PIAA STATE CHAMPIONSHIP - BOYS A

Hershey, PA

Nov. 1, 2014

48 AND CLOUDY
Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Winchester Thurston (    65    3    5   17   19   21   95   96    17:15    1:21
  2 Sewickley Academy (7)   111    2   12   23   28   46   52   63    17:27    2:05
  3 Northeast Bradford (4   137   11   15   24   38   49   61   75    17:46    1:07
  4 Elk Lake (2)            145   22   25   26   33   39   40  100    17:53    0:20
  5 Mercyhurst Prep (10)    154    1    6   29   37   81   97  104    17:33    2:59
  6 Seneca (10)             166    8   10   30   31   87   93  126    17:49    2:10
  7 Camp Hill (3)           205    4   13   43   72   73   82   94    17:58    2:06
  8 Penns Valley (6)        231   41   44   47   48   51  107  129    18:14    0:15
  9 Masterman (12)          235    7    9   54   77   88   92  101    18:05    2:12
10* New Hope-Solebury (1)   253   16   45   59   62   71   86  106    18:20    1:15
11* Greensburg C C (7)      253   35   42   55   56   65  108  123    18:21    0:42
12* Cranberry Area (9)      262   27   32   64   69   70   80  118    18:25    0:58
13* Elk County Catholic (   262   14   20   50   79   99  109  113    18:22    2:00
 14 Notre Dame Es (11)      346   18   60   67   91  110  112  114    18:47    2:14
 15 Warrior Run (4)         358   36   66   76   78  102  103  130    18:48    1:30
 16 Southern Fulton (5)     398   34   53   74  117  120  122         19:14    2:37
 17 Holy Cross (2)          426   58   68   84  105  111  119         19:10    1:27
 18 Bishop McCort (6)       445   57   85   89   98  116  124  125    19:16    1:49
 19 Paul Robeson (12)       536   83   90  115  121  127  128         20:34    4:54
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Winchester Thurston (
    3  Will Loevner, Jr           16:23    5:17
    5  Ben Littman, So            16:48    5:25
   17  Landin Delaney, Sr         17:36    5:40
   19  Shaun Hay, So              17:41    5:42
   21  Tristan Forsythe, Fr       17:43    5:43
   95  Geoffrey Cohen, So         19:16    6:13
   96  Gordon Pollack, Fr         19:16    6:13
Total Time = 1:26:11     Total Places = 65

2. Sewickley Academy (7)
    2  Griffin Mackey, So         16:09    5:12
   12  Pieter Hansen, Sr          17:13    5:33
   23  Ben Clouse, So             17:46    5:44
   28  Reils O'Neill, Sr          17:50    5:45
   46  Caleb Magee, Sr            18:13    5:53
   52  Tim Hanlon, So             18:23    5:56
   63  Owen Hipwell, Sr           18:35    6:00
Total Time = 1:27:11     Total Places = 111

3. Northeast Bradford (4
   11  Levi Upham, Jr             17:10    5:32
   15  Garret Smith, So           17:30    5:39
   24  Austin Senn-Bishop, So     17:48    5:44
   38  Derek Allabaugh, Sr        18:02    5:49
   49  Ben Horton, Sr             18:17    5:54
   61  Nate Mosier, Fr            18:33    5:59
   75  Sam Beers, Jr              18:52    6:05
Total Time = 1:28:47     Total Places = 137

4. Elk Lake (2)
   22  Dan Bell, So               17:43    5:43
   25  Cody Oswald, Fr            17:48    5:44
   26  Hunter Bedell, Jr          17:49    5:45
   33  Dalton Sherman, Sr         17:59    5:48
   39  Seth Owen, So              18:03    5:49
   40  Hunter Watkins, Jr         18:06    5:50
  100  Dylan Benscoter, So        19:27    6:16
Total Time = 1:29:22     Total Places = 145

5. Mercyhurst Prep (10)
    1  Sebastian Curtin, Sr       15:58    5:09
    6  Noah Curtin, So            16:54    5:27
   29  Jimmy Zimmerman, So        17:54    5:46
   37  Luke Cancilla, Sr          18:01    5:48
   81  Jeremy Kunco, Fr           18:56    6:06
   97  Jay Cooney, Jr             19:19    6:14
  104  Jack Groshek, So           19:32    6:18
Total Time = 1:27:43     Total Places = 154

6. Seneca (10)
    8  Phoenix Myers, So          16:58    5:28
   10  Donovan Myers, So          17:03    5:30
   30  Corey Nadolny, Sr          17:55    5:46
   31  Gabe Jarema, So            17:58    5:48
   87  Simon Deangelo, Sr         19:07    6:10
   93  Nick Post, Fr              19:13    6:12
  126  Andy Hanes, Jr             21:31    6:56
Total Time = 1:29:01     Total Places = 166

7. Camp Hill (3)
    4  Blake Behney, Jr           16:44    5:24
   13  Cooper Leslie, Jr          17:19    5:35
   43  Ian Gabig, So              18:09    5:51
   72  Cameron Frassetta, Sr      18:48    6:04
   73  Patrick Dorsey, So         18:49    6:04
   82  Dan Shank, So              18:56    6:06
   94  Evan Young, Sr             19:15    6:12
Total Time = 1:29:49     Total Places = 205

8. Penns Valley (6)
   41  Adam Mothersbaugh, Sr      18:08    5:51
   44  Chris Colwell, Fr          18:09    5:51
   47  Issac Duvall, Sr           18:15    5:53
   48  Keith Griffith, Jr         18:16    5:53
   51  Nick Fuller, Sr            18:22    5:55
  107  Sam Gray, Fr               19:38    6:20
  129  Haden Stamm, Fr            24:12    7:48
Total Time = 1:31:10     Total Places = 231

9. Masterman (12)
    7  Julian Degroot-Lutzner, Sr 16:57    5:28
    9  Joseph Previdi, Jr         17:01    5:29
   54  Ty Parks, Sr               18:24    5:56
   77  Per Loufman, Jr            18:54    6:06
   88  Robert Sim, So             19:08    6:10
   92  Daniel Bici, Fr            19:11    6:11
  101  Joe Eaten, So              19:28    6:17
Total Time = 1:30:24     Total Places = 235

10*. New Hope-Solebury (1)
   16  Greg House, Sr             17:33    5:40
   45  Chris Cammarata, Fr        18:13    5:52
   59  Eric Cammarata, So         18:29    5:58
   62  Bradley Neumann, Jr        18:33    5:59
   71  Anthony Lagana, So         18:48    6:04
   86  Jake Dupont, Jr            19:03    6:08
  106  Tim Czupich, Sr            19:37    6:20
Total Time = 1:31:36     Total Places = 253

11*. Greensburg C C (7)
   35  Vince Mirigliano, Sr       18:00    5:48
   42  Philip Forsythe, Sr        18:09    5:51
   55  Matt Osche, Sr             18:25    5:56
   56  Jon Frye, Jr               18:26    5:57
   65  Aiden Brewer, Fr           18:41    6:01
  108  Brendan Maher, Fr          19:41    6:21
  123  James Nassur, Sr           20:53    6:44
Total Time = 1:31:41     Total Places = 253

12*. Cranberry Area (9)
   27  Sam Lander, So             17:50    5:45
   32  Harrison Keenan, So        17:58    5:48
   64  Jared Dailey, Jr           18:40    6:01
   69  Nolan Brannon, So          18:47    6:04
   70  Kyle Bryan, Sr             18:48    6:04
   80  Paul Zacherl, Jr           18:56    6:06
  118  Nick Varsek, Jr            20:18    6:33
Total Time = 1:32:03     Total Places = 262

13*. Elk County Catholic (
   14  Drew Bille, Sr             17:26    5:37
   20  Logan Hoffman, Fr          17:42    5:42
   50  Matthew Dippold, Fr        18:19    5:54
   79  Zachary Wortman, So        18:55    6:06
   99  Lucas Knight, Sr           19:26    6:16
  109  Andrew Smith, Sr           19:45    6:22
  113  John Kaul, Sr              20:03    6:28
Total Time = 1:31:48     Total Places = 262

14. Notre Dame Es (11)
   18  Mike Sheptuk, Jr           17:36    5:41
   60  Conor Naughton, Jr         18:30    5:58
   67  Andrew Beers, Fr           18:45    6:03
   91  Kyle McCarthy, Jr          19:10    6:11
  110  Zane Wicki, Fr             19:50    6:24
  112  Ryan Mathiesen, Sr         19:56    6:26
  114  Nick Diolosa, So           20:05    6:29
Total Time = 1:33:51     Total Places = 346

15. Warrior Run (4)
   36  Darren Webb, Sr            18:00    5:48
   66  Dallas Blickley, Jr        18:41    6:02
   76  Lance Pealer, Sr           18:54    6:06
   78  Cassidy Hoffman, Fr        18:54    6:06
  102  Bryce Woland, Fr           19:30    6:17
  103  Mitchell Keiser, Sr        19:30    6:17
  130  Brett Bieber, So           24:44    7:59
Total Time = 1:33:59     Total Places = 358

16. Southern Fulton (5)
   34  Jacob Pryor, Sr            18:00    5:48
   53  Chase Varner, So           18:24    5:56
   74  Benjy Voight, So           18:51    6:05
  117  Zach Clark, Jr             20:16    6:32
  120  Jonah Golden, Jr           20:36    6:39
  122  Jacob Dudich, Sr           20:42    6:40
Total Time = 1:36:07     Total Places = 398

17. Holy Cross (2)
   58  Nate Skrutski, Jr          18:29    5:58
   68  Billy Legg, Jr             18:46    6:03
   84  Jack Shean, Sr             19:02    6:08
  105  Kevan Bailey, So           19:36    6:19
  111  Brian Sokol, Jr            19:55    6:25
  119  Adam Walsh, Sr             20:21    6:34
Total Time = 1:35:48     Total Places = 426

18. Bishop McCort (6)
   57  Jacob Schulte, So          18:28    5:57
   85  Marc Eckenrod, Sr          19:02    6:08
   89  Noah Huffman, Sr           19:08    6:10
   98  Joey Nemchik, Jr           19:24    6:15
  116  Alex Templin, Fr           20:16    6:32
  124  Ethan Foust, Jr            20:58    6:46
  125  Nick Kasisky, Sr           21:05    6:48
Total Time = 1:36:18     Total Places = 445

19. Paul Robeson (12)
   83  Shane Mills, Sr            19:00    6:08
   90  Anthony Clement, Fr        19:09    6:10
  115  Raekwon Fletcher, Sr       20:07    6:29
  121  Haziz Nelson, Jr           20:38    6:39
  127  Chrishawn Wright, Sr       23:53    7:42
  128  Fred Leach, Sr             23:54    7:42
Total Time = 1:42:47     Total Places = 536
        TEAM                                  1M          2M        CLOCK
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME        TIME         TIME      PACE        TEAM

Top

1 Griffin Molino, Sr 4:48 9:53 15:46 5:05 South Williamsport (4 2 1 Sebastian Curtin, Sr 4:48 10:00 15:58 5:09 Mercyhurst Prep (10) 3 2 Griffin Mackey, So 4:51 10:07 16:09 5:12 Sewickley Academy (7) 4 3 Will Loevner, Jr 4:51 10:08 16:23 5:17 Winchester Thurston ( 5 Colten Trimble, Sr 4:51 10:10 16:23 5:17 South Side (7) 6 Matt Murray, Jr 4:58 10:25 16:27 5:18 Dunmore (2) 7 Domenic Peretta, Jr 4:50 10:16 16:27 5:18 Beaver Falls (7) 8 Cody Divecchio, Jr 4:52 10:14 16:28 5:19 Burgettstown (7) 9 4 Blake Behney, Jr 5:07 10:36 16:44 5:24 Camp Hill (3) 10 5 Ben Littman, So 5:01 10:30 16:48 5:25 Winchester Thurston ( 11 6 Noah Curtin, So 5:00 10:31 16:54 5:27 Mercyhurst Prep (10) 12 Brian Hackman, Sr 4:52 10:25 16:54 5:27 St. Josephs Catholic 13 7 Julian Degroot-Lutzner, Sr 4:49 10:25 16:57 5:28 Masterman (12) 14 Devan Cavanaugh, Jr 4:54 10:30 16:57 5:28 Coudersport (9) 15 8 Phoenix Myers, So 5:00 10:39 16:58 5:28 Seneca (10) 16 Liam Raehsler, Sr 4:57 10:30 17:01 5:29 Clarion Area (9) 17 9 Joseph Previdi, Jr 5:06 10:41 17:01 5:29 Masterman (12) 18 10 Donovan Myers, So 5:01 10:40 17:03 5:30 Seneca (10) 19 Hunter Crawley, So 10:50 17:04 5:30 South Williamsport (4 20 Tim Adams, Sr 5:20 10:47 17:04 5:30 Northern Potter (9) 21 Gannon Leech, So 5:10 10:49 17:05 5:30 Shady Side Academy (7 22 Isaac Wilson, Jr 5:00 10:35 17:07 5:31 North Clarion (9) 23 Hanz Wentz, Sr 5:04 10:41 17:07 5:31 Maplewood (10) 24 Brad Amy, Jr 5:15 10:51 17:08 5:32 Saegertown (10) 25 11 Levi Upham, Jr 5:10 10:46 17:10 5:32 Northeast Bradford (4 26 Ryder Ballou, Sr 5:12 10:54 17:12 5:33 Olsh (7) 27 12 Pieter Hansen, Sr 5:19 10:57 17:13 5:33 Sewickley Academy (7) 28 Connor Walsh, So 5:15 10:50 17:18 5:35 Cambridge Springs (10 29 Nathan Kline, Sr 5:04 10:47 17:18 5:35 Cochranton (10) 30 13 Cooper Leslie, Jr 5:07 10:40 17:19 5:35 Camp Hill (3) 31 Bryce Gavitt, Sr 5:08 10:51 17:25 5:37 Hughesville (4) 32 14 Drew Bille, Sr 5:08 10:48 17:26 5:37 Elk County Catholic ( 33 Nick Sweet, Sr 5:07 10:51 17:29 5:38 Sayre (4) 34 15 Garret Smith, So 5:10 10:53 17:30 5:39 Northeast Bradford (4 35 16 Greg House, Sr 5:16 10:58 17:33 5:40 New Hope-Solebury (1) 36 Dan Wilcko, Sr 5:13 11:00 17:34 5:40 Fairview (10) 37 17 Landin Delaney, Sr 5:10 10:51 17:36 5:40 Winchester Thurston ( 38 18 Mike Sheptuk, Jr 5:23 11:08 17:36 5:41 Notre Dame Es (11) 39 Zac Tingley, Fr 5:09 10:58 17:37 5:41 Lakeview (10) 40 Garrett Sutton, Sr 5:10 10:59 17:39 5:42 Penn Cambria (6) 41 Roman Tate, Sr 5:11 11:01 17:40 5:42 Penns Manor (6) 42 David Johnson, Sr 5:12 11:02 17:41 5:42 West Middlesex (10) 43 19 Shaun Hay, So 5:17 10:55 17:41 5:42 Winchester Thurston ( 44 20 Logan Hoffman, Fr 5:20 11:06 17:42 5:42 Elk County Catholic ( 45 21 Tristan Forsythe, Fr 5:19 10:57 17:43 5:43 Winchester Thurston ( 46 22 Dan Bell, So 5:09 10:53 17:43 5:43 Elk Lake (2) 47 Will Greene, Jr 5:14 11:02 17:44 5:43 Delone Catholic (3) 48 Jamaal Aw-Yoonis, Jr 5:16 10:59 17:44 5:43 Church Farm (1) 49 23 Ben Clouse, So 5:19 11:06 17:46 5:44 Sewickley Academy (7) 50 24 Austin Senn-Bishop, So 5:13 11:00 17:48 5:44 Northeast Bradford (4 51 25 Cody Oswald, Fr 5:12 11:04 17:48 5:44 Elk Lake (2) 52 James Shuttleworth, Sr 5:12 11:00 17:49 5:45 Fairview (10) 53 26 Hunter Bedell, Jr 5:10 10:55 17:49 5:45 Elk Lake (2) 54 27 Sam Lander, So 5:21 11:14 17:50 5:45 Cranberry Area (9) 55 28 Reils O'Neill, Sr 5:24 11:14 17:50 5:45 Sewickley Academy (7) 56 Keegan Beard, Jr 5:18 11:09 17:53 5:46 Troy (4) 57 Brendon Barclay, Sr 5:11 10:57 17:53 5:46 Saegertown (10) 58 29 Jimmy Zimmerman, So 5:15 11:05 17:54 5:46 Mercyhurst Prep (10) 59 Alexander Harvey, Sr 5:22 11:09 17:54 5:46 Delaware Cnty Christi 60 30 Corey Nadolny, Sr 5:25 11:19 17:55 5:46 Seneca (10) 61 Andrew Domencic, Sr 5:24 11:14 17:56 5:47 Avonworth (7) 62 Connor Colombo, Jr 5:18 11:07 17:56 5:47 Shady Side Academy (7 63 Christopher Kocent, Fr 5:22 11:14 17:58 5:47 Olsh (7) 64 Brennan Gleckner, Sr 5:15 11:12 17:58 5:47 Canton (4) 65 31 Gabe Jarema, So 5:25 11:22 17:58 5:48 Seneca (10) 66 32 Harrison Keenan, So 5:23 11:13 17:58 5:48 Cranberry Area (9) 67 Calvin Gealy, Jr 5:12 11:05 17:58 5:48 Wilmington (10) 68 Morgan Morrison, So 5:14 11:10 17:59 5:48 West Shore Christian 69 33 Dalton Sherman, Sr 5:14 11:09 17:59 5:48 Elk Lake (2) 70 Matt Barninger, Sr 5:13 11:09 18:00 5:48 Harrisburg Christian 71 34 Jacob Pryor, Sr 5:27 11:17 18:00 5:48 Southern Fulton (5) 72 35 Vince Mirigliano, Sr 5:17 11:10 18:00 5:48 Greensburg C C (7) 73 36 Darren Webb, Sr 5:16 11:12 18:00 5:48 Warrior Run (4) 74 37 Luke Cancilla, Sr 5:20 11:12 18:01 5:48 Mercyhurst Prep (10) 75 Eli Trimbur, So 5:26 11:16 18:01 5:49 Coudersport (9) 76 Ben Heim, So 5:25 11:22 18:02 5:49 Washington (7) 77 38 Derek Allabaugh, Sr 5:24 11:11 18:02 5:49 Northeast Bradford (4 78 Will Gonsowski, Sr 5:23 11:20 18:03 5:49 Riverview (7) 79 Isaiah Griebel, So 5:25 11:18 18:03 5:49 North Clarion (9) 80 39 Seth Owen, So 5:17 11:12 18:03 5:49 Elk Lake (2) 81 Eli Urban, Jr 5:09 11:09 18:04 5:49 St. Josephs Catholic 82 Trenton Husick, So 5:25 11:17 18:04 5:50 Tussey Mountain (5) 83 Quinn Serfass, Fr 5:25 11:22 18:05 5:50 Loyalsock Township (4 84 40 Hunter Watkins, Jr 5:15 11:16 18:06 5:50 Elk Lake (2) 85 Adam Bettwy, So 5:26 11:21 18:06 5:50 Clarion Area (9) 86 Brendan McGuire, So 5:36 11:30 18:07 5:50 Trinity Christian (7) 87 Michael Gunden, Jr 5:27 11:18 18:07 5:50 Christopher Dock (1) 88 41 Adam Mothersbaugh, Sr 5:30 11:23 18:08 5:51 Penns Valley (6) 89 42 Philip Forsythe, Sr 5:17 11:13 18:09 5:51 Greensburg C C (7) 90 Sam Li, Jr 5:16 11:09 18:09 5:51 Moravian Academy (11) 91 43 Ian Gabig, So 5:26 11:23 18:09 5:51 Camp Hill (3) 92 44 Chris Colwell, Fr 5:28 11:22 18:09 5:51 Penns Valley (6) 93 Sam Cunkelman, Fr 5:15 11:12 18:11 5:52 Homen Center (6) 94 Blayde Conley, Jr 5:36 11:25 18:11 5:52 Northern Potter (9) 95 Tom Choplick, Sr 5:25 11:19 18:11 5:52 Sullivan County (4) 96 Caleb Sneller, So 5:25 11:21 18:13 5:52 Dayspring Christian ( 97 45 Chris Cammarata, Fr 5:27 11:21 18:13 5:52 New Hope-Solebury (1) 98 Julius Eckroth, Sr 5:21 11:08 18:13 5:53 Richland (6) 99 46 Caleb Magee, Sr 5:27 11:24 18:13 5:53 Sewickley Academy (7) 100 Anson Weidner, Sr 5:18 11:22 18:15 5:53 Kutztown (3) 101 47 Issac Duvall, Sr 5:28 11:23 18:15 5:53 Penns Valley (6) 102 48 Keith Griffith, Jr 5:27 11:24 18:16 5:53 Penns Valley (6) 103 49 Ben Horton, Sr 5:31 11:25 18:17 5:54 Northeast Bradford (4 104 50 Matthew Dippold, Fr 5:24 11:22 18:19 5:54 Elk County Catholic ( 105 51 Nick Fuller, Sr 5:35 11:26 18:22 5:55 Penns Valley (6) 106 Sam Brennan, Sr 5:21 11:23 18:23 5:56 Schuylkill Haven (11) 107 52 Tim Hanlon, So 5:26 11:25 18:23 5:56 Sewickley Academy (7) 108 Slam Dunkley, Jr 5:25 11:23 18:23 5:56 Church Farm (1) 109 53 Chase Varner, So 5:27 11:35 18:24 5:56 Southern Fulton (5) 110 54 Ty Parks, Sr 5:31 11:36 18:24 5:56 Masterman (12) 111 Adam Bahrey, Jr 5:16 11:20 18:24 5:56 Mahanoy Area (11) 112 55 Matt Osche, Sr 5:26 11:29 18:25 5:56 Greensburg C C (7) 113 Cyrus Lanager, So 5:26 11:28 18:25 5:56 West Branch (6) 114 56 Jon Frye, Jr 5:26 11:30 18:26 5:57 Greensburg C C (7) 115 57 Jacob Schulte, So 5:21 11:27 18:28 5:57 Bishop McCort (6) 116 58 Nate Skrutski, Jr 5:16 11:21 18:29 5:58 Holy Cross (2) 117 59 Eric Cammarata, So 5:27 11:28 18:29 5:58 New Hope-Solebury (1) 118 60 Conor Naughton, Jr 5:33 11:37 18:30 5:58 Notre Dame Es (11) 119 Colin Dudanowicz, Sr 5:20 11:26 18:31 5:58 Southern Columbia (4) 120 Chris Noga, So 5:43 11:47 18:31 5:58 Neshannock (7) 121 Neel Gadhoke, Sr 5:22 11:29 18:32 5:59 Wyoming Seminary (2) 122 61 Nate Mosier, Fr 5:36 11:34 18:33 5:59 Northeast Bradford (4 123 62 Bradley Neumann, Jr 5:28 11:27 18:33 5:59 New Hope-Solebury (1) 124 John Kist, Sr 5:34 11:35 18:34 5:59 Seton-LaSalle (7) 125 David Wiles, Jr 5:18 11:24 18:34 5:59 Marion Center Area (6


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

126 63 Owen Hipwell, Sr 5:29 11:36 18:35 6:00 Sewickley Academy (7) 127 Tyler Debrino, Sr 5:32 11:38 18:36 6:00 Forest City Regional 128 Michael Dautlick, Sr 5:20 11:33 18:37 6:00 Cambria Heights (6) 129 Michael Shannon, So 5:24 11:29 18:37 6:00 Vincentian Academy (7 130 Nathan Moore, So 5:24 11:31 18:39 6:01 Purchase Line (6) 131 Matt Kinback, So 5:29 11:39 18:40 6:01 Lackawanna Trail (2) 132 64 Jared Dailey, Jr 5:24 11:36 18:40 6:01 Cranberry Area (9) 133 65 Aiden Brewer, Fr 5:31 11:35 18:41 6:01 Greensburg C C (7) 134 66 Dallas Blickley, Jr 5:22 11:31 18:41 6:02 Warrior Run (4) 135 Jordan Schools, Sr 5:32 11:41 18:41 6:02 Wyalusing (4) 136 Travis Hickling, Fr 5:31 11:41 18:44 6:02 Blue Ridge (2) 137 67 Andrew Beers, Fr 5:37 11:51 18:45 6:03 Notre Dame Es (11) 138 68 Billy Legg, Jr 5:26 11:38 18:46 6:03 Holy Cross (2) 139 69 Nolan Brannon, So 5:32 11:42 18:47 6:04 Cranberry Area (9) 140 70 Kyle Bryan, Sr 5:32 11:39 18:48 6:04 Cranberry Area (9) 141 71 Anthony Lagana, So 5:26 11:35 18:48 6:04 New Hope-Solebury (1) 142 72 Cameron Frassetta, Sr 5:26 11:36 18:48 6:04 Camp Hill (3) 143 73 Patrick Dorsey, So 5:27 11:31 18:49 6:04 Camp Hill (3) 144 74 Benjy Voight, So 5:31 11:39 18:51 6:05 Southern Fulton (5) 145 75 Sam Beers, Jr 5:28 11:25 18:52 6:05 Northeast Bradford (4 146 76 Lance Pealer, Sr 5:30 11:49 18:54 6:06 Warrior Run (4) 147 77 Per Loufman, Jr 5:23 11:27 18:54 6:06 Masterman (12) 148 78 Cassidy Hoffman, Fr 5:32 11:48 18:54 6:06 Warrior Run (4) 149 79 Zachary Wortman, So 5:43 11:52 18:55 6:06 Elk County Catholic ( 150 Matt Derr, So 5:34 11:46 18:56 6:06 Mahanoy Area (11) 151 80 Paul Zacherl, Jr 5:33 11:41 18:56 6:06 Cranberry Area (9) 152 81 Jeremy Kunco, Fr 5:36 11:49 18:56 6:06 Mercyhurst Prep (10) 153 82 Dan Shank, So 5:31 11:41 18:56 6:06 Camp Hill (3) 154 William Stifel, Jr 5:28 11:39 18:57 6:07 Moravian Academy (11) 155 Joe Nally, Jr 5:37 11:54 18:57 6:07 Mountain View (2) 156 83 Shane Mills, Sr 5:52 12:11 19:00 6:08 Paul Robeson (12) 157 John Anderson, Jr 5:32 11:50 19:00 6:08 A-C Valley (9) 158 Steven Glodek, Jr 5:35 11:51 19:01 6:08 Fannett-Metal (5) 159 84 Jack Shean, Sr 5:29 11:46 19:02 6:08 Holy Cross (2) 160 85 Marc Eckenrod, Sr 5:40 11:53 19:02 6:08 Bishop McCort (6) 161 86 Jake Dupont, Jr 5:37 11:52 19:03 6:08 New Hope-Solebury (1) 162 Joe Merolla, Sr 5:41 12:01 19:06 6:10 Lackawanna Trail (2) 163 87 Simon Deangelo, Sr 5:34 11:52 19:07 6:10 Seneca (10) 164 88 Robert Sim, So 5:34 11:51 19:08 6:10 Masterman (12) 165 89 Noah Huffman, Sr 5:23 11:40 19:08 6:10 Bishop McCort (6) 166 90 Anthony Clement, Fr 5:52 12:11 19:09 6:10 Paul Robeson (12) 167 Mambu Frances, So 5:34 11:55 19:10 6:11 Motivation (12) 168 91 Kyle McCarthy, Jr 5:39 11:57 19:10 6:11 Notre Dame Es (11) 169 92 Daniel Bici, Fr 5:34 11:53 19:11 6:11 Masterman (12) 170 93 Nick Post, Fr 5:38 11:50 19:13 6:12 Seneca (10) 171 94 Evan Young, Sr 5:23 11:54 19:15 6:12 Camp Hill (3) 172 David Felix, Jr 5:28 11:51 19:15 6:13 Johnstown Christian ( 173 95 Geoffrey Cohen, So 5:48 12:04 19:16 6:13 Winchester Thurston ( 174 96 Gordon Pollack, Fr 5:35 11:55 19:16 6:13 Winchester Thurston ( 175 97 Jay Cooney, Jr 5:38 11:58 19:19 6:14 Mercyhurst Prep (10) 176 Josue Marcelin, So 5:37 12:03 19:19 6:14 Motivation (12) 177 98 Joey Nemchik, Jr 5:40 12:05 19:24 6:15 Bishop McCort (6) 178 99 Lucas Knight, Sr 5:39 12:02 19:26 6:16 Elk County Catholic ( 179 100 Dylan Benscoter, So 5:41 12:04 19:27 6:16 Elk Lake (2) 180 101 Joe Eaten, So 5:42 12:10 19:28 6:17 Masterman (12) 181 102 Bryce Woland, Fr 5:41 12:12 19:30 6:17 Warrior Run (4) 182 103 Mitchell Keiser, Sr 5:30 11:54 19:30 6:17 Warrior Run (4) 183 104 Jack Groshek, So 5:50 12:16 19:32 6:18 Mercyhurst Prep (10) 184 Randy Kincel, Sr 5:42 12:07 19:34 6:18 Riverside (2) 185 105 Kevan Bailey, So 5:47 12:14 19:36 6:19 Holy Cross (2) 186 106 Tim Czupich, Sr 5:35 12:00 19:37 6:20 New Hope-Solebury (1) 187 107 Sam Gray, Fr 5:29 12:05 19:38 6:20 Penns Valley (6) 188 Brandon Brabham, Jr 5:38 12:10 19:41 6:21 Oswayo Valley (9) 189 108 Brendan Maher, Fr 5:45 12:13 19:41 6:21 Greensburg C C (7) 190 William Westgate, So 5:49 12:15 19:41 6:21 Forest City Regional 191 Angel Ortiz, So 5:31 12:13 19:45 6:22 Mid Valley (2) 192 109 Andrew Smith, Sr 5:39 12:10 19:45 6:22 Elk County Catholic ( 193 110 Zane Wicki, Fr 5:48 12:23 19:50 6:24 Notre Dame Es (11) 194 Tyler Wisniewski, Jr 5:12 11:34 19:53 6:25 Northgate (7) 195 111 Brian Sokol, Jr 5:43 12:14 19:55 6:25 Holy Cross (2) 196 112 Ryan Mathiesen, Sr 5:52 12:23 19:56 6:26 Notre Dame Es (11) 197 John Arnold, Sr 5:44 12:31 20:02 6:28 Meyersdale (5) 198 113 John Kaul, Sr 5:51 12:33 20:03 6:28 Elk County Catholic ( 199 114 Nick Diolosa, So 5:49 12:32 20:05 6:29 Notre Dame Es (11) 200 115 Raekwon Fletcher, Sr 5:53 12:39 20:07 6:29 Paul Robeson (12) 201 116 Alex Templin, Fr 5:59 12:49 20:16 6:32 Bishop McCort (6) 202 117 Zach Clark, Jr 5:54 12:39 20:16 6:32 Southern Fulton (5) 203 118 Nick Varsek, Jr 5:42 12:15 20:18 6:33 Cranberry Area (9) 204 119 Adam Walsh, Sr 5:50 12:30 20:21 6:34 Holy Cross (2) 205 120 Jonah Golden, Jr 6:02 12:52 20:36 6:39 Southern Fulton (5) 206 121 Haziz Nelson, Jr 5:52 12:40 20:38 6:39 Paul Robeson (12) 207 122 Jacob Dudich, Sr 5:55 12:49 20:42 6:40 Southern Fulton (5) 208 123 James Nassur, Sr 6:10 13:08 20:53 6:44 Greensburg C C (7) 209 Mamadu Barry, So 5:43 12:38 20:57 6:45 Motivation (12) 210 124 Ethan Foust, Jr 6:12 13:23 20:58 6:46 Bishop McCort (6) 211 Kendal Swick, Jr 5:57 12:51 21:00 6:46 Meyersdale (5) 212 125 Nick Kasisky, Sr 5:59 13:00 21:05 6:48 Bishop McCort (6) 213 Jude Marcelin, So 5:48 12:53 21:19 6:52 Motivation (12) 214 Terrenceparker Lowry, Sr 6:09 13:27 21:22 6:53 Philadelphia Military 215 126 Andy Hanes, Jr 6:04 13:14 21:31 6:56 Seneca (10)
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

216 Chrostolph Bronson, Fr 6:14 13:30 21:54 7:04 Bishop McDevitt (12) 217 Christian Brunson, Fr 6:24 13:59 22:16 7:11 Bishop McDevitt (12) 218 Markeese Dennis, Fr 6:33 14:23 22:55 7:23 Walter Palmer Leaders 219 Homza Toure, So 6:33 14:23 23:01 7:25 Walter Palmer Leaders 220 127 Chrishawn Wright, Sr 6:22 14:47 23:53 7:42 Paul Robeson (12) 221 128 Fred Leach, Sr 6:27 14:47 23:54 7:42 Paul Robeson (12) 222 129 Haden Stamm, Fr 7:21 15:24 24:12 7:48 Penns Valley (6) 223 130 Brett Bieber, So 6:46 14:54 24:44 7:59 Warrior Run (4) 29 finishers among Men Under 2 58 finishers among Men 2 - 2 56 finishers among Men 3 - 3 80 finishers among Men 4 - 4 223 male finishers 0 female finishers 223 total finishers

Return to home page.