PIAA STATE MEET AA BOYS 5K

HERSHEY, PA

Nov. 7, 2009


Results by runhigh.com

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 York Suburban (3)        76    4    8   14   23   27   63   80    17:28    0:39
  2 Quaker Valley (7)        99    5    6    7   37   44   95   98    17:33    0:57
  3 Elk Lake (2)            135    9   13   22   39   52   73   79    17:44    0:58
  4 Holy Redeemer (2)       151   10   32   35   36   38   57  103    17:50    0:44
  5 Fairview (10)           165   11   19   29   45   61   83  114    17:51  0:1:00
  6 Notre Dame Gp (11)      200   18   31   41   42   68  105  132    18:00  0:1:00
  7 N E Bradford (4)        204   20   26   34   55   69  146  165    18:01    0:54
  8 North East (10)         233    2   21   54   74   82   84  119    17:59    1:52
  9 Elk County Cath   (9)   239    3   12   16   92  116  120  137    18:01    2:09
 10 Milton Hershey (3)      252    1   15   49   77  110  113  156    18:01    2:34
 11 Lanc. Mennonite (3)     256   28   47   48   62   71   96  111    18:12    0:43
 12 Penns Valley (6)        286   24   30   50   75  107  154         18:16    1:20
 13 Danville (4)            314   40   59   60   65   90  102  115    18:24    0:42
 14 Lower Moreland (1)      355   33   70   72   76  104  123  144    18:30    1:06
 15 Masterman (12)          357   46   58   67   87   99  117  163    18:31    0:48
 16 West Middlesex (10)     385   56   64   66   93  106  127  149    18:36    0:47
 17 Northern Lehigh (11)    464   25   88   97  125  129  168  169    18:56    1:56
 18 United (6)              475   43   51  118  124  139  140  161    19:05    2:06
 19 Cranberry (9)           518   86  100  101  109  122  135  142    19:03    0:42
 20 Greensburg C C (7)      549   53   78  131  136  151  155  158    19:30    2:32
 21 Beaver Area (7)         572   81   94  130  133  134  145  157    19:28    1:25
 22 Paul Robeson (12)       605   85  108  121  143  148              19:38    1:46
 23 Shady Side Acad (7)     606   17  128  147  152  162  164  166    19:58    3:55
 24 Bishop Carroll (12)     641   91  112  138  141  159  167  170    19:54    2:18
 25 Bedford (5)             678   89  126  150  153  160              20:10    2:20
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME     PACE


1. York Suburban (3)
    4  Nick Schrading, Sr         17:10    5:32
    8  Matthew Barton, Sr         17:14    5:33
   14  Jacob Jones, Sr            17:25    5:37
   23  Jeremy Saur, Sr            17:42    5:42
   27  Kyle Cote, Sr              17:48    5:44
   63  Michael Johnesu, Sr        18:22    5:55
   80  Brian Sanchez, Jr          18:38    6:01
Total Time = 1:27:16     Total Places = 76

2. Quaker Valley (7)
    5  Omar Hyjek, Sr             17:12    5:33
    6  John Yankello, Sr          17:13    5:33
    7  Nat Fox, So                17:13    5:33
   37  Mike Ryan, Sr              18:00    5:48
   44  Andrew Hotchkiss, Jr       18:09    5:51
   95  Jack McGarry, Fr           18:51    6:05
   98  L J. Westwood, So          18:55    6:06
Total Time = 1:27:44     Total Places = 99

3. Elk Lake (2)
    9  Mike Bedell, Jr            17:16    5:34
   13  Tyler Williams, Sr         17:24    5:37
   22  Will Bennett, So           17:40    5:42
   39  Cody Butler, Jr            18:05    5:50
   52  Bryan Grosvenor, Jr        18:14    5:53
   73  Sean Carney, Jr            18:32    5:59
   79  Jeff Horvath, Jr           18:38    6:00
Total Time = 1:28:37     Total Places = 135

4. Holy Redeemer (2)
   10  A J Limongelli, Jr         17:17    5:34
   32  Rex Sheikh, Sr             17:54    5:46
   35  Dave Levandoski, Sr        17:58    5:48
   36  Timmy Lambert, Jr          17:59    5:48
   38  Mitchel Ford, Fr           18:00    5:48
   57  Joe Hickey, Sr             18:18    5:54
  103  Sean Murray, Sr            18:59    6:07
Total Time = 1:29:06     Total Places = 151

5. Fairview (10)
   11  Ryan Hirst, Sr             17:22    5:36
   19  John Hurd, Jr              17:33    5:39
   29  Adam Walker, Sr            17:49    5:45
   45  Connor Gregory, So         18:09    5:51
   61  Greg Facchine, Sr          18:21    5:55
   83  Doug Squires, So           18:41    6:01
  114  Connor Mackelvey, Jr       19:15    6:12
Total Time = 1:29:12     Total Places = 165

6. Notre Dame Gp (11)
   18  Bryan Megee, Sr            17:29    5:38
   31  Eric Busher, So            17:50    5:45
   41  Julian Caiazzo, Sr         18:07    5:50
   42  Michael Martinsky, So      18:08    5:51
   68  Dylan Decker, Sr           18:28    5:57
  105  David Pruszynski, So       19:02    6:08
  132  Anthony Saraceno, Sr       19:59    6:27
Total Time = 1:30:00     Total Places = 200

7. N E Bradford (4)
   20  Jake Balchikonis, Jr       17:36    5:40
   26  Kent Upham, Jr             17:46    5:44
   34  Devin Middaugh, Jr         17:56    5:47
   55  Sam Williams, Fr           18:16    5:53
   69  Kurt Jewett, Fr            18:29    5:58
  146  Bryce Upham, Sr            20:28    6:36
  165  Zach Green, So             21:53    7:03
Total Time = 1:30:02     Total Places = 204

8. North East (10)
    2  Alex Beardsley, Sr         16:48    5:25
   21  Ryan Smathers, Fr          17:40    5:42
   54  Matt Allen, Sr             18:14    5:53
   74  Justin Elchynski, Sr       18:32    5:59
   82  Matt Scholze, Sr           18:40    6:01
   84  Doug Drab, So              18:42    6:02
  119  Ben Adams, Sr              19:22    6:15
Total Time = 1:29:52     Total Places = 233

9. Elk County Cath   (9)
    3  Chris Antonio, Sr          17:08    5:31
   12  Harley Thompson, Jr        17:24    5:37
   16  Caleb Lecker, So           17:27    5:38
   92  Ben Schade, Sr             18:50    6:04
  116  Robert Prokop, Fr          19:16    6:13
  120  Patrick Brennen, So        19:23    6:15
  137  Ben Crowe, Jr              20:07    6:29
Total Time = 1:30:03     Total Places = 239

10. Milton Hershey (3)
    1  Brett Kubiak, Sr           16:38    5:22
   15  Joseph Kubiak, Sr          17:25    5:37
   49  Collin Gibbs, Fr           18:10    5:52
   77  Felix Rivera, Sr           18:37    6:00
  110  Tyler Bowers, Sr           19:12    6:12
  113  Jordan Kiehl, Jr           19:14    6:12
  156  Jame Maddas, So            21:00    6:46
Total Time = 1:30:01     Total Places = 252

11. Lanc. Mennonite (3)
   28  Keith Mast, Sr             17:49    5:45
   47  Ryan Schloneger, Sr        18:10    5:51
   48  Jared Schatz, So           18:10    5:52
   62  Ben Shoff, Jr              18:21    5:55
   71  Ryan Gehman, Jr            18:31    5:58
   96  Zach Zook, Jr              18:54    6:06
  111  George Eitzen, Fr          19:12    6:12
Total Time = 1:30:59     Total Places = 256

12. Penns Valley (6)
   24  Peter Kistler, Sr          17:44    5:43
   30  Ryan Brown, So             17:50    5:45
   50  William Lush, Jr           18:10    5:52
   75  Matthew Fuller, So         18:33    5:59
  107  Michael Decker, Jr         19:03    6:09
  154  Kyle Houser, Fr            20:54    6:44
Total Time = 1:31:19     Total Places = 286

13. Danville (4)
   40  Tylor Barnhart, Sr         18:06    5:50
   59  Nathan Kapp, So            18:21    5:55
   60  Matt Byerly, Jr            18:21    5:55
   65  Collin Defacis, Jr         18:27    5:57
   90  Chris Brandt, Sr           18:48    6:04
  102  Porter Mitchell, So        18:57    6:07
  115  Mike Ramsey, So            19:15    6:13
Total Time = 1:32:00     Total Places = 314

14. Lower Moreland (1)
   33  Dan Gelman, Jr             17:55    5:47
   70  Sam Sufler, Jr             18:30    5:58
   72  Andrew Duda, Sr            18:32    5:58
   76  Bobby Davies, Sr           18:33    5:59
  104  Matt Alexander, So         19:00    6:08
  123  Mike Mangan, So            19:26    6:16
  144  Luke Castor, So            20:25    6:35
Total Time = 1:32:28     Total Places = 355

15. Masterman (12)
   46  Jack Denison, Sr           18:09    5:51
   58  Gaugin Soin, Sr            18:19    5:54
   67  Robin Carpenter, Sr        18:27    5:57
   87  Miguel Ruiz, Jr            18:44    6:03
   99  Quinn Ernwood, Jr          18:57    6:06
  117  Cullen McNamee, Jr         19:19    6:14
  163  Keation Naff, So           21:48    7:02
Total Time = 1:32:34     Total Places = 357

16. West Middlesex (10)
   56  Trey Powell, So            18:16    5:53
   64  Colby Howe, Sr             18:22    5:55
   66  John Sochor, So            18:27    5:57
   93  Aaron Fitzgerald, Fr       18:51    6:05
  106  Christian Douglas, Sr      19:03    6:08
  127  Rich Klumph, So            19:37    6:20
  149  Jason Devlin, Jr           20:30    6:37
Total Time = 1:32:56     Total Places = 385

17. Northern Lehigh (11)
   25  Zachary Fleming, Sr        17:46    5:44
   88  Austin Danish, Jr          18:46    6:03
   97  Ryan Fronheiser, Sr        18:54    6:06
  125  Aaron Rarick, Sr           19:32    6:18
  129  Scott Showak, Jr           19:41    6:21
  168  Vaughn Reese, So           23:02    7:26
  169  Mike Hofman, Jr            23:14    7:30
Total Time = 1:34:38     Total Places = 464

18. United (6)
   43  C J. Weimer, Sr            18:08    5:51
   51  Ray Ofman, Jr              18:13    5:53
  118  Shawn Lichvar, Fr          19:21    6:14
  124  Karl DeStefano, Sr         19:28    6:17
  139  Jared Stewart, Sr          20:14    6:31
  140  Tyrell Varner, Sr          20:14    6:31
  161  Nathan Beiter, Jr          21:21    6:53
Total Time = 1:35:22     Total Places = 475

19. Cranberry (9)
   86  Morgan Huegel, Jr          18:44    6:02
  100  Casey Spence, So           18:57    6:07
  101  Ryan Zacherl, So           18:57    6:07
  109  Eric Beichner, Sr          19:12    6:11
  122  Kaleb Lalley, Sr           19:25    6:16
  135  Kyle Boocks, So            20:04    6:28
  142  Brian Heller, So           20:17    6:33
Total Time = 1:35:13     Total Places = 518

20. Greensburg C C (7)
   53  Mac Byrne-Houser, Sr       18:14    5:53
   78  Andrew Schilb, Jr          18:38    6:00
  131  Tom Forsythe, Jr           19:48    6:23
  136  Jake Very, Jr              20:05    6:28
  151  Jordin Schober, Sr         20:45    6:42
  155  Ben Kerestan, Jr           20:59    6:46
  158  Chris Clarke, Sr           21:06    6:48
Total Time = 1:37:28     Total Places = 549

21. Beaver Area (7)
   81  Asa Equals, So             18:39    6:01
   94  Cameron Clerici, Fr        18:51    6:05
  130  Josef Depietranio, So      19:45    6:22
  133  Kevin Forner, Jr           20:03    6:28
  134  Jack McLaughlin, So        20:04    6:28
  145  Steven Mengel, So          20:26    6:35
  157  Dillion Griffin, Sr        21:01    6:47
Total Time = 1:37:19     Total Places = 572

22. Paul Robeson (12)
   85  Jovan Adkins, Sr           18:43    6:02
  108  James Adams, Jr            19:09    6:10
  121  Maurice Broadwater, So     19:24    6:15
  143  Ty May, Sr                 20:24    6:35
  148  Michael Sharpe, So         20:29    6:36
Total Time = 1:38:07     Total Places = 605

23. Shady Side Acad (7)
   17  Jack Bagamery, So          17:28    5:38
  128  Asher Saperstein, Sr       19:39    6:20
  147  Max Young, Fr              20:28    6:36
  152  Adi Krupski, So            20:50    6:43
  162  Jake Bajada, Sr            21:23    6:54
  164  Patrick Casey, Sr          21:49    7:02
  166  Rowdy Kanarek, So          21:59    7:05
Total Time = 1:39:46     Total Places = 606

24. Bishop Carroll (12)
   91  John Mooney, So            18:49    6:04
  112  John Iannarelli, Sr        19:12    6:12
  138  Roman Golebicwski, So      20:09    6:30
  141  Tom Litzinger, So          20:15    6:32
  159  Ryan Schwalm, Jr           21:06    6:48
  167  Shawn Paul                 22:40    7:18
  170  Russ Heasley               23:58    7:44
Total Time = 1:39:29     Total Places = 641

25. Bedford (5)
   89  Colin Coffield, Jr         18:47    6:03
  126  Trey Easter, Sr            19:34    6:19
  150  Tanner Williams, Fr        20:31    6:37
  153  Joshua Oldham, So          20:52    6:44
  160  Michael Himelright, Sr     21:06    6:48
Total Time = 1:40:47     Total Places = 678
        TEAM                                  2M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER             TIME      TIME      PACE        TEAM

Top

1 Stephen Welsh, Sr 10:23 16:37 5:21 Kutztown (3) 2 1 Brett Kubiak, Sr 10:23 16:38 5:22 Milton Hershey (3) 3 2 Alex Beardsley, Sr 10:27 16:48 5:25 North East (10) 4 Aaron Wilkinson, So 10:30 16:53 5:26 Valley View (2) 5 Jon Shope, Sr 10:29 16:54 5:27 Phil-Mont Christ. (1) 6 Alex Woodrow, Jr 10:31 16:56 5:28 Marion Center (6) 7 Evan Miller, Sr 10:36 16:57 5:28 Laurel (7) 8 Tyler Riegel, Sr 10:38 16:59 5:28 Tulpehocken (3) 9 Harold Lamour, Jr 10:37 17:04 5:30 Carver E&S (12) 10 Nate Tallada, So 10:30 17:04 5:30 Saegertown (10) 11 Nate Noll, Jr 10:40 17:05 5:30 Kutztown (3) 12 Tyler Erhard, Sr 10:38 17:05 5:31 East Juniata (4) 13 3 Chris Antonio, Sr 10:35 17:08 5:31 Elk County Cath (9) 14 Stephen Arena, Sr 10:35 17:08 5:31 Jenkintown (1) 15 Morgan Elliott, Sr 10:45 17:08 5:31 General McLane (10) 16 4 Nick Schrading, Sr 10:50 17:10 5:32 York Suburban (3) 17 Taylor Woznicki, Sr 10:38 17:12 5:33 Wyalusing (4) 18 5 Omar Hyjek, Sr 10:28 17:12 5:33 Quaker Valley (7) 19 6 John Yankello, Sr 10:39 17:13 5:33 Quaker Valley (7) 20 7 Nat Fox, So 10:56 17:13 5:33 Quaker Valley (7) 21 8 Matthew Barton, Sr 10:54 17:14 5:33 York Suburban (3) 22 Donny Scatena, Jr 10:56 17:15 5:34 Central Columbia (4) 23 9 Mike Bedell, Jr 10:42 17:16 5:34 Elk Lake (2) 24 10 A J Limongelli, Jr 10:52 17:17 5:34 Holy Redeemer (2) 25 Chad King, Jr 10:50 17:18 5:35 Bishop McCort (6) 26 Logan Hatton, Sr 10:42 17:19 5:35 Sullivan County (4) 27 Eddie Grystar, Sr 10:51 17:21 5:36 Riverview (7) 28 11 Ryan Hirst, Sr 10:47 17:22 5:36 Fairview (10) 29 12 Harley Thompson, Jr 10:57 17:24 5:37 Elk County Cath (9) 30 13 Tyler Williams, Sr 10:54 17:24 5:37 Elk Lake (2) 31 14 Jacob Jones, Sr 10:54 17:25 5:37 York Suburban (3) 32 Jacob Spurk, Sr 10:49 17:25 5:37 Slippery Rock (10) 33 15 Joseph Kubiak, Sr 10:54 17:25 5:37 Milton Hershey (3) 34 16 Caleb Lecker, So 10:53 17:27 5:38 Elk County Cath (9) 35 17 Jack Bagamery, So 11:01 17:28 5:38 Shady Side Acad (7) 36 18 Bryan Megee, Sr 11:03 17:29 5:38 Notre Dame Gp (11) 37 Jordan Siddons, Jr 10:57 17:31 5:39 Valley View (2) 38 Kelby Mullen, Fr 10:56 17:31 5:39 Sullivan County (4) 39 Zachary Baumgartner, Jr 10:57 17:32 5:39 General McLane (10) 40 Jon Makoczy, Sr 11:03 17:32 5:39 Forest Hills (6) 41 Tommy Gruschow, Jr 10:50 17:33 5:39 Trinity (3) 42 19 John Hurd, Jr 10:51 17:33 5:39 Fairview (10) 43 Brendan Shearn, Fr 11:00 17:34 5:40 North Schuylkill (11) 44 20 Jake Balchikonis, Jr 11:00 17:36 5:40 N E Bradford (4) 45 Drew Tordella, Sr 11:02 17:37 5:41 Saegertown (10) 46 Cameron Coffey, Sr 11:03 17:38 5:41 Brownsville Hs (7) 47 Steven Kibbe, Jr 10:57 17:39 5:41 Northern Potter (9) 48 Joe Whitmore, Sr 10:57 17:39 5:42 Trinity (3) 49 21 Ryan Smathers, Fr 10:58 17:40 5:42 North East (10) 50 22 Will Bennett, So 10:59 17:40 5:42 Elk Lake (2) 51 Jake Kanavy, Jr 10:55 17:40 5:42 Valley View (2) 52 Chris Monahan, Jr 11:03 17:41 5:42 Mt Carmel Area (4) 53 Ben Rhoads, Jr 11:01 17:42 5:42 Annville-Cleona (3) 54 23 Jeremy Saur, Sr 11:01 17:42 5:42 York Suburban (3) 55 24 Peter Kistler, Sr 10:59 17:44 5:43 Penns Valley (6) 56 Mark Bachman, Fr 11:05 17:46 5:44 Annville-Cleona (3) 57 25 Zachary Fleming, Sr 11:11 17:46 5:44 Northern Lehigh (11) 58 Nick Schmader, So 11:10 17:46 5:44 North Clarion (9) 59 26 Kent Upham, Jr 10:52 17:46 5:44 N E Bradford (4) 60 27 Kyle Cote, Sr 11:00 17:48 5:44 York Suburban (3) 61 28 Keith Mast, Sr 11:02 17:49 5:45 Lanc. Mennonite (3) 62 Nick Gentile, Sr 11:03 17:49 5:45 Freeport (7) 63 29 Adam Walker, Sr 10:56 17:49 5:45 Fairview (10) 64 30 Ryan Brown, So 11:09 17:50 5:45 Penns Valley (6) 65 31 Eric Busher, So 11:05 17:50 5:45 Notre Dame Gp (11) 66 Ryan Archer, Fr 11:11 17:52 5:46 Vincentian Acad. (7) 67 Mikael Hause, So 11:05 17:53 5:46 Mt Carmel Area (4) 68 32 Rex Sheikh, Sr 11:07 17:54 5:46 Holy Redeemer (2) 69 Jaryth Bollinger, Sr 11:07 17:55 5:46 Catasauqua (11) 70 33 Dan Gelman, Jr 11:09 17:55 5:47 Lower Moreland (1) 71 Dakota Davis, Sr 11:21 17:55 5:47 Schuylkill Valley (3) 72 34 Devin Middaugh, Jr 11:17 17:56 5:47 N E Bradford (4) 73 Dan Chen See, So 11:07 17:57 5:47 Oley Valley (3) 74 Chris Lacava, Jr 11:07 17:57 5:47 Saint Pius X (1) 75 Abram Nace, Sr 11:23 17:58 5:47 Lewistown Area (6) 76 35 Dave Levandoski, Sr 11:07 17:58 5:48 Holy Redeemer (2) 77 Blake Bunner, Jr 10:54 17:59 5:48 Canton (4) 78 Jesse Wool, Sr 11:21 17:59 5:48 Bermudian Springs (3) 79 36 Timmy Lambert, Jr 11:10 17:59 5:48 Holy Redeemer (2) 80 37 Mike Ryan, Sr 11:12 18:00 5:48 Quaker Valley (7) 81 38 Mitchel Ford, Fr 11:10 18:00 5:48 Holy Redeemer (2) 82 Aaron Keeney, Sr 11:08 18:01 5:48 Huntingdon Area (6) 83 Dan Fitzpatrick, Jr 11:15 18:01 5:49 Allentown C C (1) 84 Andrew Nelson, So 11:14 18:01 5:49 Holy Cross (2) 85 Taylor Hanlin, Sr 11:19 18:02 5:49 Union City (10) 86 Alex Archer, Fr 11:15 18:03 5:49 Vincentian Acad. (7) 87 39 Cody Butler, Jr 11:17 18:05 5:50 Elk Lake (2) 88 Ryan Thompson, So 11:12 18:06 5:50 Slippery Rock (10) 89 Dennis Peterson, Sr 11:11 18:06 5:50 Salisbury Twp (11) 90 Daniel Isenberg, So 11:17 18:06 5:50 Warrior Run (4) 91 Eric Porter, Jr 11:24 18:06 5:50 Mount Pleasant (7) 92 40 Tylor Barnhart, Sr 11:05 18:06 5:50 Danville (4) 93 41 Julian Caiazzo, Sr 11:13 18:07 5:50 Notre Dame Gp (11) 94 Chris Henley, Sr 11:08 18:07 5:50 Northwestern (10) 95 42 Michael Martinsky, So 11:18 18:08 5:51 Notre Dame Gp (11) 96 43 C J. Weimer, Sr 11:16 18:08 5:51 United (6) 97 Josh Chapman, Sr 11:18 18:09 5:51 Laurel Valley (6) 98 44 Andrew Hotchkiss, Jr 11:28 18:09 5:51 Quaker Valley (7) 99 45 Connor Gregory, So 11:16 18:09 5:51 Fairview (10) 100 46 Jack Denison, Sr 11:17 18:09 5:51 Masterman (12) 101 Matt Drabick, Jr 11:15 18:09 5:51 Keystone Oaks (7) 102 47 Ryan Schloneger, Sr 11:20 18:10 5:51 Lanc. Mennonite (3) 103 48 Jared Schatz, So 11:15 18:10 5:52 Lanc. Mennonite (3) 104 49 Collin Gibbs, Fr 11:24 18:10 5:52 Milton Hershey (3) 105 50 William Lush, Jr 11:18 18:10 5:52 Penns Valley (6) 106 J T. Ahearn, Sr 11:16 18:12 5:52 Sewickley Academy (7) 107 Stephan Tewksbury, Jr 11:22 18:13 5:52 Wyalusing (4) 108 51 Ray Ofman, Jr 11:14 18:13 5:53 United (6) 109 52 Bryan Grosvenor, Jr 11:23 18:14 5:53 Elk Lake (2) 110 J C. Patton, Fr 11:11 18:14 5:53 South Fayette (7) 111 53 Mac Byrne-Houser, Sr 11:13 18:14 5:53 Greensburg C C (7) 112 David Kellog, Jr 11:20 18:14 5:53 Beaver Falls Hs (7) 113 54 Matt Allen, Sr 11:23 18:14 5:53 North East (10) 114 Xavier Sauvageau, Fr 11:11 18:15 5:53 Littlestown (3) 115 William Evans, So 11:27 18:15 5:53 Riverside (7) 116 Barrett Kemp, Fr 11:10 18:16 5:53 Oswayo Valley (9) 117 55 Sam Williams, Fr 11:33 18:16 5:53 N E Bradford (4) 118 56 Trey Powell, So 11:22 18:16 5:53 West Middlesex (10) 119 Jon Merwine, Sr 11:15 18:17 5:54 Bethlehem Cath. (11) 120 Abel Robinault, Jr 11:24 18:17 5:54 Youngsville (10) 121 Shane Holcomb, Sr 11:21 18:17 5:54 Holy Cross (2) 122 Matt McWilliams, So 11:15 18:18 5:54 Fort Leboeuf (10) 123 57 Joe Hickey, Sr 11:23 18:18 5:54 Holy Redeemer (2) 124 58 Gaugin Soin, Sr 11:16 18:19 5:54 Masterman (12) 125 Greg Johnson, Sr 11:31 18:20 5:55 Bible Baptist (3) 126 Dan Flaherty, Jr 11:24 18:20 5:55 Harbor Creek (10) 127 59 Nathan Kapp, So 11:28 18:21 5:55 Danville (4) 128 Josh Patrick, Fr 11:37 18:21 5:55 Laurel Valley (6) 129 60 Matt Byerly, Jr 11:29 18:21 5:55 Danville (4) 130 61 Greg Facchine, Sr 11:23 18:21 5:55 Fairview (10) 131 62 Ben Shoff, Jr 11:17 18:21 5:55 Lanc. Mennonite (3) 132 63 Michael Johnesu, Sr 11:20 18:22 5:55 York Suburban (3) 133 64 Colby Howe, Sr 11:12 18:22 5:55 West Middlesex (10) 134 Aaron Benner, Sr 11:30 18:22 5:55 Northern Bedford (5) 135 Ryan Sehman, Jr 11:16 18:23 5:56 Franklin Area (10) 136 Ben Clauson, Sr 11:24 18:23 5:56 Blairsville (6) 137 Darryl Jones, Jr 11:21 18:23 5:56 Blairsville (6) 138 Jordan Wingard, Sr 10:58 18:24 5:56 Corry (10) 139 Justin Clarke, Jr 11:35 18:25 5:56 Lackawanna Trail (2) 140 Brett Gubitosi, So 11:26 18:25 5:56 Notre Dame Es (11) 141 65 Collin Defacis, Jr 11:33 18:27 5:57 Danville (4) 142 66 John Sochor, So 11:33 18:27 5:57 West Middlesex (10) 143 67 Robin Carpenter, Sr 11:23 18:27 5:57 Masterman (12) 144 68 Dylan Decker, Sr 11:29 18:28 5:57 Notre Dame Gp (11) 145 Derrick Mausser, So 11:39 18:29 5:58 Jamestown (10) 146 69 Kurt Jewett, Fr 11:25 18:29 5:58 N E Bradford (4) 147 Teddy Evans, Jr 11:29 18:29 5:58 Mid Valley (2) 148 70 Sam Sufler, Jr 11:38 18:30 5:58 Lower Moreland (1) 149 Mike Pastore, So 11:28 18:31 5:58 Holy Cross (2) 150 John Clark, So 11:22 18:31 5:58 Boiling Springs (3) 151 71 Ryan Gehman, Jr 11:34 18:31 5:58 Lanc. Mennonite (3) 152 72 Andrew Duda, Sr 11:35 18:32 5:58 Lower Moreland (1) 153 Adam Snowden, Fr 11:33 18:32 5:59 Riverside (7) 154 73 Sean Carney, Jr 11:32 18:32 5:59 Elk Lake (2) 155 74 Justin Elchynski, Sr 11:34 18:32 5:59 North East (10) 156 75 Matthew Fuller, So 11:34 18:33 5:59 Penns Valley (6) 157 76 Bobby Davies, Sr 11:16 18:33 5:59 Lower Moreland (1)


Pace: 6:00 | 7:00 | Top

158 77 Felix Rivera, Sr 11:27 18:37 6:00 Milton Hershey (3) 159 78 Andrew Schilb, Jr 11:41 18:38 6:00 Greensburg C C (7) 160 79 Jeff Horvath, Jr 11:31 18:38 6:00 Elk Lake (2) 161 80 Brian Sanchez, Jr 11:37 18:38 6:01 York Suburban (3) 162 Mike Salguero, Sr 10:49 18:38 6:01 Central Cambria (6) 163 81 Asa Equals, So 11:46 18:39 6:01 Beaver Area (7) 164 82 Matt Scholze, Sr 11:33 18:40 6:01 North East (10) 165 83 Doug Squires, So 11:40 18:41 6:01 Fairview (10) 166 84 Doug Drab, So 11:43 18:42 6:02 North East (10) 167 85 Jovan Adkins, Sr 11:45 18:43 6:02 Paul Robeson (12) 168 86 Morgan Huegel, Jr 11:39 18:44 6:02 Cranberry (9) 169 87 Miguel Ruiz, Jr 11:32 18:44 6:03 Masterman (12) 170 Sal D'Angelo, Sr 11:31 18:45 6:03 Springfield Twp (1) 171 88 Austin Danish, Jr 11:45 18:46 6:03 Northern Lehigh (11) 172 89 Colin Coffield, Jr 11:34 18:47 6:03 Bedford (5) 173 Andrew Johnson, So 11:24 18:47 6:03 Christopher Dock (1) 174 90 Chris Brandt, Sr 11:31 18:48 6:04 Danville (4) 175 91 John Mooney, So 11:39 18:49 6:04 Bishop Carroll (12) 176 Nico Gabriel, Jr 11:56 18:49 6:04 Neshannock (7) 177 Khalil Taylor, So 11:42 18:50 6:04 Carver E&S (12) 178 92 Ben Schade, Sr 11:47 18:50 6:04 Elk County Cath (9) 179 93 Aaron Fitzgerald, Fr 11:46 18:51 6:05 West Middlesex (10) 180 94 Cameron Clerici, Fr 11:51 18:51 6:05 Beaver Area (7) 181 95 Jack McGarry, Fr 11:53 18:51 6:05 Quaker Valley (7) 182 Eric Scherer, Jr 11:45 18:52 6:05 Annville-Cleona (3) 183 Ryan Dodd, Jr 11:47 18:52 6:05 Chartiers-Houston (7) 184 Alex Diltz, Jr 11:33 18:53 6:05 Kutztown (3) 185 John Allison, Jr 11:38 18:53 6:05 Fort Cherry (7) 186 Kieran Sutton, Fr 11:50 18:54 6:06 Lake-Lehman (2) 187 96 Zach Zook, Jr 11:37 18:54 6:06 Lanc. Mennonite (3) 188 97 Ryan Fronheiser, Sr 11:45 18:54 6:06 Northern Lehigh (11) 189 Saxon Emery, Sr 11:34 18:55 6:06 North Schuylkill (11) 190 98 L J. Westwood, So 11:40 18:55 6:06 Quaker Valley (7) 191 Matt Moyer, Jr 11:46 18:55 6:06 Bishop Egan (12) 192 99 Quinn Ernwood, Jr 11:40 18:57 6:06 Masterman (12) 193 100 Casey Spence, So 11:49 18:57 6:07 Cranberry (9) 194 101 Ryan Zacherl, So 11:49 18:57 6:07 Cranberry (9) 195 102 Porter Mitchell, So 11:46 18:57 6:07 Danville (4) 196 103 Sean Murray, Sr 11:50 18:59 6:07 Holy Redeemer (2) 197 Josh Kahle, Sr 11:43 18:59 6:07 North Clarion (9) 198 104 Matt Alexander, So 11:47 19:00 6:08 Lower Moreland (1) 199 Joe Martonik, Jr 11:54 19:01 6:08 Holy Cross (2) 200 Anthony Miller, Sr 11:43 19:01 6:08 Moniteau (9) 201 105 David Pruszynski, So 11:54 19:02 6:08 Notre Dame Gp (11) 202 106 Christian Douglas, Sr 11:54 19:03 6:08 West Middlesex (10) 203 107 Michael Decker, Jr 11:48 19:03 6:09 Penns Valley (6) 204 Scott Beatty, Sr 11:50 19:03 6:09 Avonworth (7) 205 Jaron Martin, Jr 11:49 19:05 6:09 South Side (7) 206 Burt Hines, Sr 11:53 19:07 6:10 Franklin Area (10) 207 Bryce Foreback, Sr 11:56 19:07 6:10 Karns City (9) 208 Jc Munson, Jr 12:03 19:08 6:10 Southern Fulton (5) 209 108 James Adams, Jr 12:03 19:09 6:10 Paul Robeson (12) 210 109 Eric Beichner, Sr 11:58 19:12 6:11 Cranberry (9) 211 110 Tyler Bowers, Sr 11:57 19:12 6:12 Milton Hershey (3) 212 111 George Eitzen, Fr 11:43 19:12 6:12 Lanc. Mennonite (3) 213 112 John Iannarelli, Sr 11:53 19:12 6:12 Bishop Carroll (12) 214 Austin Obenauf, Fr 11:45 19:13 6:12 Center (7) 215 113 Jordan Kiehl, Jr 12:03 19:14 6:12 Milton Hershey (3) 216 114 Connor Mackelvey, Jr 12:02 19:15 6:12 Fairview (10) 217 115 Mike Ramsey, So 11:51 19:15 6:13 Danville (4) 218 116 Robert Prokop, Fr 11:54 19:16 6:13 Elk County Cath (9) 219 117 Cullen McNamee, Jr 12:00 19:19 6:14 Masterman (12) 220 118 Shawn Lichvar, Fr 11:59 19:21 6:14 United (6) 221 119 Ben Adams, Sr 12:07 19:22 6:15 North East (10) 222 120 Patrick Brennen, So 12:07 19:23 6:15 Elk County Cath (9) 223 Mike Rowan, Jr 12:08 19:24 6:15 Bishop Egan (12) 224 121 Maurice Broadwater, So 11:52 19:24 6:15 Paul Robeson (12) 225 Zach Bartleson, So 11:59 19:24 6:15 Pen Argyl (11) 226 Dan Mazur, Jr 12:06 19:25 6:16 Seton-La Salle (7) 227 122 Kaleb Lalley, Sr 11:55 19:25 6:16 Cranberry (9) 228 Andrew Stauffer, Jr 11:55 19:26 6:16 Saucon Valley (11) 229 123 Mike Mangan, So 11:55 19:26 6:16 Lower Moreland (1) 230 124 Karl DeStefano, Sr 11:50 19:28 6:17 United (6) 231 Ricky Clemson, Sr 12:05 19:30 6:17 Tamaqua (11) 232 125 Aaron Rarick, Sr 12:07 19:32 6:18 Northern Lehigh (11) 233 126 Trey Easter, Sr 12:09 19:34 6:19 Bedford (5) 234 Dylan Surrena, Jr 12:00 19:35 6:19 Karns City (9) 235 127 Rich Klumph, So 12:08 19:37 6:20 West Middlesex (10) 236 128 Asher Saperstein, Sr 12:19 19:39 6:20 Shady Side Acad (7) 237 129 Scott Showak, Jr 12:15 19:41 6:21 Northern Lehigh (11) 238 130 Josef Depietranio, So 11:45 19:45 6:22 Beaver Area (7) 239 131 Tom Forsythe, Jr 12:18 19:48 6:23 Greensburg C C (7) 240 Cody Schreiber, So 12:20 19:52 6:24 Johnsonburg (9) 241 Patrick Sheldon, Jr 12:09 19:57 6:26 Kennedy-Kendrick (12) 242 Eric Schill, Jr 12:16 19:57 6:26 North Clarion (9) 243 132 Anthony Saraceno, Sr 12:26 19:59 6:27 Notre Dame Gp (11) 244 133 Kevin Forner, Jr 12:32 20:03 6:28 Beaver Area (7) 245 134 Jack McLaughlin, So 12:21 20:04 6:28 Beaver Area (7) 246 135 Kyle Boocks, So 12:33 20:04 6:28 Cranberry (9) 247 136 Jake Very, Jr 12:41 20:05 6:28 Greensburg C C (7) 248 137 Ben Crowe, Jr 12:22 20:07 6:29 Elk County Cath (9) 249 138 Roman Golebicwski, So 12:41 20:09 6:30 Bishop Carroll (12) 250 Zane Baker, Fr 12:25 20:10 6:30 Southern Fulton (5) 251 Lamar Fields, So 12:36 20:12 6:31 Carver E&S (12) 252 139 Jared Stewart, Sr 12:33 20:14 6:31 United (6) 253 140 Tyrell Varner, Sr 12:40 20:14 6:31 United (6) 254 Trevor Howard, Jr 12:31 20:15 6:32 Oswayo Valley (9) 255 141 Tom Litzinger, So 12:41 20:15 6:32 Bishop Carroll (12) 256 142 Brian Heller, So 12:38 20:17 6:33 Cranberry (9) 257 143 Ty May, Sr 12:29 20:24 6:35 Paul Robeson (12) 258 144 Luke Castor, So 12:27 20:25 6:35 Lower Moreland (1) 259 145 Steven Mengel, So 12:32 20:26 6:35 Beaver Area (7) 260 Scott Moyer, Sr 12:44 20:28 6:36 Bishop Egan (12) 261 146 Bryce Upham, Sr 12:36 20:28 6:36 N E Bradford (4) 262 147 Max Young, Fr 12:45 20:28 6:36 Shady Side Acad (7) 263 148 Michael Sharpe, So 12:39 20:29 6:36 Paul Robeson (12) 264 149 Jason Devlin, Jr 11:50 20:30 6:37 West Middlesex (10) 265 150 Tanner Williams, Fr 12:43 20:31 6:37 Bedford (5) 266 Chery Saldivar, Jr 12:59 20:39 6:40 Neueva Esporanza (12) 267 151 Jordin Schober, Sr 13:06 20:45 6:42 Greensburg C C (7) 268 152 Adi Krupski, So 12:46 20:50 6:43 Shady Side Acad (7) 269 153 Joshua Oldham, So 12:46 20:52 6:44 Bedford (5) 270 154 Kyle Houser, Fr 13:01 20:54 6:44 Penns Valley (6) 271 155 Ben Kerestan, Jr 13:08 20:59 6:46 Greensburg C C (7) 272 156 Jame Maddas, So 12:55 21:00 6:46 Milton Hershey (3) 273 157 Dillion Griffin, Sr 13:05 21:01 6:47 Beaver Area (7) 274 158 Chris Clarke, Sr 12:49 21:06 6:48 Greensburg C C (7) 275 159 Ryan Schwalm, Jr 13:05 21:06 6:48 Bishop Carroll (12) 276 160 Michael Himelright, Sr 13:11 21:06 6:48 Bedford (5) 277 Mike Miller, Sr 13:16 21:11 6:50 Science Leadership 12 278 Darryl Blakely, Sr 13:10 21:15 6:51 Saul (12) 279 161 Nathan Beiter, Jr 13:16 21:21 6:53 United (6) 280 162 Jake Bajada, Sr 13:11 21:23 6:54 Shady Side Acad (7)
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

281 Armando Gonzalez, So 13:46 21:46 7:01 Neueva Esporanza (12) 282 163 Keation Naff, So 12:43 21:48 7:02 Masterman (12) 283 164 Patrick Casey, Sr 13:42 21:49 7:02 Shady Side Acad (7) 284 165 Zach Green, So 13:28 21:53 7:03 N E Bradford (4) 285 166 Rowdy Kanarek, So 13:58 21:59 7:05 Shady Side Acad (7) 286 167 Shawn Paul 14:02 22:40 7:18 Bishop Carroll (12) 287 168 Vaughn Reese, So 14:22 23:02 7:26 Northern Lehigh (11) 288 169 Mike Hofman, Jr 14:23 23:14 7:30 Northern Lehigh (11) 289 170 Russ Heasley 14:41 23:58 7:44 Bishop Carroll (12) * indicates females 2 finishers among Males (no age given) 27 finishers among Men Under 2 64 finishers among Men 2 - 2 86 finishers among Men 3 - 3 110 finishers among Men 4 - 4 289 male finishers 0 female finishers 289 total finishers

Return to home page.