 Cullen Paulisick, Jr 6:07 18:55 6:06 Butler 111 111 Hunter Fishell, So 5:59 11:49 18:55 6:06 Franklin Regional 112 112 Mark Faller, Jr 6:05 18:56 6:06 North Hills 113 113 Kiel Hillock, Sr 5:59 11:51 18:56 6:06 Pine-Richland 114 114 Collin Wilson, So 6:05 18:57 6:07 Greater Latrobe 115 115 Aden Dressler, Fr 6:07 18:57 6:07 Butler 116 116 Chris Izydore, So 5:57 11:48 18:58 6:07 Plum 117 117 Frankie Bonura, So 5:45 11:38 18:58 6:07 Moon Area 118 118 Tom Franey, So 6:00 11:50 19:01 6:08 Franklin Regional 119 119 Joeseph Henry, So 5:55 11:44 19:02 6:08 Moon Area 120 120 Drew Barkley, Fr 6:07 19:03 6:08 Greater Latrobe 121 121 Ethan Mann, Fr 5:59 19:03 6:09 Upper Saint Clair 122 122 Xavier Stephens, Sr 6:03 19:03 6:09 Albert Gallatin 123 123 John Raggiunti, Sr 5:58 19:03 6:09 Plum 124 124 Jacob Yant, So 5:56 19:04 6:09 Penn Trafford 125 125 Noah Frederick, Sr 6:02 19:05 6:09 Plum 126 126 Brendan O'Malley, Fr 6:10 19:06 6:09 Baldwin 127 127 Edward Sheets, Fr 6:09 19:06 6:10 Shaler Area 128 128 David Erzen, Sr 5:47 19:07 6:10 Bethel Park 129 129 Glenn Matamoros, Sr 6:00 19:08 6:10 Fox Chapel Area 130 130 Zack Zovko, Jr 5:56 19:09 6:10 Baldwin 131 131 Ethan McIntosh, Sr 6:03 19:09 6:10 Connellsville 132 132 Alex Lindstrom, Sr 5:58 19:09 6:11 Upper Saint Clair 133 133 Justin Densmore, Jr 6:01 19:11 6:11 Upper Saint Clair 134 134 Nathan Makowski, Jr 6:05 19:12 6:12 Bethel Park 135 135 Hunter Wolfe, So 6:04 19:13 6:12 Armstrong 136 136 Kevin DeRose, So 5:46 11:38 19:15 6:12 Hampton 137 137 Dakota Perry, Jr 6:09 19:17 6:13 Greater Latrobe 138 138 Matthew Berzonsky, Fr 6:00 19:18 6:13 Kiski Area 139 139 Jackson Perry, Jr 6:09 19:19 6:14 Gateway 140 140 Alex Murray, Sr 5:52 19:20 6:14 Baldwin 141 141 Chad Pakozdi, Jr 6:19 19:20 6:14 Butler 142 142 Dakota Volzer, So 5:58 19:21 6:14 Peters Township 143 143 Matthew Siszka, Jr 6:11 19:21 6:14 Kiski Area 144 144 Liam Connolly, Sr 5:53 11:48 19:22 6:15 Gateway 145 145 Jake Lewis, Jr 5:58 19:22 6:15 Plum 146 146 Brandon Bogus, Jr 6:10 19:22 6:15 Albert Gallatin 147 147 Nick Spino, Jr 6:07 19:22 6:15 Hempfield Area 148 148 Josh Hustosky, Fr 6:16 19:24 6:15 Connellsville 149 149 Ian Pamerleau, Sr 6:08 19:27 6:16 Franklin Regional 150 150 Matt Bartus, Fr 6:08 19:28 6:17 Hempfield Area 151 151 Sean Cook, Jr 6:14 19:30 6:17 Plum 152 152 Brennon Washington, Fr 6:12 19:31 6:18 McKeesport Area 153 153 Alec Eckman, Jr 5:42 19:32 6:18 Fox Chapel Area 154 154 Jared Weyers, So 6:08 19:33 6:18 Peters Township 155 155 Ben Sites, Jr 6:08 19:34 6:18 Kiski Area 156 156 Isaac Zeigler, Sr 6:12 19:37 6:20 Franklin Regional 157 157 Jack Golec, So 6:11 19:39 6:20 Peters Township 158 158 Max Shugerman, Jr 6:10 19:39 6:20 Woodland Hills 159 159 Hunter Bodnar, Fr 6:10 19:40 6:20 Greater Latrobe 160 160 Micah Reese, Sr 6:11 19:41 6:21 Kiski Area 161 161 Adam Graff, So 5:49 19:42 6:21 Hampton 162 162 Camden Seybert, So 6:15 19:43 6:22 Shaler Area 163 163 Will Humanic, So 6:08 19:44 6:22 McKeesport Area 164 164 Ty Miller, So 6:09 19:48 6:23 Bethel Park 165 165 Josiah Hearn, Fr 6:28 19:50 6:24 Connellsville 166 166 Jake Wydareny, So 6:16 19:51 6:24 Greater Latrobe 167 167 Blake Melchert, So 6:08 19:53 6:25 Bethel Park 168 168 Micah Silverman, So 6:17 19:53 6:25 Penn Hills 169 169 Brent Zabrosky, Sr 6:04 19:55 6:25 Hempfield Area 170 170 Brenden Balogh, Fr 6:17 19:59 6:27 McKeesport Area 171 171 Logan Ali, Fr 6:23 20:03 6:28 Hempfield Area 172 172 Michael Sil, So 6:20 20:03 6:28 Peters Township 173 173 Andrew Davis, So 6:17 20:05 6:29 Bethel Park 174 174 Jake Graswick, Jr 6:09 20:06 6:29 Shaler Area 175 175 William Kean, So 6:22 20:08 6:29 Armstrong 176 176 Angelo Pisani, Fr 6:20 20:08 6:30 Kiski Area 177 177 Jake Gorsich, Sr 6:19 20:17 6:32 Greater Latrobe 178 178 Timmy Porter, So 6:37 20:22 6:34 Butler 179 179 Khalil Harper, Sr 6:36 20:26 6:35 Penn Hills 180 180 Michael Dobransky, Jr 6:27 20:26 6:35 Armstrong 181 181 Samuel Rivera-Arzola, Jr 6:14 20:29 6:36 Gateway 182 182 Ryan Ash, Jr 6:27 20:30 6:37 Woodland Hills 183 183 Nathan Kieffer, Fr 6:29 20:31 6:37 McKeesport Area 184 184 Joe Graczyk, Fr 6:29 20:33 6:37 Connellsville 185 185 Robert Smith, Sr 6:15 20:33 6:38 Armstrong 186 186 Josh Bowser, So 6:23 20:34 6:38 Armstrong 187 187 Zachary Conley, Fr 6:39 20:35 6:38 Penn Trafford 188 188 Noah Richason, Jr 6:04 20:38 6:39 Hempfield Area 189 189 Michael Dunn, Jr 6:20 20:42 6:41 Shaler Area 190 190 Brian Venturella, Jr 6:33 20:50 6:43 North Hills 191 191 Michael Bellan, Sr 6:32 20:52 6:44 McKeesport Area 192 192 Nathan Reese, Sr 6:32 20:54 6:44 Penn Trafford 193 193 Terra Thompson-Maryland, Sr 6:34 20:56 6:45 Butler 194 194 Daniel O'Toole, So 6:11 21:00 6:46 North Hills 195 195 Seth Bevington, Jr 6:18 21:05 6:48 Armstrong 196 196 Will Ren, So 6:23 21:06 6:48 Gateway 197 197 Ryan Hills, Sr 6:39 21:08 6:49 Shaler Area 198 198 Richard Harris, Jr 6:28 21:12 6:50 Woodland Hills 199 199 Daniel Lipinski, Fr 6:59 21:13 6:50 Penn Trafford 200 200 John Watson, Fr 6:39 21:25 6:54 Penn Trafford 201 201 Deegan Martin, So 6:36 21:41 6:59 Albert Gallatin
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

202 202 Jacob Fabian, Sr 7:11 21:50 7:02 Franklin Regional 203 203 Matthew Lovre, Sr 7:05 22:10 7:09 Penn Trafford 204 204 Brian McKnight, Sr 7:02 22:36 7:17 Albert Gallatin 205 205 Joseph Palmieri, Jr 7:04 22:37 7:18 North Hills 206 206 Andy Cook, Sr 7:06 22:39 7:18 North Hills 207 207 Hunter Latkanick, So 7:10 23:04 7:26 Albert Gallatin 208 208 Colton Barkefeit, Jr 7:04 23:08 7:28 Albert Gallatin 209 209 Luke Medich, Jr 7:18 23:20 7:31 McKeesport Area 210 210 David Harris, Sr 7:07 23:21 7:32 Woodland Hills 211 211 Caleb Dankle, Jr 7:12 24:03 7:45 Albert Gallatin 33 finishers among Men Under 2 47 finishers among Men 2 - 2 61 finishers among Men 3 - 3 70 finishers among Men 4 - 4 211 male finishers 0 female finishers 211 total finishers

Return to home page.