WPIAL CHAMPIONSHIPS -- AAA BOYS

Cooper's Lake

Oct. 23, 2014

BREEZY, COOL
Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Qualifiers shown in red.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 North Allegheny          47    1    2    6   13   25   31   36    16:34    1:12
  2 Canon-McMillan          105    4   17   20   26   38   46   74    17:03    0:59
  3 Mount Lebanon           135    9   29   30   33   34   47   87    17:14    0:42
  4 North Hills             180    8   11   39   52   70   73  119    17:25    1:25
  5 Seneca Valley           203    5   18   51   62   67   93  116    17:32    1:30
  6 Butler                  212   12   19   42   53   86  106  114    17:33    1:34
  7 Pittsburgh C C          215   21   28   44   54   68   84  149    17:37    1:06
  8 Fox Chapel Area         239   14   35   60   61   69   97  123    17:42    1:15
  9 Hampton                 265    7   43   56   63   96  127  156    17:48    1:50
 10 Bethel Park             293   24   37   58   85   89  121  152    17:53    1:19
 11 Baldwin                 309   27   48   55   57  122  128  165    17:57    1:47
 12 Chartiers Valley        311   23   59   71   77   81   92  109    17:58    1:12
 13 Franklin Regional       324   16   41   78   82  107  125  132    17:57    1:44
 14 Upper Saint Clair       348   45   50   75   88   90  136  148    18:08    0:42
 15 Pine-Richland           417   22   79   80  112  124  129  137    18:17    1:54
 16 Peters Township         442   10   91  110  111  120  170  172    18:19    2:05
 17 Norwin                  443   32   65  100  113  133  145  166    18:23    1:45
 18 Penn Hills              445   40   66   76  102  161  177         18:30    2:27
 19 Plum                    483    3   98  117  118  147  159  171    18:25    2:56
 20 Kiski Area              526   15  104  115  135  157  174  175    18:41    2:59
 21 Moon Area               558   94   95  103  126  140  144  146    18:47    0:44
 22 Gateway                 586   64   83  105  155  179  183  190    19:18    3:31
 23 Hempfield Area (7)      600   72  101  131  134  162              19:00    1:51
 24 Shaler Area             653   49  138  150  153  163  180  184    19:18    2:15
 25 Greater Latrobe         661  108  130  139  141  143  158  164    19:06    0:36
 26 Connellsville           770   99  142  168  176  185              20:28    4:05
 27 Albert Gallatin         833  151  154  169  178  181  187  191    20:42    2:03
 28 Penn Trafford           868  160  167  173  182  186  188  189    21:16    2:52

Dual Meet Scores

North Allegheny        27 wins
Canon-McMillan         26 wins
Mount Lebanon          25 wins
North Hills            24 wins
Seneca Valley          23 wins
Butler                 22 wins
Pittsburgh C C         21 wins
Fox Chapel Area        20 wins
Hampton                19 wins
Bethel Park            17 wins
Chartiers Valley       17 wins
Baldwin                17 wins
Franklin Regional      15 wins
Upper Saint Clair      14 wins
Pine-Richland          12 wins
Penn Hills             12 wins
Norwin                 11 wins
Peters Township        11 wins
Moon Area              9 wins
Plum                   8 wins
Kiski Area             7 wins
Gateway                6 wins
Hempfield Area (7)     5 wins
Greater Latrobe        4 wins
Shaler Area            3 wins
Connellsville          2 wins
Albert Gallatin        1 wins
Penn Trafford          0 wins
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE



1. North Allegheny
    1  Matt McGoey, Sr            15:57    5:09
    2  Hunter Wharrey, Sr         16:13    5:14
    6  Scott Seel, Sr             16:39    5:22
   13  Jacob Stupak, Jr           16:52    5:26
   25  Zach Deible, Jr            17:09    5:32
   31  Marc Migliozzi, Jr         17:17    5:34
   36  Tj Robinson, Fr            17:28    5:38
Total Time = 1:22:50     Total Places = 47


2. Canon-McMillan
    4  Ethan Linderman, Sr        16:33    5:20
   17  Jonathan Weese, Sr         16:57    5:28
   20  Matt Mansfield, So         17:02    5:29
   26  Michael Strosko, Sr        17:09    5:32
   38  Michael Cappelli, Jr       17:31    5:39
   46  Jonas Wudkwych, So         17:45    5:44
   74  James Zukowski, So         18:13    5:52
Total Time = 1:25:12     Total Places = 105


3. Mount Lebanon
    9  Ian Baun, Sr               16:45    5:24
   29  Ian Harris, Jr             17:15    5:34
   30  Bryce Brandenstein, Fr     17:16    5:34
   33  Todd Gunzenhauser, So      17:25    5:37
   34  Joshua Kalapos, Jr         17:26    5:37
   47  Matthew Stone, Sr          17:47    5:44
   87  Jamie Kozorra, Jr          18:25    5:56
Total Time = 1:26:07     Total Places = 135

4. North Hills
    8  Jacob Heinauer, Sr         16:44    5:24
   11  Mike Burchlaw, Sr          16:50    5:26
   39  Killian McNally, Jr        17:31    5:39
   52  Tom Brown, 8               17:51    5:45
   70  Alex Kubala, Jr            18:09    5:51
   73  Brett Hoffman, Sr          18:12    5:52
  119  Brendan Mahoney, Jr        18:52    6:05
Total Time = 1:27:05     Total Places = 180

5. Seneca Valley
    5  Mike Kolor, Jr             16:38    5:22
   18  Tanner Quiggle, Sr         16:59    5:28
   51  Clay Taylor, Jr            17:51    5:45
   62  Andrew Kearney, Sr         18:04    5:49
   67  Grant McCarthy, Jr         18:08    5:51
   93  Michael Baxa, Sr           18:29    5:57
  116  Trey Razanauskas, So       18:49    6:04
Total Time = 1:27:40     Total Places = 203

6. Butler
   12  Josh Rader, Sr             16:51    5:26
   19  Noah Beveridge, Fr         17:01    5:29
   42  Patrick Fullerton, Sr      17:35    5:40
   53  Adam Knauer, Sr            17:53    5:46
   86  Chris Boyd, Jr             18:24    5:56
  106  Travis Braund, So          18:39    6:01
  114  Ethan Linnon, Jr           18:45    6:03
Total Time = 1:27:44     Total Places = 212

7. Pittsburgh C C
   21  Daniel Young, Jr           17:03    5:30
   28  Jeff Van Kooten, Sr        17:11    5:32
   44  Joey Gatti, So             17:45    5:43
   54  Sam Gatti, Fr              17:54    5:46
   68  Mike Butler, So            18:08    5:51
   84  Joe Hassett, So            18:21    5:55
  149  Adam Parrish, So           19:37    6:19
Total Time = 1:28:01     Total Places = 215

8. Fox Chapel Area
   14  Elias Graca, Sr            16:54    5:27
   35  Jacob Halasowski, Sr       17:27    5:38
   60  Alec Eckman, So            18:00    5:48
   61  Aaron Ivie, Jr             18:00    5:48
   69  Brendon Urso, Jr           18:08    5:51
   97  Jonathan Folkerts, Fr      18:32    5:59
  123  Adam Cook, So              18:58    6:07
Total Time = 1:28:29     Total Places = 239

9. Hampton
    7  Jason Krist, Sr            16:42    5:23
   43  Zach Case, So              17:43    5:43
   56  Tim Hall, Sr               17:55    5:47
   63  Eli Degregorio, So         18:04    5:50
   96  Ryan Murray, So            18:32    5:59
  127  Jonah Wyzomirski, Fr       19:02    6:08
  156  Kurt Brautigam, Jr         19:53    6:25
Total Time = 1:28:56     Total Places = 265

10. Bethel Park
   24  Shane Burkhart, Sr         17:08    5:31
   37  Dan Spanner, Sr            17:30    5:39
   58  Andrew Dougher, Sr         17:59    5:48
   85  Ryan Zimba, Jr             18:21    5:55
   89  David Erzen, Jr            18:26    5:57
  121  Nick Marstellar, Jr        18:55    6:06
  152  Michael Smith, Sr          19:45    6:22
Total Time = 1:29:24     Total Places = 293

11. Baldwin
   27  Casey Conboy, So           17:10    5:32
   48  Kevin Taylor, Jr           17:47    5:44
   55  Jake Phillips, Jr          17:55    5:47
   57  Mark Demore, Sr            17:56    5:47
  122  Alex Murray, Jr            18:57    6:07
  128  Jack Mezeivitch, Fr        19:02    6:08
  165  Dennis Doyle, Sr           20:14    6:31
Total Time = 1:29:45     Total Places = 309

12. Chartiers Valley
   23  Joseph Westrick, Jr        17:07    5:31
   59  Matthew Thomas, Jr         17:59    5:48
   71  Czar Tarr, Fr              18:10    5:51
   77  Micah Colson, Jr           18:15    5:53
   81  Zac Cox, Sr                18:18    5:54
   92  Matt Smith, Fr             18:28    5:57
  109  Jordan Callahan, Jr        18:41    6:02
Total Time = 1:29:49     Total Places = 311

13. Franklin Regional
   16  Brett Trottier, Sr         16:57    5:28
   41  Mark Provenzo, So          17:33    5:39
   78  Hunter Fishell, Fr         18:15    5:53
   82  Matt Busche, Fr            18:19    5:55
  107  Tim Mastovich, Sr          18:40    6:01
  125  Justin Naugle, Sr          19:00    6:08
  132  Cole Seymour, Sr           19:06    6:10
Total Time = 1:29:44     Total Places = 324

14. Upper Saint Clair
   45  Bennett Sneath, So         17:45    5:43
   50  Michael Stemmler, Jr       17:49    5:45
   75  Matthew Wertz, Sr          18:13    5:52
   88  Sam Schiffman, Sr          18:25    5:56
   90  Chase Banton, So           18:26    5:57
  136  Thomas Mologne, Jr         19:08    6:10
  148  Ethan Stout, So            19:25    6:16
Total Time = 1:30:38     Total Places = 348

15. Pine-Richland
   22  Gregory Schleicher, Jr     17:06    5:31
   79  Rusty Batykefer, Jr        18:18    5:54
   80  Evan Juncal, So            18:18    5:54
  112  Camden Sarver, So          18:43    6:02
  124  Thomas Krill, Sr           19:00    6:07
  129  Noah Adams, So             19:04    6:09
  137  Joey Kelly, Jr             19:09    6:11
Total Time = 1:31:25     Total Places = 417

16. Peters Township
   10  Nick Wolk, Jr              16:50    5:26
   91  Luca Pugliano, Sr          18:27    5:57
  110  Joe Dunleavy, Sr           18:42    6:02
  111  Zach Jaap, Sr              18:42    6:02
  120  Daniel Krajovic, Sr        18:54    6:06
  170  Tyler Brooks, So           20:37    6:39
  172  John Schlafman, Jr         20:45    6:42
Total Time = 1:31:35     Total Places = 442

17. Norwin
   32  Tyler Laughery, Jr         17:22    5:36
   65  Dylan Colcombe, Jr         18:05    5:50
  100  Trey Quealy, Sr            18:35    5:59
  113  Nick Lee, Sr               18:45    6:03
  133  Carson Shipley, Fr         19:06    6:10
  145  Jesse Vargo, Fr            19:21    6:14
  166  J P. Hite, So              20:18    6:33
Total Time = 1:31:53     Total Places = 443

18. Penn Hills
   40  Duwon Terrell, Sr          17:33    5:39
   66  Michael Wagner, Sr         18:06    5:50
   76  Isaiah Bailey, So          18:13    5:53
  102  Cole Bishop, So            18:37    6:00
  161  Jordan Cravener, Jr        19:59    6:27
  177  James Ternent, Jr          21:28    6:55
Total Time = 1:32:28     Total Places = 445

19. Plum
    3  Jake Susalla, Jr           16:26    5:18
   98  Dan Bergless, Sr           18:33    5:59
  117  John Raggiunti, Jr         18:51    6:05
  118  Chris Izyadore, So         18:52    6:05
  147  Tyler Mower, Sr            19:22    6:15
  159  Jake Lewis, So             19:59    6:27
  171  Brandon Molinaro, Sr       20:40    6:40
Total Time = 1:32:04     Total Places = 483

20. Kiski Area
   15  Eric Kennedy, So           16:55    5:27
  104  Nick Gabrielli, Fr         18:38    6:01
  115  Anthony D'Incau, Jr        18:48    6:04
  135  Connor Martin, So          19:08    6:10
  157  Joey Kalik, So             19:54    6:25
  174  Jacob MacLean, Jr          21:14    6:51
  175  Micah Reese, Jr            21:20    6:53
Total Time = 1:33:23     Total Places = 526

21. Moon Area
   94  Devin Jeffries, Jr         18:30    5:58
   95  Austin Jepsky, Sr          18:31    5:58
  103  Frankie Bonura, Fr         18:38    6:01
  126  Kyle Buzza, So             19:01    6:08
  140  Tyler Love, Fr             19:14    6:12
  144  Sean Kelly, So             19:19    6:14
  146  Jonathan Kleer, So         19:21    6:14
Total Time = 1:33:54     Total Places = 558

22. Gateway
   64  Liam Connolly, Jr          18:04    5:50
   83  Jackson Perry, So          18:20    5:55
  105  Jose Figueroa, Jr          18:39    6:01
  155  Cole D'Alicandro, So       19:52    6:24
  179  Will Ren, Fr               21:34    6:57
  183  Samuel Rivera-Arzola, So   22:18    7:12
  190  Sam Seroky, Sr             25:11    8:07
Total Time = 1:36:29     Total Places = 586

23. Hempfield Area (7)
   72  August Papas, Sr           18:11    5:52
  101  Kevin Weldon, Sr           18:35    6:00
  131  Jacob Bancroft, Sr         19:05    6:09
  134  Tyler Fox, Sr              19:07    6:10
  162  Jason Lohr, Sr             20:01    6:27
Total Time = 1:34:59     Total Places = 600

24. Shaler Area
   49  Josiah Johnson, Sr         17:48    5:44
  138  Michael Phillips, Jr       19:10    6:11
  150  Jake Graswick, So          19:38    6:20
  153  Josh Ashmore, Jr           19:49    6:23
  163  Camden Seybert, Fr         20:03    6:28
  180  Ryan Hills, Jr             21:37    6:58
  184  Aaron Reno, Fr             22:27    7:14
Total Time = 1:36:28     Total Places = 653

25. Greater Latrobe
  108  Nate Jackson, Sr           18:41    6:01
  130  Cord Leone, Sr             19:05    6:09
  139  Jake Gorsich, Jr           19:12    6:11
  141  Collin Wilson, Fr          19:14    6:12
  143  Spencer Simpson, So        19:16    6:13
  158  Matt Warren, Jr            19:58    6:26
  164  Chase Nemcheck, Jr         20:07    6:29
Total Time = 1:35:28     Total Places = 661

26. Connellsville
   99  Devin Pisarski, Jr         18:34    5:59
  142  Ethan McIntosh, Sr         19:14    6:12
  168  Josh Campbell, Jr          20:29    6:36
  176  Grant Solomon, So          21:21    6:53
  185  Dylan Nicholson, So        22:38    7:18
Total Time = 1:42:16     Total Places = 770

27. Albert Gallatin
  151  Brandon Bogus, So          19:45    6:22
  154  Ben Devris, Fr             19:50    6:24
  169  Brian McKnight, Jr         20:33    6:38
  178  Colton Barkefeit, So       21:31    6:56
  181  Jacob Laylon, Sr           21:48    7:02
  187  Caleb Dankle, Fr           22:57    7:24
  191  Austin Martin, Sr          26:00    8:23
Total Time = 1:43:27     Total Places = 833

28. Penn Trafford
  160  Austin Apelquest, Sr       19:59    6:27
  167  Jacob Yant, Fr             20:26    6:35
  173  Patrick Boyle, Fr          21:11    6:50
  182  Josh Kopasko, Fr           21:53    7:03
  186  Robert Ellis, Sr           22:50    7:22
  188  Mike Catullo, Sr           23:20    7:32
  189  Eric Catullo, Sr           23:36    7:37
Total Time = 1:46:19     Total Places = 868
        TEAM                                  1M          2M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME        TIME         TIME      PACE        TEAM

Top

1 1 Matt McGoey, Sr 5:07 10:17 15:57 5:09 North Allegheny 2 2 Hunter Wharrey, Sr 5:07 10:22 16:13 5:14 North Allegheny 3 3 Jake Susalla, Jr 5:14 10:41 16:26 5:18 Plum 4 4 Ethan Linderman, Sr 5:17 10:43 16:33 5:20 Canon-McMillan 5 5 Mike Kolor, Jr 5:27 10:52 16:38 5:22 Seneca Valley 6 6 Scott Seel, Sr 5:17 10:44 16:39 5:22 North Allegheny 7 7 Jason Krist, Sr 5:19 10:44 16:42 5:23 Hampton 8 8 Jacob Heinauer, Sr 5:15 10:42 16:44 5:24 North Hills 9 9 Ian Baun, Sr 5:19 10:44 16:45 5:24 Mount Lebanon 10 10 Nick Wolk, Jr 5:20 10:55 16:50 5:26 Peters Township 11 11 Mike Burchlaw, Sr 5:24 10:56 16:50 5:26 North Hills 12 12 Josh Rader, Sr 5:19 10:54 16:51 5:26 Butler 13 13 Jacob Stupak, Jr 5:32 11:02 16:52 5:26 North Allegheny 14 14 Elias Graca, Sr 5:18 10:49 16:54 5:27 Fox Chapel Area 15 15 Eric Kennedy, So 5:24 10:57 16:55 5:27 Kiski Area 16 16 Brett Trottier, Sr 5:21 10:56 16:57 5:28 Franklin Regional 17 17 Jonathan Weese, Sr 5:26 11:01 16:57 5:28 Canon-McMillan 18 18 Tanner Quiggle, Sr 5:24 10:56 16:59 5:28 Seneca Valley 19 19 Noah Beveridge, Fr 5:25 11:02 17:01 5:29 Butler 20 20 Matt Mansfield, So 5:27 10:59 17:02 5:29 Canon-McMillan 21 21 Daniel Young, Jr 5:22 11:02 17:03 5:30 Pittsburgh C C 22 22 Gregory Schleicher, Jr 5:32 11:09 17:06 5:31 Pine-Richland 23 23 Joseph Westrick, Jr 5:29 11:03 17:07 5:31 Chartiers Valley 24 24 Shane Burkhart, Sr 5:27 10:59 17:08 5:31 Bethel Park 25 25 Zach Deible, Jr 5:27 11:06 17:09 5:32 North Allegheny 26 26 Michael Strosko, Sr 5:19 10:57 17:09 5:32 Canon-McMillan 27 27 Casey Conboy, So 5:27 11:02 17:10 5:32 Baldwin 28 28 Jeff Van Kooten, Sr 5:14 10:57 17:11 5:32 Pittsburgh C C 29 29 Ian Harris, Jr 5:25 11:01 17:15 5:34 Mount Lebanon 30 30 Bryce Brandenstein, Fr 5:25 11:01 17:16 5:34 Mount Lebanon 31 31 Marc Migliozzi, Jr 5:31 11:08 17:17 5:34 North Allegheny 32 32 Tyler Laughery, Jr 5:35 11:15 17:22 5:36 Norwin 33 33 Todd Gunzenhauser, So 5:18 11:00 17:25 5:37 Mount Lebanon 34 34 Joshua Kalapos, Jr 5:34 11:14 17:26 5:37 Mount Lebanon 35 35 Jacob Halasowski, Sr 5:37 11:15 17:27 5:38 Fox Chapel Area 36 36 Tj Robinson, Fr 5:40 11:21 17:28 5:38 North Allegheny 37 37 Dan Spanner, Sr 5:27 11:12 17:30 5:39 Bethel Park 38 38 Michael Cappelli, Jr 5:45 11:26 17:31 5:39 Canon-McMillan 39 39 Killian McNally, Jr 5:19 11:01 17:31 5:39 North Hills 40 40 Duwon Terrell, Sr 5:33 11:12 17:33 5:39 Penn Hills 41 41 Mark Provenzo, So 5:26 11:09 17:33 5:39 Franklin Regional 42 42 Patrick Fullerton, Sr 5:25 11:13 17:35 5:40 Butler 43 43 Zach Case, So 5:43 11:24 17:43 5:43 Hampton 44 44 Joey Gatti, So 5:32 11:23 17:45 5:43 Pittsburgh C C 45 45 Bennett Sneath, So 5:36 11:25 17:45 5:43 Upper Saint Clair 46 46 Jonas Wudkwych, So 5:42 11:32 17:45 5:44 Canon-McMillan 47 47 Matthew Stone, Sr 5:32 11:22 17:47 5:44 Mount Lebanon 48 48 Kevin Taylor, Jr 5:27 11:17 17:47 5:44 Baldwin 49 49 Josiah Johnson, Sr 5:36 11:28 17:48 5:44 Shaler Area 50 50 Michael Stemmler, Jr 5:39 11:27 17:49 5:45 Upper Saint Clair 51 51 Clay Taylor, Jr 5:43 11:34 17:51 5:45 Seneca Valley 52 52 Tom Brown, 8 5:35 11:25 17:51 5:45 North Hills 53 53 Adam Knauer, Sr 5:25 11:27 17:53 5:46 Butler 54 54 Sam Gatti, Fr 5:35 11:25 17:54 5:46 Pittsburgh C C 55 55 Jake Phillips, Jr 5:38 11:28 17:55 5:47 Baldwin 56 56 Tim Hall, Sr 5:38 11:33 17:55 5:47 Hampton 57 57 Mark Demore, Sr 5:40 11:33 17:56 5:47 Baldwin 58 58 Andrew Dougher, Sr 5:39 11:25 17:59 5:48 Bethel Park 59 59 Matthew Thomas, Jr 5:37 11:36 17:59 5:48 Chartiers Valley 60 60 Alec Eckman, So 5:43 11:40 18:00 5:48 Fox Chapel Area 61 61 Aaron Ivie, Jr 5:45 11:42 18:00 5:48 Fox Chapel Area 62 62 Andrew Kearney, Sr 5:49 11:42 18:04 5:49 Seneca Valley 63 63 Eli Degregorio, So 5:43 11:31 18:04 5:50 Hampton 64 64 Liam Connolly, Jr 5:20 11:18 18:04 5:50 Gateway 65 65 Dylan Colcombe, Jr 5:40 11:41 18:05 5:50 Norwin 66 66 Michael Wagner, Sr 5:37 11:35 18:06 5:50 Penn Hills 67 67 Grant McCarthy, Jr 5:48 11:41 18:08 5:51 Seneca Valley 68 68 Mike Butler, So 5:36 11:30 18:08 5:51 Pittsburgh C C 69 69 Brendon Urso, Jr 5:41 11:40 18:08 5:51 Fox Chapel Area 70 70 Alex Kubala, Jr 5:37 11:34 18:09 5:51 North Hills 71 71 Czar Tarr, Fr 5:47 11:41 18:10 5:51 Chartiers Valley 72 72 August Papas, Sr 5:40 11:43 18:11 5:52 Hempfield Area (7) 73 73 Brett Hoffman, Sr 5:49 11:49 18:12 5:52 North Hills 74 74 James Zukowski, So 5:46 11:42 18:13 5:52 Canon-McMillan 75 75 Matthew Wertz, Sr 5:52 11:51 18:13 5:52 Upper Saint Clair 76 76 Isaiah Bailey, So 5:44 11:46 18:13 5:53 Penn Hills 77 77 Micah Colson, Jr 5:42 11:46 18:15 5:53 Chartiers Valley 78 78 Hunter Fishell, Fr 5:37 11:57 18:15 5:53 Franklin Regional 79 79 Rusty Batykefer, Jr 5:33 11:36 18:18 5:54 Pine-Richland 80 80 Evan Juncal, So 5:49 11:49 18:18 5:54 Pine-Richland 81 81 Zac Cox, Sr 5:45 11:46 18:18 5:54 Chartiers Valley 82 82 Matt Busche, Fr 5:47 11:49 18:19 5:55 Franklin Regional 83 83 Jackson Perry, So 5:44 11:48 18:20 5:55 Gateway 84 84 Joe Hassett, So 5:34 11:46 18:21 5:55 Pittsburgh C C 85 85 Ryan Zimba, Jr 5:47 11:41 18:21 5:55 Bethel Park 86 86 Chris Boyd, Jr 5:45 11:47 18:24 5:56 Butler 87 87 Jamie Kozorra, Jr 5:39 11:43 18:25 5:56 Mount Lebanon 88 88 Sam Schiffman, Sr 5:44 11:47 18:25 5:56 Upper Saint Clair 89 89 David Erzen, Jr 5:51 11:52 18:26 5:57 Bethel Park 90 90 Chase Banton, So 5:50 11:57 18:26 5:57 Upper Saint Clair 91 91 Luca Pugliano, Sr 5:39 11:50 18:27 5:57 Peters Township 92 92 Matt Smith, Fr 5:38 11:41 18:28 5:57 Chartiers Valley 93 93 Michael Baxa, Sr 5:49 11:49 18:29 5:57 Seneca Valley 94 94 Devin Jeffries, Jr 5:35 11:48 18:30 5:58 Moon Area 95 95 Austin Jepsky, Sr 5:50 11:57 18:31 5:58 Moon Area 96 96 Ryan Murray, So 5:55 11:59 18:32 5:59 Hampton 97 97 Jonathan Folkerts, Fr 5:56 12:02 18:32 5:59 Fox Chapel Area 98 98 Dan Bergless, Sr 5:57 12:03 18:33 5:59 Plum 99 99 Devin Pisarski, Jr 5:48 11:51 18:34 5:59 Connellsville 100 100 Trey Quealy, Sr 5:41 11:54 18:35 5:59 Norwin


Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

101 101 Kevin Weldon, Sr 5:52 11:56 18:35 6:00 Hempfield Area (7) 102 102 Cole Bishop, So 5:52 12:02 18:37 6:00 Penn Hills 103 103 Frankie Bonura, Fr 5:57 12:04 18:38 6:01 Moon Area 104 104 Nick Gabrielli, Fr 5:57 12:03 18:38 6:01 Kiski Area 105 105 Jose Figueroa, Jr 5:47 12:06 18:39 6:01 Gateway 106 106 Travis Braund, So 5:59 12:06 18:39 6:01 Butler 107 107 Tim Mastovich, Sr 5:57 12:09 18:40 6:01 Franklin Regional 108 108 Nate Jackson, Sr 6:10 12:11 18:41 6:01 Greater Latrobe 109 109 Jordan Callahan, Jr 5:52 12:06 18:41 6:02 Chartiers Valley 110 110 Joe Dunleavy, Sr 5:46 11:55 18:42 6:02 Peters Township 111 111 Zach Jaap, Sr 5:55 12:08 18:42 6:02 Peters Township 112 112 Camden Sarver, So 6:05 12:11 18:43 6:02 Pine-Richland 113 113 Nick Lee, Sr 5:43 11:56 18:45 6:03 Norwin 114 114 Ethan Linnon, Jr 5:59 12:09 18:45 6:03 Butler 115 115 Anthony D'Incau, Jr 12:10 18:48 6:04 Kiski Area 116 116 Trey Razanauskas, So 5:49 11:57 18:49 6:04 Seneca Valley 117 117 John Raggiunti, Jr 5:58 12:13 18:51 6:05 Plum 118 118 Chris Izyadore, So 6:02 12:18 18:52 6:05 Plum 119 119 Brendan Mahoney, Jr 5:58 12:10 18:52 6:05 North Hills 120 120 Daniel Krajovic, Sr 6:01 12:08 18:54 6:06 Peters Township 121 121 Nick Marstellar, Jr 5:55 12:14 18:55 6:06 Bethel Park 122 122 Alex Murray, Jr 5:42 12:02 18:57 6:07 Baldwin 123 123 Adam Cook, So 5:49 12:11 18:58 6:07 Fox Chapel Area 124 124 Thomas Krill, Sr 6:07 12:23 19:00 6:07 Pine-Richland 125 125 Justin Naugle, Sr 5:57 12:13 19:00 6:08 Franklin Regional 126 126 Kyle Buzza, So 6:01 12:19 19:01 6:08 Moon Area 127 127 Jonah Wyzomirski, Fr 6:11 12:24 19:02 6:08 Hampton 128 128 Jack Mezeivitch, Fr 5:50 12:07 19:02 6:08 Baldwin 129 129 Noah Adams, So 6:05 12:21 19:04 6:09 Pine-Richland 130 130 Cord Leone, Sr 5:56 12:16 19:05 6:09 Greater Latrobe 131 131 Jacob Bancroft, Sr 6:00 12:18 19:05 6:09 Hempfield Area (7) 132 132 Cole Seymour, Sr 5:56 12:13 19:06 6:10 Franklin Regional 133 133 Carson Shipley, Fr 5:56 12:17 19:06 6:10 Norwin 134 134 Tyler Fox, Sr 6:10 12:27 19:07 6:10 Hempfield Area (7) 135 135 Connor Martin, So 6:03 12:19 19:08 6:10 Kiski Area 136 136 Thomas Mologne, Jr 6:04 12:31 19:08 6:10 Upper Saint Clair 137 137 Joey Kelly, Jr 6:07 12:24 19:09 6:11 Pine-Richland 138 138 Michael Phillips, Jr 5:54 12:03 19:10 6:11 Shaler Area 139 139 Jake Gorsich, Jr 6:10 12:31 19:12 6:11 Greater Latrobe 140 140 Tyler Love, Fr 6:00 12:17 19:14 6:12 Moon Area 141 141 Collin Wilson, Fr 6:02 12:28 19:14 6:12 Greater Latrobe 142 142 Ethan McIntosh, Sr 6:07 12:22 19:14 6:12 Connellsville 143 143 Spencer Simpson, So 6:10 12:31 19:16 6:13 Greater Latrobe 144 144 Sean Kelly, So 5:57 12:25 19:19 6:14 Moon Area 145 145 Jesse Vargo, Fr 6:03 12:26 19:21 6:14 Norwin 146 146 Jonathan Kleer, So 6:08 12:28 19:21 6:14 Moon Area 147 147 Tyler Mower, Sr 6:05 12:26 19:22 6:15 Plum 148 148 Ethan Stout, So 6:02 12:23 19:25 6:16 Upper Saint Clair 149 Will Humanic, Fr 6:04 12:22 19:35 6:19 McKeesport Area 150 149 Adam Parrish, So 5:58 12:29 19:37 6:19 Pittsburgh C C 151 Kelvin Williams, Sr 6:13 12:41 19:37 6:20 McKeesport Area 152 150 Jake Graswick, So 6:02 12:32 19:38 6:20 Shaler Area 153 151 Brandon Bogus, So 6:08 12:39 19:45 6:22 Albert Gallatin 154 152 Michael Smith, Sr 6:16 12:47 19:45 6:22 Bethel Park 155 153 Josh Ashmore, Jr 6:11 12:40 19:49 6:23 Shaler Area 156 154 Ben Devris, Fr 6:17 12:47 19:50 6:24 Albert Gallatin 157 155 Cole D'Alicandro, So 6:27 12:59 19:52 6:24 Gateway 158 156 Kurt Brautigam, Jr 6:09 12:39 19:53 6:25 Hampton 159 157 Joey Kalik, So 6:03 12:32 19:54 6:25 Kiski Area 160 158 Matt Warren, Jr 6:22 12:52 19:58 6:26 Greater Latrobe 161 159 Jake Lewis, So 6:19 12:51 19:59 6:27 Plum 162 160 Austin Apelquest, Sr 6:05 12:43 19:59 6:27 Penn Trafford 163 161 Jordan Cravener, Jr 6:21 12:49 19:59 6:27 Penn Hills 164 162 Jason Lohr, Sr 6:20 13:00 20:01 6:27 Hempfield Area (7) 165 163 Camden Seybert, Fr 6:28 13:04 20:03 6:28 Shaler Area 166 164 Chase Nemcheck, Jr 6:06 12:45 20:07 6:29 Greater Latrobe 167 165 Dennis Doyle, Sr 5:31 12:28 20:14 6:31 Baldwin 168 Max Shugerman, So 6:09 12:58 20:17 6:33 Woodland Hills 169 166 J P. Hite, So 6:03 12:45 20:18 6:33 Norwin 170 167 Jacob Yant, Fr 6:32 13:15 20:26 6:35 Penn Trafford 171 168 Josh Campbell, Jr 6:23 13:18 20:29 6:36 Connellsville 172 169 Brian McKnight, Jr 6:12 13:07 20:33 6:38 Albert Gallatin 173 170 Tyler Brooks, So 6:03 13:13 20:37 6:39 Peters Township 174 171 Brandon Molinaro, Sr 6:18 13:24 20:40 6:40 Plum 175 172 John Schlafman, Jr 6:18 13:13 20:45 6:42 Peters Township 176 173 Patrick Boyle, Fr 6:29 13:16 21:11 6:50 Penn Trafford 177 174 Jacob MacLean, Jr 6:32 13:30 21:14 6:51 Kiski Area 178 175 Micah Reese, Jr 6:51 13:53 21:20 6:53 Kiski Area 179 176 Grant Solomon, So 6:40 13:47 21:21 6:53 Connellsville 180 177 James Ternent, Jr 6:35 13:52 21:28 6:55 Penn Hills 181 178 Colton Barkefeit, So 6:46 13:43 21:31 6:56 Albert Gallatin 182 179 Will Ren, Fr 6:43 13:53 21:34 6:57 Gateway 183 180 Ryan Hills, Jr 6:41 13:48 21:37 6:58 Shaler Area
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

184 181 Jacob Laylon, Sr 6:38 14:00 21:48 7:02 Albert Gallatin 185 182 Josh Kopasko, Fr 6:40 14:04 21:53 7:03 Penn Trafford 186 183 Samuel Rivera-Arzola, So 6:36 14:04 22:18 7:12 Gateway 187 184 Aaron Reno, Fr 6:55 14:08 22:27 7:14 Shaler Area 188 185 Dylan Nicholson, So 6:52 14:44 22:38 7:18 Connellsville 189 Richard Harris, So 6:38 14:33 22:44 7:20 Woodland Hills 190 186 Robert Ellis, Sr 6:40 14:30 22:50 7:22 Penn Trafford 191 187 Caleb Dankle, Fr 7:00 14:38 22:57 7:24 Albert Gallatin 192 188 Mike Catullo, Sr 7:00 14:58 23:20 7:32 Penn Trafford 193 189 Eric Catullo, Sr 7:03 15:03 23:36 7:37 Penn Trafford 194 Luke Medich, So 7:24 15:06 23:50 7:41 McKeesport Area
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | Top

195 190 Sam Seroky, Sr 7:23 15:49 25:11 8:07 Gateway 196 191 Austin Martin, Sr 7:41 16:28 26:00 8:23 Albert Gallatin 26 finishers among Men Under 2 47 finishers among Men 2 - 2 57 finishers among Men 3 - 3 65 finishers among Men 4 - 4 1 finishers among Men 5 & Up 196 male finishers 0 female finishers 196 total finishers

Return to home page.