PIAA STATE XC CHAMPIONSHIP -- BOYS A

HERSHEY PARK

Nov. 3, 2012

COOL
Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Northeast Bradford -4    96    2    3    7   26   58   67  100    17:12    2:21
  2 Elk Lake (2)            133    1   11   29   42   50   92  101    17:35    2:28
  3 Saegertown (10)         142    5   17   19   36   65   71  111    17:44    1:55
  4 Oswayo Valley (9)       155    4    9   12   62   68   88  106    17:41    2:10
  5 Vincentian Acad. (7)    160    6    8   21   31   94  108  119    17:49    2:34
  6 West Middlesex (10)     185   16   28   41   47   53   64   75    18:06    1:02
  7 Olsh (7)                196   13   14   22   70   77   78   86    18:03    1:34
  8 Northern Potter (9)     229   27   35   44   51   72   80   91    18:19    0:58
  9 Mercyhurst Prep (10)    249   15   32   39   79   84   95   99    18:22    1:43
 10 Masterman (12)          255   30   54   55   57   59   63   87    18:25    0:39
 11 Northgate (7)           269   10   48   60   69   82  103  124    18:25    1:59
 12 Westmont Hilltop (6)    270   18   43   49   56  104  105  110    18:34    2:28
 13 New Hope-Solebury (1)   282   37   46   52   66   81   93  112    18:33    0:54
 14 Lackawanna Trail (2)    291   38   45   61   73   74   96   98    18:35    0:44
 15 Veritas Academy (3)     308   20   23   40  102  123  129  132    18:56    3:33
 16 Richland (6)            363   33   34   90   97  109  115  116    19:04    2:15
 17 Southern Fulton (5)     413   24   25  117  121  126  128  131    19:42    3:36
 18 Paul Robeson (12)       477   76   85   89  113  114  130         19:41    1:31
 19 Minersville Area (11)   550   83  107  118  120  122  125  127    20:25    1:55
Individuals
  ID#  PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Northeast Bradford -4
  771     2  Sam Williams, Sr           16:13    5:14
  770     3  Curt Jewett, Sr            16:20    5:16
  773     7  Brandon Devonshire, Jr     17:08    5:31
  772    26  Levi Upham, Fr             17:46    5:44
  774    58  Derek Allabaugh, So        18:33    5:59
  775    67  Ben Horton, So             18:42    6:02
  776   100  Sam Beers, Fr              19:53    6:25
Total Time = 1:25:59     Total Places = 96

2. Elk Lake (2)
  732     1  Luke Jones, Sr             16:00    5:09
  733    11  Eddie Cumens, So           17:16    5:34
  735    29  Dalton Sherman, So         17:56    5:47
  734    42  Hunter Bedell, Fr          18:18    5:54
  736    50  Seth Carney, Sr            18:28    5:57
  737    92  Brandon Roman, Jr          19:25    6:16
  738   101  Matt Horvath, Sr           19:55    6:25
Total Time = 1:27:54     Total Places = 133

3. Saegertown (10)
  886     5  Hunter Johnston, Sr        16:46    5:24
  887    17  Brendon Barclay, So        17:32    5:39
  888    19  Morgan Schenberg, Jr       17:35    5:40
  890    36  Matt Schenberg, Jr         18:08    5:51
  891    65  Garrett Johnston, Fr       18:40    6:01
  889    71  Wyatt Fleischer, Fr        18:47    6:03
  892   111  Chris Guy, So              20:19    6:33
Total Time = 1:28:39     Total Places = 142

4. Oswayo Valley (9)
  860     4  Barrett Kemp, Sr           16:34    5:20
  861     9  Spencer Cole, Jr           17:11    5:32
  862    12  Gabe Rees, Sr              17:18    5:35
  863    62  Spencer Howard, Sr         18:38    6:00
  864    68  Grant Nolan, Jr            18:43    6:02
  865    88  Caleb Moyer, Sr            19:18    6:13
  866   106  Ryan Matviichuk, So        20:07    6:29
Total Time = 1:28:21     Total Places = 155

5. Vincentian Acad. (7)
  829     6  Ryan Archer, Sr            16:57    5:28
  830     8  Alex Archer, Sr            17:08    5:31
  832    21  Andrew Koryak, So          17:35    5:40
  831    31  Anthony Smaldino, Jr       17:56    5:47
  833    94  Matt Montanari, Jr         19:30    6:17
  834   108  Nick Bencsics, Sr          20:10    6:30
  835   119  Greg Kaniecki, So          20:50    6:43
Total Time = 1:29:04     Total Places = 160

6. West Middlesex (10)
  894    16  David Johnson, So          17:29    5:38
  897    28  Aaron Wilson, Sr           17:53    5:46
  896    41  Levi Canon, Jr             18:17    5:54
  899    47  Brett Kirk, Fr             18:23    5:56
  895    53  Rj Gilliland, Sr           18:31    5:58
  900    64  Isaac Williams, So         18:39    6:01
  898    75  Jared Germani, Fr          18:55    6:06
Total Time = 1:30:30     Total Places = 185

7. Olsh (7)
  822    13  Matt Haupt, Sr             17:25    5:37
  821    14  Nick Kocent, Jr            17:27    5:38
  823    22  Ryder Ballou, So           17:42    5:42
  825    70  Dom Desalle, Sr            18:46    6:03
  827    77  Alexander Michalenko, So   18:58    6:07
  824    78  Ian Schrenk, Jr            18:58    6:07
  826    86  Sean Cahalan, Fr           19:15    6:12
Total Time = 1:30:15     Total Places = 196

8. Northern Potter (9)
  869    27  Tim Adams, So              17:51    5:45
  868    35  Ethan Kibbe, Jr            18:07    5:50
  873    44  Caleb Byron, Sr            18:20    5:55
  871    51  Mike Adams, Sr             18:28    5:57
  872    72  Matt Morgan, Jr            18:48    6:04
  870    80  Aaron Olney, Jr            19:02    6:08
  874    91  Aaron Schweigart, Sr       19:24    6:15
Total Time = 1:31:33     Total Places = 229

9. Mercyhurst Prep (10)
  902    15  Sebastian Curtin, So       17:28    5:38
  903    32  Marc Parnell, Jr           17:57    5:47
  905    39  Nick Scrimenti, Jr         18:10    5:52
  907    79  Luke Cancilla, So          19:01    6:08
  908    84  Aaron Haas, Jr             19:11    6:11
  906    95  Nick Rinke, Sr             19:30    6:17
  904    99  Seanpatrick Brady, Jr      19:51    6:24
Total Time = 1:31:46     Total Places = 249

10. Masterman (12)
  938    30  Jasper Anderson, Jr        17:56    5:47
  944    54  Robert McGarry, Jr         18:31    5:58
  940    55  Shawn Eapen, Sr            18:31    5:58
  939    57  Julian Degroot-Lutzner, So 18:32    5:58
  945    59  Sahil Singhal, Sr          18:34    5:59
  941    63  Kai Heen, Jr               18:38    6:01
  942    87  Faisal Khaled, Sr          19:17    6:13
Total Time = 1:32:02     Total Places = 255

11. Northgate (7)
  837    10  Jonathan Gusew, Sr         17:12    5:33
  839    48  Justin Jones, Sr           18:24    5:56
  840    60  Thane Bonnett, Sr          18:36    6:00
  838    69  Eric Forkin, Sr            18:45    6:03
  841    82  Tyler Wisniewski, Fr       19:10    6:11
  842   103  Dominic Deramo, Jr         19:59    6:27
  843   124  Sal Valeriano, Jr          21:12    6:50
Total Time = 1:32:04     Total Places = 269

12. Westmont Hilltop (6)
  796    18  Kevin Dailey, Sr           17:33    5:40
  797    43  Grant Gagnon, Jr           18:19    5:54
  798    49  Mike Walsh, Sr             18:26    5:57
  799    56  Lewie Buchkovich, Jr       18:32    5:58
  802   104  Brandon Leech, Jr          20:01    6:27
  801   105  Andy Miller, Jr            20:03    6:28
  800   110  Andrew Price, So           20:15    6:32
Total Time = 1:32:49     Total Places = 270

13. New Hope-Solebury (1)
  719    37  Greg House, So             18:09    5:51
  721    46  Colin McClusick, Jr        18:22    5:55
  722    52  Dylan Selbst, Jr           18:28    5:57
  720    66  Danny Schlussel, Jr        18:41    6:01
  723    81  Andrew Kalinovich, Jr      19:03    6:08
  724    93  Christian Oliveira, Jr     19:29    6:17
  726   112  Zach Wenz, Sr              20:22    6:34
Total Time = 1:32:42     Total Places = 282

14. Lackawanna Trail (2)
  740    38  Devon Clarke, Jr           18:10    5:51
  742    45  Isaac Barbolish, Sr        18:22    5:55
  743    61  Dylan Harris, Sr           18:36    6:00
  741    73  Devin Walsh, Sr            18:51    6:05
  744    74  Anthony Urban, Sr          18:53    6:05
  745    96  Zack Wetzel, Sr            19:32    6:18
  746    98  Victor Rosa, Sr            19:45    6:22
Total Time = 1:32:51     Total Places = 291

15. Veritas Academy (3)
  758    20  Seth Spykstra, Jr          17:35    5:40
  759    23  Clayton Bender, Jr         17:43    5:43
  760    40  Aaron Martin, Jr           18:15    5:53
  761   102  Owen Bender, Fr            19:57    6:26
  762   123  Justin Martin, So          21:08    6:49
  764   129  Evan Thompson, So          21:37    6:58
  763   132  Matthew Sailer, Jr         21:56    7:04
Total Time = 1:34:36     Total Places = 308

16. Richland (6)
  804    33  Nick Marx, Sr              17:58    5:48
  805    34  Julius Eckroth, So         18:00    5:48
  806    90  Robert Newsom, Jr          19:24    6:15
  807    97  Andrew Murtha, So          19:44    6:22
  809   109  Seth Baronie, So           20:13    6:31
  808   115  Tyler Fleming, Jr          20:30    6:37
  810   116  Nate Miller, Jr            20:32    6:37
Total Time = 1:35:17     Total Places = 363

17. Southern Fulton (5)
  784    24  Tyler Richards, Jr         17:44    5:43
  783    25  Josh Voight, Sr            17:45    5:43
  787   117  Jacob Ashkettle, Sr        20:48    6:43
  786   121  Jacob Pryor, So            20:56    6:45
  785   126  Mason Bard, So             21:19    6:53
  788   128  Dylan Cross, Sr            21:33    6:57
  789   131  Zane Baker, Sr             21:56    7:04
Total Time = 1:38:30     Total Places = 413

18. Paul Robeson (12)
  949    76  Turron Johnson, Jr         18:56    6:06
  951    85  Pares Nichols, Jr          19:15    6:12
  950    89  Shane Mills, So            19:21    6:14
  948   113  LeRon Epps, Jr             20:26    6:35
  947   114  Justin Broadwater, Sr      20:27    6:36
  946   130  Malik Bolen, Sr            21:51    7:03
Total Time = 1:38:22     Total Places = 477

19. Minersville Area (11)
  925    83  Wesley Yutko, So           19:11    6:11
  928   107  Devon Macon, Sr            20:08    6:30
  929   118  Clement Rushanan, Fr       20:49    6:43
  926   120  Sterling Tobin, Jr         20:51    6:43
  931   122  Cj Shimsky, Sr             21:05    6:48
  930   125  Michael Hoptek, So         21:19    6:52
  927   127  Zach Brown, So             21:26    6:55
Total Time = 1:42:02     Total Places = 550
              TEAM                                  1M          2M        FINAL
  ID#  PLACE SCORE           FINISHER             TIME     TIME      TIME      PACE        TEAM

Top

751 1 Rico Galassi, Sr 4:41 9:56 15:59 5:09 Holy Cross (2) 732 2 1 Luke Jones, Sr 4:44 10:05 16:00 5:09 Elk Lake (2) 771 3 2 Sam Williams, Sr 4:45 10:09 16:13 5:14 Northeast Bradford -4 770 4 3 Curt Jewett, Sr 4:45 10:08 16:20 5:16 Northeast Bradford -4 917 5 Jeremy Parsons, Jr 4:48 10:15 16:28 5:18 Maplewood (10) 860 6 4 Barrett Kemp, Sr 4:47 10:14 16:34 5:20 Oswayo Valley (9) 922 7 Ryan Smathers, Sr 4:43 10:08 16:35 5:21 North East (10) 779 8 Griffin Molino, So 4:59 10:31 16:36 5:21 South Williamsport 4 848 9 Wes Roberts, Sr 5:02 10:30 16:39 5:22 Freedom Area (7) 847 10 Jake DeWeese, Sr 4:59 10:30 16:43 5:23 Freedom Area (7) 886 11 5 Hunter Johnston, Sr 4:48 10:25 16:46 5:24 Saegertown (10) 765 12 Brady Wilt, So 5:00 10:36 16:49 5:25 Biglerville (3) 857 13 Ryan McGuire, Sr 4:54 10:29 16:52 5:26 Trinity Christian (7) 728 14 Greg Wagner, Jr 4:53 10:31 16:53 5:27 Jenkintown (1) 780 15 Kelby Mullen, Sr 4:59 10:35 16:54 5:27 Sullivan County (4) 849 16 Ethan Wilson, Sr 4:57 10:35 16:54 5:27 Laurel (7) 781 17 Jordan Jackson, Sr 4:58 10:34 16:54 5:27 Wellsboro Area (4) 829 18 6 Ryan Archer, Sr 4:46 10:24 16:57 5:28 Vincentian Acad. (7) 878 19 Ryan Detsch, Sr 4:53 10:31 16:59 5:28 Elk County Catholic ( 778 20 Emmett Watson, Sr 4:58 10:32 17:03 5:30 Canton (4) 846 21 Carter Smith, Jr 5:07 10:45 17:07 5:31 Eden Christian Academ 773 22 7 Brandon Devonshire, Jr 5:07 10:46 17:08 5:31 Northeast Bradford -4 830 23 8 Alex Archer, Sr 4:53 10:36 17:08 5:31 Vincentian Acad. (7) 861 24 9 Spencer Cole, Jr 5:02 10:43 17:11 5:32 Oswayo Valley (9) 749 25 Matt Murray, Fr 4:58 10:44 17:11 5:32 Dunmore (2) 837 26 10 Jonathan Gusew, Sr 4:56 10:40 17:12 5:33 Northgate (7) 733 27 11 Eddie Cumens, So 5:06 10:51 17:16 5:34 Elk Lake (2) 862 28 12 Gabe Rees, Sr 5:04 10:48 17:18 5:35 Oswayo Valley (9) 880 29 Avery Colson, Sr 5:03 10:47 17:19 5:35 Kane Area (9) 912 30 Nathan White, Jr 5:03 10:46 17:19 5:35 Commodore Perry (10) 855 31 Colten Trimble, So 5:01 10:48 17:20 5:35 South Side (7) 921 32 Gary Olson, So 5:02 10:54 17:22 5:36 North East (10) 727 33 Tom Seykora, Sr 5:10 10:56 17:24 5:37 Devon Prep (1) 822 34 13 Matt Haupt, Sr 5:05 10:49 17:25 5:37 Olsh (7) 845 35 Marco Bennett, Sr 5:01 10:47 17:26 5:37 Burgettstown (7) 821 36 14 Nick Kocent, Jr 5:03 10:51 17:27 5:38 Olsh (7) 902 37 15 Sebastian Curtin, So 5:02 10:54 17:28 5:38 Mercyhurst Prep (10) 894 38 16 David Johnson, So 5:04 10:53 17:29 5:38 West Middlesex (10) 817 39 Michael Decker, Sr 5:04 10:51 17:29 5:38 Penns Valley Area (6) 748 40 Jake Hinkley, Sr 5:05 10:50 17:30 5:39 Blue Ridge (2) 918 41 Jake Parsons, Jr 5:00 17:31 5:39 Maplewood (10) 887 42 17 Brendon Barclay, So 5:07 10:53 17:32 5:39 Saegertown (10) 796 43 18 Kevin Dailey, Sr 4:57 10:55 17:33 5:40 Westmont Hilltop (6) 794 44 Collin Sherlock, Jr 5:08 11:10 17:34 5:40 Northern Bedford (5) 729 45 Hatcher Ballard, Sr 5:05 10:51 17:35 5:40 Jenkintown (1) 888 46 19 Morgan Schenberg, Jr 5:03 10:52 17:35 5:40 Saegertown (10) 758 47 20 Seth Spykstra, Jr 5:12 10:57 17:35 5:40 Veritas Academy (3) 832 48 21 Andrew Koryak, So 5:09 10:58 17:35 5:40 Vincentian Acad. (7) 754 49 Mark Arzie, So 5:06 11:01 17:36 5:40 Lakeland (2) 753 50 Nate Morgan, So 5:21 11:08 17:36 5:40 Lakeland (2) 913 51 Devin Vanguilder, Jr 5:03 10:52 17:37 5:41 Eisenhower (10) 782 52 Bobby Hill, Sr 5:09 11:00 17:37 5:41 Wellsboro Area (4) 915 53 Dan Wilko, So 5:03 10:56 17:40 5:42 Fairview (10) 793 54 Mike Heck, Jr 5:10 10:58 17:40 5:42 Northern Bedford (5) 823 55 22 Ryder Ballou, So 5:09 11:02 17:42 5:42 Olsh (7) 919 56 Hanz Wentz, So 4:59 10:52 17:43 5:43 Maplewood (10) 759 57 23 Clayton Bender, Jr 5:13 10:58 17:43 5:43 Veritas Academy (3) 784 58 24 Tyler Richards, Jr 5:15 11:08 17:44 5:43 Southern Fulton (5) 914 59 Anthony Amroski, Sr 5:05 10:57 17:44 5:43 Eisenhower (10) 783 60 25 Josh Voight, Sr 5:14 11:07 17:45 5:43 Southern Fulton (5) 772 61 26 Levi Upham, Fr 5:06 11:06 17:46 5:44 Northeast Bradford -4 820 62 Bryce England, Jr 4:54 10:44 17:46 5:44 Williamsburg (6) 851 63 Adam Snowden, Sr 5:14 11:02 17:46 5:44 Riverside (7) 923 64 Ben Luce, Sr 5:07 10:59 17:47 5:44 Union City (10) 859 65 Robert Lincoln, Jr 5:13 11:07 17:48 5:44 Winchester Thurston ( 881 66 Chris Hunt, Jr 5:03 10:52 17:50 5:45 Kane Area (9) 767 67 Nick Poole, Sr 5:11 11:08 17:50 5:45 Delone Catholic (3) 884 68 Matt Slagle, Sr 5:08 11:01 17:50 5:45 Karns City (9) 869 69 27 Tim Adams, So 5:28 11:09 17:51 5:45 Northern Potter (9) 897 70 28 Aaron Wilson, Sr 5:08 11:03 17:53 5:46 West Middlesex (10) 916 71 Dylan Foley, Jr 5:19 11:11 17:55 5:47 Greenville (10) 910 72 Ryan Northcott, Sr 5:12 11:10 17:55 5:47 Cochranton (10) 735 73 29 Dalton Sherman, So 5:22 11:16 17:56 5:47 Elk Lake (2) 938 74 30 Jasper Anderson, Jr 5:10 11:11 17:56 5:47 Masterman (12) 831 75 31 Anthony Smaldino, Jr 5:10 11:02 17:56 5:47 Vincentian Acad. (7) 819 76 Abe Albright, Sr 5:11 11:09 17:56 5:47 West Branch (6) 750 77 Brandon Murray, Sr 5:00 10:52 17:56 5:47 Dunmore (2) 903 78 32 Marc Parnell, Jr 5:01 10:55 17:57 5:47 Mercyhurst Prep (10) 804 79 33 Nick Marx, Sr 5:13 11:15 17:58 5:48 Richland (6) 791 80 Jimmy Farnan, Sr 5:12 11:11 17:58 5:48 Chestnut Ridge (5) 850 81 Robbie Kroner, Jr 5:16 11:09 17:59 5:48 Neshannock (7) 805 82 34 Julius Eckroth, So 5:13 11:04 18:00 5:48 Richland (6) 756 83 Brandon Soden, Jr 5:02 10:59 18:03 5:49 Susquehanna Comm (2) 768 84 John Roan, Sr 5:21 11:21 18:03 5:49 Fairfield (3) 769 85 Devin Barlow, Sr 5:21 11:20 18:04 5:49 Fairfield (3) 853 86 David Waldschmidt, Jr 5:27 11:22 18:06 5:50 Shenango (7) 858 87 D'Heaven Kelley, Jr 5:04 11:04 18:07 5:50 Washington (7) 868 88 35 Ethan Kibbe, Jr 5:28 11:14 18:07 5:50 Northern Potter (9) 890 89 36 Matt Schenberg, Jr 5:09 11:16 18:08 5:51 Saegertown (10) 792 90 Collin Day, Sr 5:13 11:18 18:08 5:51 Meyersdale (5) 719 91 37 Greg House, So 5:24 11:21 18:09 5:51 New Hope-Solebury (1) 920 92 Kevin Reno, Sr 5:01 11:10 18:10 5:51 Mercer (10) 740 93 38 Devon Clarke, Jr 5:26 11:26 18:10 5:51 Lackawanna Trail (2) 905 94 39 Nick Scrimenti, Jr 5:11 11:13 18:10 5:52 Mercyhurst Prep (10) 957 95 Matt Ferry, Sr 5:18 11:15 18:12 5:52 Science Leadership A. 877 96 Gabe Trimbur, So 5:12 11:16 18:14 5:53 Coudersport (9) 760 97 40 Aaron Martin, Jr 5:18 11:18 18:15 5:53 Veritas Academy (3) 879 98 Drew Bille, So 5:16 11:27 18:16 5:53 Elk County Catholic ( 883 99 Jon-Luke Gelsick, Jr 5:24 11:26 18:17 5:54 Kane Area (9) 896 100 41 Levi Canon, Jr 5:20 11:25 18:17 5:54 West Middlesex (10) 924 101 Isaiah Gardner, Sr 5:11 11:15 18:17 5:54 Union City (10) 734 102 42 Hunter Bedell, Fr 5:23 11:21 18:18 5:54 Elk Lake (2) 797 103 43 Grant Gagnon, Jr 5:13 11:24 18:19 5:54 Westmont Hilltop (6) 730 104 Liam Mulvaney, Jr 5:35 11:37 18:19 5:54 Jenkintown (1) 813 105 Justin Jeffers, Jr 5:25 11:25 18:19 5:54 Central Cambria (6) 818 106 Shawn Lichvar, Sr 5:05 11:17 18:20 5:55 United (6) 873 107 44 Caleb Byron, Sr 5:44 11:37 18:20 5:55 Northern Potter (9) 812 108 Ryan Horchar, Jr 5:20 11:28 18:21 5:55 Blairsville (6) 911 109 Nathan Kline, So 5:15 11:24 18:21 5:55 Cochranton (10) 742 110 45 Isaac Barbolish, Sr 5:27 11:32 18:22 5:55 Lackawanna Trail (2) 721 111 46 Colin McClusick, Jr 5:36 11:38 18:22 5:55 New Hope-Solebury (1) 899 112 47 Brett Kirk, Fr 5:17 11:24 18:23 5:56 West Middlesex (10) 839 113 48 Justin Jones, Sr 5:23 11:34 18:24 5:56 Northgate (7) 854 114 Andy McCann, Jr 5:25 11:29 18:25 5:56 Shenango (7) 798 115 49 Mike Walsh, Sr 5:19 11:26 18:26 5:57 Westmont Hilltop (6) 852 116 Max Young, Sr 5:30 11:38 18:27 5:57 Shady Side Academy 7 736 117 50 Seth Carney, Sr 5:34 11:42 18:28 5:57 Elk Lake (2) 871 118 51 Mike Adams, Sr 5:43 11:39 18:28 5:57 Northern Potter (9) 722 119 52 Dylan Selbst, Jr 5:35 11:39 18:28 5:57 New Hope-Solebury (1) 876 120 Dakota Lawton, Fr 5:26 11:30 18:29 5:58 Brockway (9) 895 121 53 Rj Gilliland, Sr 5:17 11:23 18:31 5:58 West Middlesex (10) 944 122 54 Robert McGarry, Jr 5:17 11:35 18:31 5:58 Masterman (12) 885 123 Isaac Wilson, Fr 5:30 11:41 18:31 5:58 North Clarion (9) 940 124 55 Shawn Eapen, Sr 5:23 11:34 18:31 5:58 Masterman (12) 815 125 J T. Horwat, Jr 5:20 11:27 18:31 5:58 Penns Manor (6) 799 126 56 Lewie Buchkovich, Jr 5:33 11:39 18:32 5:58 Westmont Hilltop (6) 939 127 57 Julian Degroot-Lutzner, So 5:09 11:14 18:32 5:58 Masterman (12) 752 128 Ryan Brannon, Sr 5:24 11:35 18:32 5:59 Holy Cross (2) 856 129 Jasmyr Mitchel, So 5:16 11:20 18:32 5:59 Neighborhood Acad (7) 774 130 58 Derek Allabaugh, So 5:15 11:24 18:33 5:59 Northeast Bradford -4 945 131 59 Sahil Singhal, Sr 5:23 11:39 18:34 5:59 Masterman (12)


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

840 132 60 Thane Bonnett, Sr 5:19 11:29 18:36 6:00 Northgate (7) 743 133 61 Dylan Harris, Sr 5:25 11:35 18:36 6:00 Lackawanna Trail (2) 863 134 62 Spencer Howard, Sr 5:40 11:48 18:38 6:00 Oswayo Valley (9) 941 135 63 Kai Heen, Jr 5:23 11:31 18:38 6:01 Masterman (12) 900 136 64 Isaac Williams, So 5:19 11:33 18:39 6:01 West Middlesex (10) 891 137 65 Garrett Johnston, Fr 5:30 11:42 18:40 6:01 Saegertown (10) 720 138 66 Danny Schlussel, Jr 5:26 11:36 18:41 6:01 New Hope-Solebury (1) 757 139 Justin Acone, So 5:25 11:35 18:41 6:01 Susquehanna Comm (2) 775 140 67 Ben Horton, So 5:28 11:40 18:42 6:02 Northeast Bradford -4 864 141 68 Grant Nolan, Jr 5:26 11:36 18:43 6:02 Oswayo Valley (9) 838 142 69 Eric Forkin, Sr 5:24 11:37 18:45 6:03 Northgate (7) 825 143 70 Dom Desalle, Sr 5:18 11:38 18:46 6:03 Olsh (7) 889 144 71 Wyatt Fleischer, Fr 5:18 11:32 18:47 6:03 Saegertown (10) 872 145 72 Matt Morgan, Jr 5:43 11:47 18:48 6:04 Northern Potter (9) 934 146 Phillip Marzen, Sr 5:33 11:45 18:51 6:05 Marian Catholic (11) 741 147 73 Devin Walsh, Sr 5:22 11:39 18:51 6:05 Lackawanna Trail (2) 795 148 Jordan Wilt, Sr 5:36 11:54 18:52 6:05 Shanksville (5) 744 149 74 Anthony Urban, Sr 5:37 11:54 18:53 6:05 Lackawanna Trail (2) 731 150 Jason Lui, Jr 5:40 11:55 18:54 6:06 Jenkintown (1) 898 151 75 Jared Germani, Fr 5:21 11:36 18:55 6:06 West Middlesex (10) 949 152 76 Turron Johnson, Jr 5:29 11:41 18:56 6:06 Paul Robeson (12) 766 153 David Moretz, Jr 5:24 11:34 18:57 6:06 Camp Hill (3) 827 154 77 Alexander Michalenko, So 5:27 11:40 18:58 6:07 Olsh (7) 824 155 78 Ian Schrenk, Jr 5:19 11:37 18:58 6:07 Olsh (7) 907 156 79 Luke Cancilla, So 5:27 11:46 19:01 6:08 Mercyhurst Prep (10) 870 157 80 Aaron Olney, Jr 5:45 11:49 19:02 6:08 Northern Potter (9) 723 158 81 Andrew Kalinovich, Jr 5:40 11:56 19:03 6:08 New Hope-Solebury (1) 814 159 Kyle Anderson, Jr 5:20 11:29 19:03 6:09 Marion Center (6) 811 160 Ryan Eckenrod, Sr 5:24 11:50 19:05 6:09 Bishop McCort (6) 816 161 Roman Tate, So 5:34 12:05 19:06 6:09 Penns Manor (6) 841 162 82 Tyler Wisniewski, Fr 5:25 11:40 19:10 6:11 Northgate (7) 925 163 83 Wesley Yutko, So 5:34 11:54 19:11 6:11 Minersville Area (11) 908 164 84 Aaron Haas, Jr 5:27 11:53 19:11 6:11 Mercyhurst Prep (10) 951 165 85 Pares Nichols, Jr 5:42 12:01 19:15 6:12 Paul Robeson (12) 826 166 86 Sean Cahalan, Fr 5:28 11:49 19:15 6:12 Olsh (7) 755 167 Nick Strenkoski, Sr 5:30 12:04 19:17 6:13 Riverside (2) 942 168 87 Faisal Khaled, Sr 5:26 11:54 19:17 6:13 Masterman (12) 865 169 88 Caleb Moyer, Sr 5:43 12:04 19:18 6:13 Oswayo Valley (9) 950 170 89 Shane Mills, So 5:35 11:59 19:21 6:14 Paul Robeson (12) 806 171 90 Robert Newsom, Jr 5:32 12:02 19:24 6:15 Richland (6) 874 172 91 Aaron Schweigart, Sr 5:45 12:06 19:24 6:15 Northern Potter (9) 952 173 Dan McCalley, Sr 5:28 11:59 19:25 6:16 Conwell-Egan (12) 737 174 92 Brandon Roman, Jr 5:41 12:06 19:25 6:16 Elk Lake (2) 724 175 93 Christian Oliveira, Jr 5:48 12:13 19:29 6:17 New Hope-Solebury (1) 833 176 94 Matt Montanari, Jr 5:32 11:57 19:30 6:17 Vincentian Acad. (7) 906 177 95 Nick Rinke, Sr 5:41 12:07 19:30 6:17 Mercyhurst Prep (10) 745 178 96 Zack Wetzel, Sr 5:37 12:05 19:32 6:18 Lackawanna Trail (2) 882 179 Dan Blackmore, Jr 5:48 12:24 19:40 6:21 Kane Area (9) 807 180 97 Andrew Murtha, So 5:33 12:12 19:44 6:22 Richland (6) 746 181 98 Victor Rosa, Sr 5:38 12:10 19:45 6:22 Lackawanna Trail (2) 904 182 99 Seanpatrick Brady, Jr 5:28 12:28 19:51 6:24 Mercyhurst Prep (10) 776 183 100 Sam Beers, Fr 5:37 12:15 19:53 6:25 Northeast Bradford -4 953 184 John Garry, Jr 5:39 12:19 19:55 6:25 Conwell-Egan (12) 738 185 101 Matt Horvath, Sr 5:40 12:18 19:55 6:25 Elk Lake (2) 933 186 William Fazio, Jr 5:42 12:26 19:57 6:26 Mahanoy Area (11) 761 187 102 Owen Bender, Fr 5:38 12:10 19:57 6:26 Veritas Academy (3) 956 188 Marcus Bonaparte 5:42 12:27 19:58 6:26 Saul (12) 842 189 103 Dominic Deramo, Jr 5:35 12:18 19:59 6:27 Northgate (7) 802 190 104 Brandon Leech, Jr 5:39 12:23 20:01 6:27 Westmont Hilltop (6) 801 191 105 Andy Miller, Jr 5:44 12:27 20:03 6:28 Westmont Hilltop (6) 866 192 106 Ryan Matviichuk, So 5:52 12:32 20:07 6:29 Oswayo Valley (9) 928 193 107 Devon Macon, Sr 5:48 12:35 20:08 6:30 Minersville Area (11) 834 194 108 Nick Bencsics, Sr 5:39 12:28 20:10 6:30 Vincentian Acad. (7) 955 195 Cori Grobes 5:42 12:29 20:11 6:31 Roxborough (12) 809 196 109 Seth Baronie, So 5:52 12:35 20:13 6:31 Richland (6) 960 197 Joseph Fleming, Jr 5:58 12:52 20:14 6:31 Walter Palmer (12) 936 198 Sam Brennan, So 6:01 12:46 20:14 6:32 Schuylkill Haven (11) 800 199 110 Andrew Price, So 5:50 12:32 20:15 6:32 Westmont Hilltop (6) 935 200 Kyle McGarry, Jr 6:00 12:45 20:15 6:32 Schuylkill Haven (11) 892 201 111 Chris Guy, So 5:49 12:41 20:19 6:33 Saegertown (10) 726 202 112 Zach Wenz, Sr 5:54 12:36 20:22 6:34 New Hope-Solebury (1) 937 203 Aaron Sterner, Sr 6:00 12:46 20:22 6:34 Schuylkill Haven (11) 948 204 113 LeRon Epps, Jr 5:46 12:43 20:26 6:35 Paul Robeson (12) 947 205 114 Justin Broadwater, Sr 5:48 12:40 20:27 6:36 Paul Robeson (12) 808 206 115 Tyler Fleming, Jr 5:51 12:42 20:30 6:37 Richland (6) 810 207 116 Nate Miller, Jr 5:49 12:43 20:32 6:37 Richland (6) 787 208 117 Jacob Ashkettle, Sr 13:05 20:48 6:43 Southern Fulton (5) 929 209 118 Clement Rushanan, Fr 5:53 12:47 20:49 6:43 Minersville Area (11) 835 210 119 Greg Kaniecki, So 5:59 12:52 20:50 6:43 Vincentian Acad. (7) 926 211 120 Sterling Tobin, Jr 5:50 12:47 20:51 6:43 Minersville Area (11) 786 212 121 Jacob Pryor, So 6:03 13:03 20:56 6:45 Southern Fulton (5) 954 213 Nick Richardson, Sr 5:43 13:01 21:00 6:46 Conwell-Egan (12) 931 214 122 Cj Shimsky, Sr 5:55 13:02 21:05 6:48 Minersville Area (11) 762 215 123 Justin Martin, So 13:16 21:08 6:49 Veritas Academy (3) 961 216 Jarrett McLaurin, Jr 5:59 13:14 21:09 6:49 Walter Palmer (12) 843 217 124 Sal Valeriano, Jr 5:43 12:42 21:12 6:50 Northgate (7) 930 218 125 Michael Hoptek, So 5:58 13:03 21:19 6:52 Minersville Area (11) 785 219 126 Mason Bard, So 5:48 12:47 21:19 6:53 Southern Fulton (5) 927 220 127 Zach Brown, So 5:59 13:07 21:26 6:55 Minersville Area (11) 788 221 128 Dylan Cross, Sr 13:13 21:33 6:57 Southern Fulton (5) 959 222 Desmond O'Donavan, Fr 13:19 21:34 6:57 Science Leadership A. 958 223 Wynn Geary, So 13:20 21:36 6:58 Science Leadership A. 764 224 129 Evan Thompson, So 6:04 13:17 21:37 6:58 Veritas Academy (3)
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

946 225 130 Malik Bolen, Sr 13:34 21:51 7:03 Paul Robeson (12) 789 226 131 Zane Baker, Sr 13:35 21:56 7:04 Southern Fulton (5) 763 227 132 Matthew Sailer, Jr 13:33 21:56 7:04 Veritas Academy (3) 2 finishers among Males (no age given) 15 finishers among Men Under 2 46 finishers among Men 2 - 2 76 finishers among Men 3 - 3 88 finishers among Men 4 & Up 227 male finishers 0 female finishers 227 total finishers

Return to home page.