PIAA FINALS AA BOYS 5K

HERHEY, PA

Nov. 5, 2011

ZZ
Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Quaker Valley (7)        90    5   12   15   16   42   80   82    17:17    1:09
  2 North East (10)         181    1   25   43   50   62   87  143    17:42    1:49
  3 Holy Redeemer (2)       190   21   23   36   39   71   93   97    17:50    0:59
 4* Masterman (12)          204   11   38   44   54   57   63  120    17:53    1:13
 5* West Middlesex (10)     204   19   30   37   48   70   75  112    17:55    1:05
  6 Canton (4)              209   31   33   34   46   65  109  135    17:59    0:32
  7 Wellsboro Area (4)      211    3   18   32   73   85  111  160    17:48    1:57
  8 Beaver Area (7)         217    2   29   49   59   78   95  136    17:52    1:58
  9 Mercyhurst Prep (10)    239   24   27   40   64   84  107  123    18:01    1:08
 10 Lower Moreland (1)      254   10   28   52   81   83  147  150    18:01    1:39
 11 Oswayo Valley (9)       295    6   22   60   94  113  144  158    18:07    2:20
 12 Vincentian Academy (7   297    4    8   53   86  146  155  157    18:13    3:41
 13 Blue Ridge (2)          300   35   45   56   61  103  129  130    18:17    1:05
 14 Annville-Cleona (3)     317    9   13   79   98  118  121  125    18:09    2:18
 15 Lancaster Mennonite (   338    7   69   74   89   99  116  132    18:17    1:57
 16 Notre Dame Gp (11)      350   41   55   72   76  106  115  133    18:26  0:1:00
 17 Elk County Catholic (   367   17   66   67   91  126  151  159    18:29    2:17
 18 Allentown C C (11)      383   14   51   58  122  138  140  152    18:35    2:45
 19 Freedom Area (7)        406   20   26  105  110  145  153  156    18:40    2:52
 20 Somerset Area (5)       458   68   90   96  100  104  134  148    18:45    0:33
 21 Richland (6)            491   88   92  101  102  108  124  131    18:51    0:18
 22 Paul Roberson (12)      552   47   77  137  142  149  154         19:27    2:32
 23 Bishop McCort (6)       605  114  117  119  127  128  139  141    19:23    0:24
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. Quaker Valley (7)
    5  Nat Fox, Sr                16:49    5:25
   12  Roy Hadfield, Jr           17:03    5:30
   15  L J. Westwood, Sr          17:17    5:34
   16  Matt Cooper, Sr            17:17    5:34
   42  Rob Veltre, So             17:58    5:48
   80  Xavier Lang, Fr            18:37    6:00
   82  Josh Szymanski, Jr         18:38    6:00
Total Time = 1:26:22     Total Places = 90

2. North East (10)
    1  Ryan Smathers, Jr          16:30    5:19
   25  Gary Olson, Fr             17:33    5:40
   43  Doug Drab, Sr              18:00    5:48
   50  Jacob Miller, Jr           18:08    5:51
   62  Ben McAuley, Sr            18:19    5:54
   87  Tyler Giesen, Sr           18:40    6:01
  143  Ryan Anderson, Fr          20:06    6:29
Total Time = 1:28:29     Total Places = 181

3. Holy Redeemer (2)
   21  Vinay Murthy, So           17:27    5:38
   23  Mitchell Ford, Jr          17:29    5:38
   36  Frazee Sutphen, Jr         17:53    5:46
   39  Mike Ambrulavage, Sr       17:54    5:46
   71  Partick Condo, Sr          18:26    5:57
   93  Chris Kabacinski, Sr       18:46    6:03
   97  Jeff Capaci, Sr            18:47    6:03
Total Time = 1:29:08     Total Places = 190

4*. Masterman (12)
   11  Keaton Naff, Sr            17:02    5:29
   38  Robert McGarry, So         17:54    5:46
   44  Jasper Anderson, So        18:02    5:49
   54  Sahil Singhal, Jr          18:12    5:52
   57  Julian Degroot-Lutzner, Fr 18:14    5:53
   63  Shawn Eapen, Jr            18:19    5:54
  120  Renajd Rrapi, Sr           19:17    6:13
Total Time = 1:29:21     Total Places = 204

5*. West Middlesex (10)
   19  Trey Powell, Sr            17:21    5:36
   30  David Johnson, Fr          17:46    5:44
   37  John Sochor, Sr            17:54    5:46
   48  Chase Whelan, Sr           18:06    5:50
   70  Aaron Wilson, Jr           18:25    5:56
   75  Isaac Williams, Fr         18:32    5:59
  112  Levi Canon, So             19:11    6:11
Total Time = 1:29:31     Total Places = 204

6. Canton (4)
   31  Brooks Gleckner, Jr        17:49    5:45
   33  Emmett Watson, Jr          17:49    5:45
   34  Eddie Larcom, Jr           17:50    5:45
   46  Brennan Gleckner, Fr       18:05    5:50
   65  Darren Killian, Jr         18:20    5:55
  109  Andrew Moody, Sr           19:02    6:08
  135  Zach Pettigrew, Sr         19:54    6:25
Total Time = 1:29:52     Total Places = 209

7. Wellsboro Area (4)
    3  Jordan Jackson, Jr         16:42    5:23
   18  Bob Owlett, Sr             17:21    5:36
   32  Bobby Hill, Jr             17:49    5:45
   73  Garrett Webster, Sr        18:30    5:58
   85  Joe Doganiero, So          18:39    6:01
  111  Derek Morgan, Jr           19:09    6:10
  160  Drew Patrick, Jr           21:45    7:01
Total Time = 1:28:59     Total Places = 211

8. Beaver Area (7)
    2  Josef Dipietrantonio, Sr   16:38    5:22
   29  Cameron Clerici, Jr        17:40    5:42
   49  Asa Equels, Sr             18:08    5:51
   59  Jack McLaughlin, Sr        18:16    5:53
   78  Zach Monit, So             18:36    6:00
   95  Marshall Bruce, So         18:47    6:03
  136  Steven Mengel, Sr          19:55    6:25
Total Time = 1:29:16     Total Places = 217

9. Mercyhurst Prep (10)
   24  Phil Martone, Sr           17:30    5:39
   27  Sebastian Curtin, Fr       17:39    5:41
   40  David Benczkowski, Sr      17:57    5:47
   64  Paul Cancilla, Sr          18:20    5:55
   84  Sean-Patrick Brady, So     18:38    6:01
  107  Nick Scrimenti, So         18:58    6:07
  123  Aaron Haas, So             19:20    6:14
Total Time = 1:30:03     Total Places = 239

10. Lower Moreland (1)
   10  Dan Alexander, Jr          16:59    5:29
   28  Chris Moran, Sr            17:40    5:42
   52  Matt Alexander, Sr         18:11    5:52
   81  Luke Castor, Sr            18:37    6:00
   83  Mike Mangan, Sr            18:38    6:00
  147  Jon Auritt, Jr             20:31    6:37
  150  Jacob Hoffman, Jr          20:38    6:39
Total Time = 1:30:03     Total Places = 254

11. Oswayo Valley (9)
    6  Barrett Kemp, Jr           16:52    5:26
   22  Spencer Cole, So           17:29    5:38
   60  Gabe Rees, Jr              18:16    5:53
   94  Grant Nolan, So            18:46    6:03
  113  Spencer Howard, Jr         19:12    6:11
  144  Caleb Moyer, Jr            20:12    6:31
  158  Ryan Matviichuk, Fr        21:14    6:51
Total Time = 1:30:32     Total Places = 295

12. Vincentian Academy (7
    4  Ryan Archer, Jr            16:48    5:25
    8  Alex Archer, Jr            16:58    5:28
   53  Andrew Koryak, Fr          18:11    5:52
   86  Anthony Smaldino, So       18:40    6:01
  146  Matt Montanari, So         20:29    6:36
  155  Nick Bencsics, Jr          21:08    6:49
  157  Gregg Kaniecki, Fr         21:14    6:51
Total Time = 1:31:05     Total Places = 297

13. Blue Ridge (2)
   35  Jake Hinkley, Jr           17:51    5:45
   45  Michael Robbs, Sr          18:04    5:49
   56  Teejay Loomis, Jr          18:14    5:53
   61  Chris Carelson, Jr         18:18    5:54
  103  Ethan Mansfield, Sr        18:56    6:06
  129  Patrick Cramer, So         19:37    6:19
  130  George Ward, Jr            19:37    6:20
Total Time = 1:31:21     Total Places = 300

14. Annville-Cleona (3)
    9  Shawn Wolfe, Jr            16:58    5:28
   13  Mark Bachman, Jr           17:03    5:30
   79  Phil Corle, Jr             18:36    6:00
   98  Ben Mason, Jr              18:51    6:05
  118  Michael Darok, Fr          19:16    6:13
  121  Jeff Inman, Fr             19:18    6:13
  125  Jon Zechman, Fr            19:29    6:17
Total Time = 1:30:42     Total Places = 317

15. Lancaster Mennonite (
    7  Jared Schatz, Sr           16:55    5:27
   69  Andre Zimmerman, So        18:25    5:56
   74  Gabe Imhof, Jr             18:30    5:58
   89  Dan Zook, So               18:43    6:02
   99  Jesse Schatz, So           18:51    6:05
  116  Andrew Yoder, Sr           19:14    6:12
  132  Paul Markovits, So         19:46    6:23
Total Time = 1:31:22     Total Places = 338

16. Notre Dame Gp (11)
   41  Mike Martinsky, Sr         17:58    5:48
   55  Eric Busher, Sr            18:13    5:53
   72  Alex Stevens, Sr           18:26    5:57
   76  David Pruszynski, Sr       18:35    5:59
  106  Chris Henley, Sr           18:57    6:07
  115  Michael Koons, Fr          19:13    6:12
  133  Anthony Carlos, So         19:48    6:23
Total Time = 1:32:08     Total Places = 350

17. Elk County Catholic (
   17  Caleb Lecker, Sr           17:18    5:35
   66  Drew Bille, Fr             18:22    5:55
   67  Joe Hoffman, Sr            18:24    5:56
   91  Ryan Detsch, Jr            18:45    6:03
  126  Peter Cooney, Sr           19:34    6:19
  151  Ryan Jacobs, Sr            20:44    6:41
  159  Lucas Knight, Fr           21:19    6:53
Total Time = 1:32:21     Total Places = 367

18. Allentown C C (11)
   14  Shawn Regan, Jr            17:13    5:33
   51  John Miller, So            18:09    5:51
   58  Colin Fitzgerald, Sr       18:16    5:53
  122  Tyler Fox, Jr              19:19    6:14
  138  Austin Becker, Sr          19:57    6:26
  140  Michael Gordon, Jr         19:59    6:27
  152  Thomas Dibenedetto, Jr     20:52    6:44
Total Time = 1:32:52     Total Places = 383

19. Freedom Area (7)
   20  Wes Roberts, Jr            17:24    5:37
   26  Jake DeWeese, Jr           17:37    5:41
  105  Brock Adams, Sr            18:57    6:07
  110  Noah Marks, Jr             19:05    6:09
  145  Kurt Kitzman, Jr           20:16    6:32
  153  Danny Conrad, Fr           20:53    6:44
  156  Evan Stiger, Jr            21:11    6:50
Total Time = 1:33:17     Total Places = 406

20. Somerset Area (5)
   68  Nick Bastian, So           18:24    5:56
   90  Connor Gibson, Sr          18:43    6:02
   96  Charles Trull, Jr          18:47    6:03
  100  Pat Fapone, Sr             18:53    6:05
  104  Ravi Desai, So             18:56    6:06
  134  Shane Ickes, Fr            19:49    6:23
  148  Shivam Patel, Sr           20:33    6:38
Total Time = 1:33:42     Total Places = 458

21. Richland (6)
   88  Nick Marx, Jr              18:43    6:02
   92  Andrew Restivo, Sr         18:45    6:03
  101  Robert Newsom, So          18:54    6:06
  102  Sean Thorpe, Sr            18:55    6:06
  108  Julius Eckroth, Fr         19:00    6:08
  124  Nate Miller, So            19:29    6:17
  131  Nick D'Ambrosia, Fr        19:45    6:22
Total Time = 1:34:15     Total Places = 491

22. Paul Roberson (12)
   47  William Smiley, Sr         18:06    5:50
   77  Maurice Broadwater, Sr     18:35    6:00
  137  Michael Sharpe, Sr         19:55    6:25
  142  Turron Johnson, So         20:03    6:28
  149  Shane Mills, Fr            20:37    6:39
  154  Malik Bolen, Jr            20:58    6:46
Total Time = 1:37:14     Total Places = 552

23. Bishop McCort (6)
  114  Connor Howard, Jr          19:12    6:12
  117  Dan Mihalko, So            19:15    6:13
  119  Noah Huffman, Fr           19:16    6:13
  127  Bill Adamy, Sr             19:35    6:19
  128  Marc Eckenrod, Fr          19:36    6:19
  139  Ryan Eckenrod, Jr          19:57    6:26
  141  Bradley Bixel, Jr          19:59    6:27
Total Time = 1:36:52     Total Places = 605
        TEAM                                  1M          2M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME     TIME      TIME      PACE        TEAM

Top

1 Brendan Shearn, Jr 4:54 10:15 16:15 5:14 North Schuylkill (11) 2 Luke Jones, Jr 4:56 10:15 16:17 5:15 Elk Lake (2) 3 Rico Galassi, Jr 4:55 10:15 16:26 5:18 Holy Cross (2) 4 Sam Williams, Jr 4:55 10:19 16:29 5:19 Northeast Bradford 5 1 Ryan Smathers, Jr 4:55 10:17 16:30 5:19 North East (10) 6 2 Josef Dipietrantonio, Sr 4:58 10:23 16:38 5:22 Beaver Area (7) 7 Aaron Valerosa, Jr 4:56 10:23 16:42 5:23 Towanda 8 3 Jordan Jackson, Jr 4:59 10:26 16:42 5:23 Wellsboro Area (4) 9 Nate Tallada, Sr 4:56 10:22 16:45 5:24 Saegertown (10) 10 4 Ryan Archer, Jr 4:58 10:28 16:48 5:25 Vincentian Academy (7 11 5 Nat Fox, Sr 4:58 10:28 16:49 5:25 Quaker Valley (7) 12 Tyler Stelmack, Jr 5:03 10:32 16:50 5:26 Northwestern Lehigh ( 13 6 Barrett Kemp, Jr 4:54 10:21 16:52 5:26 Oswayo Valley (9) 14 7 Jared Schatz, Sr 4:58 10:28 16:55 5:27 Lancaster Mennonite ( 15 8 Alex Archer, Jr 4:57 10:28 16:58 5:28 Vincentian Academy (7 16 9 Shawn Wolfe, Jr 4:55 10:28 16:58 5:28 Annville-Cleona (3) 17 10 Dan Alexander, Jr 4:58 10:28 16:59 5:29 Lower Moreland (1) 18 Ryan McGuire, Jr 5:06 10:42 16:59 5:29 Trinity Christian (7) 19 Curt Jewett, Jr 4:55 10:14 17:00 5:29 Northeast Bradford 20 Kelby Mullen, Jr 5:02 10:41 17:01 5:29 Sullivan County 21 11 Keaton Naff, Sr 5:00 10:29 17:02 5:29 Masterman (12) 22 Jeremy Parsons, So 5:00 10:38 17:02 5:30 Maplewood (10) 23 12 Roy Hadfield, Jr 4:59 10:37 17:03 5:30 Quaker Valley (7) 24 13 Mark Bachman, Jr 4:57 10:32 17:03 5:30 Annville-Cleona (3) 25 Hunter Johnston, Jr 4:57 10:35 17:07 5:31 Saegertown (10) 26 Xavier Sauvageau, Jr 4:59 10:32 17:09 5:32 Littlestown (3) 27 14 Shawn Regan, Jr 5:08 10:45 17:13 5:33 Allentown C C (11) 28 Carter Smith, So 5:11 10:46 17:16 5:34 Eden Christian Acad. 29 15 L J. Westwood, Sr 5:03 10:45 17:17 5:34 Quaker Valley (7) 30 Sean Walker, Jr 5:07 10:45 17:17 5:34 Lewisburg Area 31 16 Matt Cooper, Sr 5:00 10:37 17:17 5:34 Quaker Valley (7) 32 Ethan Wilson, Jr 5:06 10:47 17:17 5:35 Laurel (7) 33 17 Caleb Lecker, Sr 5:06 10:44 17:18 5:35 Elk County Catholic ( 34 18 Bob Owlett, Sr 5:06 10:48 17:21 5:36 Wellsboro Area (4) 35 19 Trey Powell, Sr 5:10 10:52 17:21 5:36 West Middlesex (10) 36 Ryan Brown, Sr 5:05 10:42 17:22 5:36 Penns Valley (6) 37 Jack Bagamery, Sr 5:15 10:56 17:22 5:36 Shady Side Academy (7 38 Iyassu Berhanu, Sr 5:05 10:46 17:23 5:36 Lewisburg Area 39 20 Wes Roberts, Jr 5:23 11:05 17:24 5:37 Freedom Area (7) 40 Jonathan Goodson, So 5:25 11:01 17:25 5:37 Boiling Springs (3) 41 21 Vinay Murthy, So 5:07 10:53 17:27 5:38 Holy Redeemer (2) 42 Kevin Dailey, Jr 5:05 10:51 17:28 5:38 Westmont Hilltop (6) 43 22 Spencer Cole, So 5:11 10:54 17:29 5:38 Oswayo Valley (9) 44 23 Mitchell Ford, Jr 5:04 10:46 17:29 5:38 Holy Redeemer (2) 45 24 Phil Martone, Sr 5:18 11:01 17:30 5:39 Mercyhurst Prep (10) 46 Charlie Frank, Sr 4:59 10:39 17:31 5:39 Christopher Dock (1) 47 John Clark, Sr 5:24 10:58 17:32 5:39 Boiling Springs (3) 48 25 Gary Olson, Fr 5:11 10:58 17:33 5:40 North East (10) 49 Casey Spence, Sr 5:17 11:04 17:34 5:40 Cranberry (9) 50 Jared Keller, Sr 5:15 11:01 17:36 5:40 Bishop Guilfoyle (6) 51 Sam Bohn, Sr 5:25 11:01 17:36 5:40 Boiling Springs (3) 52 Mikael Hause, Sr 5:02 10:50 17:36 5:41 Mt. Carmel Area 53 Derrick Mausser, Sr 5:10 11:00 17:37 5:41 Jamestown (10) 54 26 Jake DeWeese, Jr 5:21 11:01 17:37 5:41 Freedom Area (7) 55 27 Sebastian Curtin, Fr 5:11 11:00 17:39 5:41 Mercyhurst Prep (10) 56 Kyle Shinn, Fr 5:10 10:58 17:39 5:41 Wyomissing Area (3) 57 Tyler Sutton, Sr 5:09 10:55 17:39 5:42 Wyalusing 58 28 Chris Moran, Sr 5:05 10:50 17:40 5:42 Lower Moreland (1) 59 Connoer Mertz, So 5:13 10:59 17:40 5:42 Kutztown (3) 60 29 Cameron Clerici, Jr 5:23 11:09 17:40 5:42 Beaver Area (7) 61 Jonathan Gusew, Jr 5:13 11:00 17:40 5:42 Northgate (7) 62 James Vadas, Sr, Sr 5:12 10:58 17:43 5:43 York Catholic (3) 63 Marco Bennett, Jr 5:17 11:04 17:43 5:43 Burgettstown (7) 64 Brady Wilt, Fr 5:24 11:08 17:44 5:43 Biglerville (3) 65 Anthony Amroski, Jr 5:21 11:07 17:44 5:43 Eisenhower (10) 66 Sawyer Palonder, Sr 5:10 10:57 17:45 5:43 Frazier (7) 67 30 David Johnson, Fr 5:09 10:57 17:46 5:44 West Middlesex (10) 68 Nick Poole, Jr 5:17 11:06 17:46 5:44 Delone Catholic (3) 69 Will Cusick, Sr 5:13 11:01 17:46 5:44 South Fayette (7) 70 Nick Schmader, Sr 5:19 11:04 17:47 5:44 North Clarion (9) 71 Daniel Isenberg, Sr 5:05 10:56 17:48 5:44 Warrior Run 72 Lukas Hallett, So 5:12 10:59 17:48 5:45 General McLane (10) 73 Brett Gubitosi, Sr 5:10 11:00 17:49 5:45 Notre Dame Es (11) 74 31 Brooks Gleckner, Jr 5:19 11:07 17:49 5:45 Canton (4) 75 32 Bobby Hill, Jr 5:04 10:54 17:49 5:45 Wellsboro Area (4) 76 33 Emmett Watson, Jr 5:11 11:03 17:49 5:45 Canton (4) 77 34 Eddie Larcom, Jr 5:14 11:06 17:50 5:45 Canton (4) 78 Mark Arzie, Fr 5:06 10:59 17:51 5:45 Lakeland (2) 79 35 Jake Hinkley, Jr 5:06 10:57 17:51 5:45 Blue Ridge (2) 80 Bryce England, So 5:09 10:58 17:51 5:45 Williamsburg (6) 81 Kyle Gonoude, Fr 5:24 11:12 17:51 5:45 Salisbury Township (1 82 Hatcher Ballard, Jr 5:19 11:02 17:52 5:46 Jenkintown (1) 83 Tom Seykora, Jr 5:15 11:10 17:52 5:46 Devon Preparatory (1 84 Andrew Steely, So 5:01 10:45 17:53 5:46 Southern Columbia 85 Avery Colson, Jr 5:21 11:10 17:53 5:46 Kane (9) 86 36 Frazee Sutphen, Jr 5:12 11:08 17:53 5:46 Holy Redeemer (2) 87 Angel Lazu, Sr 5:17 11:10 17:53 5:46 Franklin Towne Charte 88 37 John Sochor, Sr 5:34 11:53 17:54 5:46 West Middlesex (10) 89 John Danvers, Fr 5:07 10:55 17:54 5:46 Franklin Area (10) 90 38 Robert McGarry, So 5:21 11:15 17:54 5:46 Masterman (12) 91 39 Mike Ambrulavage, Sr 5:16 11:14 17:54 5:46 Holy Redeemer (2) 92 Brandon Murray, Jr 5:17 11:05 17:54 5:46 Dunmore (2) 93 David Welsh, So 5:22 11:13 17:54 5:46 Kutztown (3) 94 Brian Smith, Sr 5:19 11:16 17:55 5:47 Sullivan County 95 Matt Fuller, Sr 5:19 11:09 17:56 5:47 Penns Valley (6) 96 Ben Luce, Jr 5:15 11:02 17:56 5:47 Union City (10) 97 Jacob Bevan, Sr 5:08 11:08 17:57 5:47 Lake-Lehman (2) 98 Tony Brinkley, Jr 5:11 11:03 17:57 5:47 Catasauqua (11) 99 Adam Snowden, Jr 5:12 11:02 17:57 5:47 Riverside (7) 100 40 David Benczkowski, Sr 5:17 11:03 17:57 5:47 Mercyhurst Prep (10) 101 Andrew Johnson, Sr 5:05 11:05 17:58 5:48 Christopher Dock (1) 102 41 Mike Martinsky, Sr 5:13 11:08 17:58 5:48 Notre Dame Gp (11) 103 42 Rob Veltre, So 5:20 11:10 17:58 5:48 Quaker Valley (7) 104 Robbie Kroner, So 5:24 11:15 17:58 5:48 Neshannock (7) 105 Doug Wells, Sr 5:16 11:10 17:59 5:48 Mahanoy Area (11) 106 Adam Cain, Sr 5:16 11:11 18:00 5:48 Sharon (10) 107 Antonio Hastie, Sr 5:13 11:08 18:00 5:48 Holy Cross (2) 108 43 Doug Drab, Sr 5:19 11:15 18:00 5:48 North East (10) 109 Ben Grove, Sr 5:26 11:14 18:01 5:49 Boiling Springs (3) 110 Felix Simonds, Sr 5:18 11:13 18:02 5:49 Franklin Towne Charte 111 44 Jasper Anderson, So 5:22 11:18 18:02 5:49 Masterman (12) 112 Matt Haupt, Jr 5:21 11:14 18:02 5:49 Olsh (7) 113 Ryan Zacherl, Sr 5:18 11:13 18:03 5:49 Cranberry (9) 114 Eric McCall, Sr 5:20 11:04 18:03 5:49 Ellwood City (7) 115 Josh Patrick, Jr 5:14 11:14 18:03 5:49 Ligonier Valley (6) 116 45 Michael Robbs, Sr 5:18 11:13 18:04 5:49 Blue Ridge (2) 117 46 Brennan Gleckner, Fr 5:29 11:22 18:05 5:50 Canton (4) 118 Marcus Sonoga, Jr 5:12 11:09 18:05 5:50 Hickory (10) 119 47 William Smiley, Sr 5:14 11:17 18:06 5:50 Paul Roberson (12) 120 48 Chase Whelan, Sr 5:16 11:10 18:06 5:50 West Middlesex (10) 121 49 Asa Equels, Sr 5:25 11:18 18:08 5:51 Beaver Area (7) 122 50 Jacob Miller, Jr 5:23 11:13 18:08 5:51 North East (10) 123 Kieran Sutton, Jr 5:15 11:09 18:09 5:51 Lake-Lehman (2) 124 Noah Jordan, Sr 5:20 11:19 18:09 5:51 Otto-Eldred (9) 125 51 John Miller, So 5:26 11:21 18:09 5:51 Allentown C C (11) 126 52 Matt Alexander, Sr 5:18 11:20 18:11 5:52 Lower Moreland (1) 127 53 Andrew Koryak, Fr 5:23 11:21 18:11 5:52 Vincentian Academy (7 128 54 Sahil Singhal, Jr 5:22 11:19 18:12 5:52 Masterman (12) 129 Robert Downs, Sr 5:13 11:07 18:13 5:52 Mastery Charter North 130 Cody Schreiber, Sr 5:20 11:18 18:13 5:52 Johnsonburg (9) 131 55 Eric Busher, Sr 5:15 11:12 18:13 5:53 Notre Dame Gp (11) 132 56 Teejay Loomis, Jr 5:25 18:14 5:53 Blue Ridge (2) 133 57 Julian Degroot-Lutzner, Fr 5:27 11:28 18:14 5:53 Masterman (12) 134 Aaron Neal, Sr 5:21 11:17 18:15 5:53 South Side (7) 135 Eric Boothman, Jr 5:26 11:20 18:15 5:53 Cambria Heights (6) 136 58 Colin Fitzgerald, Sr 5:27 11:24 18:16 5:53 Allentown C C (11) 137 59 Jack McLaughlin, Sr 5:27 11:28 18:16 5:53 Beaver Area (7) 138 60 Gabe Rees, Jr 5:18 11:19 18:16 5:53 Oswayo Valley (9) 139 Kevin Reno, Jr 5:17 11:22 18:16 5:54 Mercer (10) 140 Nathan White, So 5:21 11:18 18:17 5:54 Commodore Perry (10) 141 Alex Rodgers, Sr 5:26 11:30 18:18 5:54 Cochranton (10) 142 61 Chris Carelson, Jr 5:18 11:17 18:18 5:54 Blue Ridge (2) 143 62 Ben McAuley, Sr 5:19 11:04 18:19 5:54 North East (10) 144 63 Shawn Eapen, Jr 5:29 11:30 18:19 5:54 Masterman (12) 145 64 Paul Cancilla, Sr 5:09 11:12 18:20 5:55 Mercyhurst Prep (10) 146 65 Darren Killian, Jr 5:24 11:17 18:20 5:55 Canton (4) 147 Kyler Burke, Sr 5:23 11:26 18:21 5:55 Pine Grove Area (11) 148 Nick Kocent, So 5:19 11:23 18:21 5:55 Olsh (7) 149 Todd Davenport, Sr 5:20 11:23 18:22 5:55 Dunmore (2) 150 Jason Sansky, Sr 5:25 11:24 18:22 5:55 Mid Valley (2) 151 66 Drew Bille, Fr 5:23 11:28 18:22 5:55 Elk County Catholic ( 152 Collin Day, Jr 5:22 11:29 18:23 5:56 Meyersdale (5) 153 67 Joe Hoffman, Sr 5:22 11:23 18:24 5:56 Elk County Catholic ( 154 68 Nick Bastian, So 5:44 11:46 18:24 5:56 Somerset Area (5) 155 69 Andre Zimmerman, So 5:20 11:24 18:25 5:56 Lancaster Mennonite ( 156 Colten Trimble, Fr 5:24 11:26 18:25 5:56 South Side (7) 157 70 Aaron Wilson, Jr 5:20 11:22 18:25 5:56 West Middlesex (10) 158 71 Partick Condo, Sr 5:18 11:21 18:26 5:57 Holy Redeemer (2) 159 72 Alex Stevens, Sr 5:21 11:25 18:26 5:57 Notre Dame Gp (11) 160 Peter Danielson, Jr 5:27 11:27 18:27 5:57 Lansdale Catholic (12 161 Tim Adams, Fr 5:44 11:40 18:29 5:57 Northern Potter (9) 162 John Donchez, So 5:24 11:33 18:29 5:58 Bethlehem Catholic (1 163 Grant Barber, Sr 5:15 11:10 18:29 5:58 Central Cambria (6) 164 Conor Dimond, Jr 5:31 11:36 18:30 5:58 Forest Hills (6) 165 73 Garrett Webster, Sr 5:15 11:16 18:30 5:58 Wellsboro Area (4) 166 74 Gabe Imhof, Jr 5:22 11:33 18:30 5:58 Lancaster Mennonite ( 167 Devin Vanguilder, So 5:27 11:29 18:31 5:58 Eisenhower (10) 168 Ryan Lerda, So 5:22 11:27 18:32 5:58 South Fayette (7) 169 75 Isaac Williams, Fr 5:32 11:36 18:32 5:59 West Middlesex (10) 170 Franky Mills, Sr 5:04 11:13 18:34 5:59 Church Farm School (1 171 76 David Pruszynski, Sr 5:21 11:34 18:35 5:59 Notre Dame Gp (11)


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

172 Greg Wagner, So 5:37 11:47 18:35 6:00 Jenkintown (1) 173 77 Maurice Broadwater, Sr 5:17 11:24 18:35 6:00 Paul Roberson (12) 174 78 Zach Monit, So 5:28 11:31 18:36 6:00 Beaver Area (7) 175 Khalil Taylor, Sr 5:30 11:38 18:36 6:00 Carver E&S (12) 176 79 Phil Corle, Jr 5:22 11:33 18:36 6:00 Annville-Cleona (3) 177 Ethan Kibbe, So 5:43 11:41 18:36 6:00 Northern Potter (9) 178 Mike Petcavage, So 5:21 11:23 18:36 6:00 Mid Valley (2) 179 80 Xavier Lang, Fr 5:38 11:44 18:37 6:00 Quaker Valley (7) 180 81 Luke Castor, Sr 5:28 11:37 18:37 6:00 Lower Moreland (1) 181 82 Josh Szymanski, Jr 5:14 11:25 18:38 6:00 Quaker Valley (7) 182 83 Mike Mangan, Sr 5:32 11:42 18:38 6:00 Lower Moreland (1) 183 Devon Workman, Jr 5:25 11:33 18:38 6:00 Lakeview (10) 184 84 Sean-Patrick Brady, So 5:23 11:27 18:38 6:01 Mercyhurst Prep (10) 185 Jon Gelsick, So 5:31 11:36 18:39 6:01 Kane (9) 186 Garrett Collins, Jr 5:32 11:42 18:39 6:01 Salisbury Township (1 187 85 Joe Doganiero, So 5:27 11:37 18:39 6:01 Wellsboro Area (4) 188 Michael Heck, So 5:31 11:35 18:39 6:01 Northern Bedford (5) 189 86 Anthony Smaldino, So 5:09 11:26 18:40 6:01 Vincentian Academy (7 190 87 Tyler Giesen, Sr 5:28 11:34 18:40 6:01 North East (10) 191 Seth Knapic, Jr 5:23 11:28 18:42 6:02 United (6) 192 Jimmy Farnan, Jr 5:31 11:37 18:42 6:02 Chestnut Ridge (5) 193 88 Nick Marx, Jr 5:30 11:38 18:43 6:02 Richland (6) 194 Joey Duffy, Jr 5:38 11:50 18:43 6:02 Northwestern Lehigh ( 195 89 Dan Zook, So 5:24 11:34 18:43 6:02 Lancaster Mennonite ( 196 90 Connor Gibson, Sr 5:40 11:45 18:43 6:02 Somerset Area (5) 197 91 Ryan Detsch, Jr 5:13 11:24 18:45 6:03 Elk County Catholic ( 198 92 Andrew Restivo, Sr 5:31 11:43 18:45 6:03 Richland (6) 199 93 Chris Kabacinski, Sr 5:33 11:45 18:46 6:03 Holy Redeemer (2) 200 94 Grant Nolan, So 5:33 18:46 6:03 Oswayo Valley (9) 201 Jacob Campbell, So 5:41 11:50 18:46 6:03 New Brighton (7) 202 Tanner Williams, Jr 5:26 11:35 18:46 6:03 Bedford (5) 203 95 Marshall Bruce, So 5:33 11:39 18:47 6:03 Beaver Area (7) 204 96 Charles Trull, Jr 5:37 11:49 18:47 6:03 Somerset Area (5) 205 97 Jeff Capaci, Sr 5:28 11:44 18:47 6:03 Holy Redeemer (2) 206 Paul Szustakowski, Sr 5:36 11:40 18:48 6:04 Lakeland (2) 207 Cory Krall, Jr 5:19 11:28 18:49 6:04 Frazier (7) 208 Jordan Wilt, Jr 5:32 11:40 18:50 6:04 Shanksville (5) 209 98 Ben Mason, Jr 5:08 11:42 18:51 6:05 Annville-Cleona (3) 210 99 Jesse Schatz, So 5:31 11:47 18:51 6:05 Lancaster Mennonite ( 211 100 Pat Fapone, Sr 5:41 11:49 18:53 6:05 Somerset Area (5) 212 101 Robert Newsom, So 5:34 11:44 18:54 6:06 Richland (6) 213 102 Sean Thorpe, Sr 5:33 11:43 18:55 6:06 Richland (6) 214 103 Ethan Mansfield, Sr 5:20 11:46 18:56 6:06 Blue Ridge (2) 215 104 Ravi Desai, So 5:41 11:51 18:56 6:06 Somerset Area (5) 216 Matt Slagle, Jr 5:25 11:39 18:57 6:07 Karns City (9) 217 105 Brock Adams, Sr 5:35 11:41 18:57 6:07 Freedom Area (7) 218 106 Chris Henley, Sr 5:25 11:40 18:57 6:07 Notre Dame Gp (11) 219 Matt Ferry, Jr 5:34 11:49 18:58 6:07 Science Leadership (1 220 107 Nick Scrimenti, So 5:32 11:47 18:58 6:07 Mercyhurst Prep (10) 221 108 Julius Eckroth, Fr 5:33 11:45 19:00 6:08 Richland (6) 222 109 Andrew Moody, Sr 5:35 11:52 19:02 6:08 Canton (4) 223 Steven Forney, Sr 5:39 11:49 19:02 6:08 Coudersport (9) 224 Shawn Lichvar, Jr 5:25 11:45 19:04 6:09 United (6) 225 110 Noah Marks, Jr 5:36 11:50 19:05 6:09 Freedom Area (7) 226 Ryder Ballou, Fr 5:35 11:51 19:07 6:10 Olsh (7) 227 Max Young, Jr 5:51 12:07 19:07 6:10 Shady Side Academy (7 228 111 Derek Morgan, Jr 5:40 11:54 19:09 6:10 Wellsboro Area (4) 229 112 Levi Canon, So 5:34 11:53 19:11 6:11 West Middlesex (10) 230 113 Spencer Howard, Jr 5:36 12:02 19:12 6:11 Oswayo Valley (9) 231 Seth Lingenfelter, Sr 5:30 11:48 19:12 6:11 Northern Bedford (5) 232 114 Connor Howard, Jr 5:54 12:04 19:12 6:12 Bishop McCort (6) 233 115 Michael Koons, Fr 5:24 11:42 19:13 6:12 Notre Dame Gp (11) 234 Jameson Packer, Sr 5:30 11:54 19:14 6:12 Saucon Valley (11) 235 116 Andrew Yoder, Sr 5:31 11:52 19:14 6:12 Lancaster Mennonite ( 236 117 Dan Mihalko, So 5:54 12:09 19:15 6:13 Bishop McCort (6) 237 118 Michael Darok, Fr 5:38 12:03 19:16 6:13 Annville-Cleona (3) 238 119 Noah Huffman, Fr 5:29 11:48 19:16 6:13 Bishop McCort (6) 239 Jalen Scott, Jr 5:40 12:01 19:16 6:13 Chartiers Houston (7) 240 Steve Famularo, Jr 5:39 12:01 19:17 6:13 Lansdale Catholic (12 241 120 Renajd Rrapi, Sr 5:23 11:43 19:17 6:13 Masterman (12) 242 121 Jeff Inman, Fr 5:26 11:47 19:18 6:13 Annville-Cleona (3) 243 Nassir Eggleston, So 5:47 12:10 19:18 6:14 Walter Palmer Ldrshp 244 122 Tyler Fox, Jr 5:38 12:00 19:19 6:14 Allentown C C (11) 245 123 Aaron Haas, So 5:40 12:03 19:20 6:14 Mercyhurst Prep (10) 246 Tom Boyle, Jr 5:40 12:02 19:21 6:14 Lansdale Catholic (12 247 124 Nate Miller, So 5:39 12:03 19:29 6:17 Richland (6) 248 125 Jon Zechman, Fr 5:38 12:12 19:29 6:17 Annville-Cleona (3) 249 Ryan Shane, Jr 5:40 12:07 19:32 6:18 Franklin Towne Charte 250 126 Peter Cooney, Sr 5:44 12:09 19:34 6:19 Elk County Catholic ( 251 127 Bill Adamy, Sr 5:54 12:13 19:35 6:19 Bishop McCort (6) 252 128 Marc Eckenrod, Fr 5:55 12:19 19:36 6:19 Bishop McCort (6) 253 129 Patrick Cramer, So 5:43 12:06 19:37 6:19 Blue Ridge (2) 254 130 George Ward, Jr 5:43 12:06 19:37 6:20 Blue Ridge (2) 255 131 Nick D'Ambrosia, Fr 5:42 12:10 19:45 6:22 Richland (6) 256 132 Paul Markovits, So 5:29 12:05 19:46 6:23 Lancaster Mennonite ( 257 133 Anthony Carlos, So 5:42 12:13 19:48 6:23 Notre Dame Gp (11) 258 134 Shane Ickes, Fr 5:59 12:31 19:49 6:23 Somerset Area (5) 259 135 Zach Pettigrew, Sr 5:50 12:28 19:54 6:25 Canton (4) 260 136 Steven Mengel, Sr 5:50 12:23 19:55 6:25 Beaver Area (7) 261 137 Michael Sharpe, Sr 5:32 12:06 19:55 6:25 Paul Roberson (12) 262 138 Austin Becker, Sr 5:54 12:31 19:57 6:26 Allentown C C (11) 263 139 Ryan Eckenrod, Jr 5:55 12:24 19:57 6:26 Bishop McCort (6) 264 140 Michael Gordon, Jr 5:54 12:29 19:59 6:27 Allentown C C (11) 265 141 Bradley Bixel, Jr 5:59 12:34 19:59 6:27 Bishop McCort (6) 266 142 Turron Johnson, So 5:40 12:15 20:03 6:28 Paul Roberson (12) 267 Dan McCalley, Jr 5:37 12:18 20:04 6:28 Conwell Egan (12) 268 143 Ryan Anderson, Fr 5:46 12:27 20:06 6:29 North East (10) 269 144 Caleb Moyer, Jr 5:58 12:33 20:12 6:31 Oswayo Valley (9) 270 145 Kurt Kitzman, Jr 5:51 12:29 20:16 6:32 Freedom Area (7) 271 146 Matt Montanari, So 5:53 12:28 20:29 6:36 Vincentian Academy (7 272 147 Jon Auritt, Jr 5:54 12:39 20:31 6:37 Lower Moreland (1) 273 148 Shivam Patel, Sr 6:00 12:47 20:33 6:38 Somerset Area (5) 274 149 Shane Mills, Fr 5:47 12:52 20:37 6:39 Paul Roberson (12) 275 150 Jacob Hoffman, Jr 5:53 12:39 20:38 6:39 Lower Moreland (1) 276 151 Ryan Jacobs, Sr 5:55 12:47 20:44 6:41 Elk County Catholic ( 277 152 Thomas Dibenedetto, Jr 5:48 12:36 20:52 6:44 Allentown C C (11) 278 153 Danny Conrad, Fr 5:57 12:51 20:53 6:44 Freedom Area (7) 279 154 Malik Bolen, Jr 6:07 13:07 20:58 6:46 Paul Roberson (12) 280 155 Nick Bencsics, Jr 6:02 13:03 21:08 6:49 Vincentian Academy (7 281 156 Evan Stiger, Jr 5:58 12:51 21:11 6:50 Freedom Area (7) 282 157 Gregg Kaniecki, Fr 6:07 13:09 21:14 6:51 Vincentian Academy (7 283 158 Ryan Matviichuk, Fr 21:14 6:51 Oswayo Valley (9) 284 159 Lucas Knight, Fr 5:59 13:17 21:19 6:53 Elk County Catholic ( 285 Connor Gregory, Sr 6:39 13:50 21:28 6:55 Fairview (10)
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

286 160 Drew Patrick, Jr 6:18 13:27 21:45 7:01 Wellsboro Area (4) 32 finishers among Men Under 2 50 finishers among Men 2 - 2 104 finishers among Men 3 - 3 100 finishers among Men 4 - 4 286 male finishers 0 female finishers 286 total finishers Dual Meet Scores Quaker Valley (7) 22 wins Holy Redeemer (2) 20 wins North East (10) 20 wins West Middlesex (10) 19 wins Wellsboro Area (4) 17 wins Masterman (12) 17 wins Beaver Area (7) 16 wins Canton (4) 16 wins Mercyhurst Prep (10) 15 wins Lower Moreland (1) 13 wins Vincentian Academy (7 12 wins Oswayo Valley (9) 11 wins Blue Ridge (2) 10 wins Notre Dame Gp (11) 9 wins Lancaster Mennonite ( 8 wins Annville-Cleona (3) 7 wins Elk County Catholic ( 6 wins Somerset Area (5) 5 wins Richland (6) 5 wins Freedom Area (7) 3 wins Bishop McCort (6) 2 wins Allentown C C (11) 0 wins Paul Roberson (12) 0 wins

Return to home page.