PIAA XC STATE MEET AA BOYS 5K

Nov. 5, 2005

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD

  1   Scranton Prep (2)       138   14   19   33   34   38   78  134   17:28        38
  2   Ellwood City (7)        152    4   12   17   36   83  106  108   17:19      2:17
  3   Devon Prep (1)          179    7    9   49   50   64  116  148   17:28      1:50
  4   N. E.  Bradford (4)     199   24   32   42   45   56   85   93   17:44        41
  5   York Suburban (3)       212   21   28   39   58   66  109  117   17:45        55
  6   Lanc. Mennonite (3)     216   15   27   43   61   70  125  158   17:47      1:09
  7   Tamaqua Area (11)       233    1   26   29   55  122  144  167   17:37      3:22
  8   North East (10)         259   20   22   51   77   89   96  129   17:56      1:23
  9   West Middlesex (10)     267   35   41   44   52   95  100  157   18:01      1:08
 10   Bishop O'Hara (2)       278    8   18   40   92  120  163  166   17:57      2:27
 11   Quaker Valley (7)       281   23   53   57   73   75  139  149   18:01      1:00
 12   Penns Valley (6)        307   30   54   63   76   84  118  146   18:08      1:02
 13   Delone Catholic (3)     310   16   46   72   79   97  104  150   18:08      1:35
 14   Elk County Cath (9)     346   13   48   60   94  131  145  153   18:17      2:29
15*   N. D. Green Pond (11)   347   25   71   81   82   88  112  141   18:15      1:15
16*   Avonworth (7)           347    2   62   65  107  111  160  164   18:04      3:06
 17   Danville (4)            387   37   59   74   98  119  128  130   18:26      1:33
 18   Lakeland (2)            396    6   10  105  123  152  156  162   18:19      3:40
 19   Central Cambria (6)     399   11   68   69  124  127  136  161   18:26      2:29
 20   Greensburg Cc (7)       410   31   80   87  102  110  113  137   18:29      1:27
 21   Carver E & S (12)       425    3   47  101  132  142  165  168   18:28      3:33
 22   Smethport (9)           478    5   86  114  135  138  154  155   18:37      3:25
 23   Maplewood (10)          480   67   90   99  103  121  143  159   18:47      1:02
 24   Chestnut Ridge (5)      605   91  115  126  133  140  147  151   19:18      1:00

Individuals

1. Scranton Prep (2)
   14  Shamus McGuigan, Jr         17:06    5:31
   19  Doug Gibbons, Sr            17:17    5:34
   33  Mike Cosgrove, Jr           17:35    5:40
   34  Jack Doherty, Sr            17:37    5:41
   38  Pat McDonough, Jr           17:44    5:43
   78  Jay Persico, Jr             18:26    5:57
  134  Pj Wasilchak, So            19:34    6:19
Time = 1:27:17     Places = 138

2. Ellwood City (7)
    4  Jake Walker, Sr             16:14    5:14
   12  John Thetford, Jr           16:57    5:28
   17  Cody Ludwig, Sr             17:13    5:33
   36  Chris Ludwig, Sr            17:40    5:42
   83  Keaton Covert, Sr           18:30    5:58
  106  Dustin Smith, So            18:58    6:07
  108  Anthony Sainato, Fr         18:59    6:07
Time = 1:26:31     Places = 152

3. Devon Prep (1)
    7  Jon Sclafani, Sr            16:23    5:17
    9  Matt Norwood, Jr            16:50    5:26
   49  Dave Evans, So              17:58    5:47
   50  Ales Kondracki, Sr          17:58    5:48
   64  Connor McNabb, Jr           18:12    5:52
  116  Eric Souder, Sr             19:12    6:11
  148  Mike Livesey, Fr            19:52    6:24
Time = 1:27:18     Places = 179

4. N. E.  Bradford (4)
   24  David Bacon, Sr             17:23    5:36
   32  Ethan Laudermilch, So       17:34    5:40
   42  Sean Cullen, Sr             17:50    5:45
   45  Zach Wallace, Sr            17:52    5:46
   56  Ryan Garges, Sr             18:03    5:49
   85  Mike Finch, Sr              18:33    5:59
   93  Travis Geiser, Fr           18:43    6:02
Time = 1:28:40     Places = 199

5. York Suburban (3)
   21  Jake Schroeder, Jr          17:18    5:35
   28  Matt Cocciardi, Jr          17:27    5:38
   39  Andrew Smith, Jr            17:44    5:43
   58  Ryan Painter, Sr            18:04    5:50
   66  Andrew Wade, So             18:13    5:52
  109  Donald Sauder, Sr           19:00    6:07
  117  Brian Petraco, Sr           19:12    6:12
Time = 1:28:44     Places = 212

6. Lanc. Mennonite (3)
   15  Dietrich Linde, Jr          17:10    5:32
   27  Dietrich Eitzen, Sr         17:27    5:38
   43  Seth Charles, So            17:50    5:45
   61  Bobby Longenecker, Jr       18:08    5:51
   70  Dan Lehman, Jr              18:18    5:54
  125  Ben Morrison, Jr            19:22    6:15
  158  Luke Schlosser, So          20:17    6:32
Time = 1:28:51     Places = 216

7. Tamaqua Area (11)
    1  Issac Dunkelberger, Jr      15:54    5:08
   26  Derrick Keich, Sr           17:25    5:37
   29  Damian Shoff, Jr            17:28    5:38
   55  Nathaniel King, Sr          18:03    5:49
  122  Joey Kabana, So             19:16    6:13
  144  Aaron Bonner, Jr            19:48    6:23
  167  Matt Brode, So              23:29    7:34
Time = 1:28:03     Places = 233

8. North East (10)
   20  Ora Merkel, Sr              17:18    5:35
   22  Garrett Gray, So            17:19    5:35
   51  David Swan, So              18:00    5:48
   77  Anthony Licata, Sr          18:22    5:55
   89  Zac Maas, Sr                18:40    6:01
   96  Brandon Gray, Jr            18:47    6:03
  129  Jamie Drab, Sr              19:29    6:17
Time = 1:29:36     Places = 259

9. West Middlesex (10)
   35  Rob Shrawder, Sr            17:39    5:41
   41  Bryan Hanrahan, Sr          17:48    5:44
   44  Matt Lawhead`, So           17:50    5:45
   52  Adam Shrawder, Fr           18:01    5:48
   95  Justin Sochor, Jr           18:46    6:03
  100  Dan Bauer, So               18:50    6:04
  157  Sam Leuenberger, Fr         20:13    6:31
Time = 1:30:02     Places = 267

10. Bishop O'Hara (2)
    8  Mike May, Jr                16:48    5:25
   18  Eddie Penetar, Jr           17:16    5:34
   40  Chris Wasnetski, Jr         17:45    5:43
   92  Matt Garafolo, Sr           18:43    6:02
  120  Robert Sherbinko, Jr        19:14    6:12
  163  Tim Rivezzi, Sr             21:38    6:58
  166  Dave Costanzo, Sr           22:13    7:10
Time = 1:29:44     Places = 278

11. Quaker Valley (7)
   23  Andy Gregor, Sr             17:21    5:36
   53  James Thompson, Sr          18:01    5:49
   57  Paul Schumacher, So         18:03    5:49
   73  Ben Thornton, Jr            18:20    5:55
   75  Chad Kosanovich, Fr         18:21    5:55
  139  Joe Paille, Jr              19:41    6:21
  149  Matt Harris, So             19:52    6:24
Time = 1:30:05     Places = 281

12. Penns Valley (6)
   30  Nathan Brown, So            17:32    5:39
   54  Seth Lynch, So              18:02    5:49
   63  William Ford, Jr            18:11    5:52
   76  Matthew Brooker, Fr         18:22    5:55
   84  Vincent Nicosia, Sr         18:33    5:59
  118  Adam Jepson, Sr             19:13    6:12
  146  Thomas Smith, Fr            19:48    6:23
Time = 1:30:38     Places = 307

13. Delone Catholic (3)
   16  Lucas Neiderer, Sr          17:13    5:33
   46  R  D. Zinn, Jr              17:53    5:46
   72  Blake Smith, Sr             18:20    5:55
   79  Tyler Smith, So             18:26    5:57
   97  Jason Staub, Jr             18:48    6:04
  104  Evan Cline, Sr              18:55    6:06
  150  Aaron Higgins, So           19:59    6:27
Time = 1:30:38     Places = 310

14. Elk County Cath (9)
   13  Tyler Prokop, So            17:03    5:30
   48  Greg Benini, Sr             17:57    5:47
   60  Paul Fledderman, Jr         18:07    5:51
   94  Alex Brazinski, Fr          18:44    6:03
  131  Nathan Dippold, Sr          19:32    6:18
  145  Chad Meholic, Jr            19:48    6:23
  153  Brad Meholic, Jr            20:05    6:29
Time = 1:31:22     Places = 346

15*. N. D. Green Pond (11)
   25  Matt Rodriguez, Jr          17:23    5:36
   71  Chris Wolf, Jr              18:19    5:54
   81  Chris Mitzak, Jr            18:27    5:57
   82  Alex Brown, Jr              18:28    5:57
   88  Nick Piazza, Fr             18:38    6:00
  112  Eric Decker, Jr             19:03    6:09
  141  Dennis Kraus, Fr            19:42    6:21
Time = 1:31:13     Places = 347

16*. Avonworth (7)
    2  Lucas Zarzeczny, Jr         15:57    5:09
   62  Mike Zakor, So              18:11    5:52
   65  Jarryd Lambert, Jr          18:12    5:52
  107  Nick Zarzeczny, Fr          18:59    6:07
  111  Brian Beatty, Jr            19:02    6:08
  160  Alex Baker, So              20:38    6:39
  164  Joe Oconnor, Jr             21:40    6:59
Time = 1:30:19     Places = 347

17. Danville (4)
   37  Peter Komar, Jr             17:41    5:42
   59  Mike Davis, Fr              18:07    5:50
   74  Sean Hendricks, Jr          18:20    5:55
   98  Tim McKinley, Jr            18:48    6:04
  119  David Huss, Sr              19:13    6:12
  128  Mike Hannon, Jr             19:26    6:16
  130  Nevin Deihl, So             19:31    6:17
Time = 1:32:07     Places = 387

18. Lakeland (2)
    6  Mark Bucklaw, Jr            16:22    5:17
   10  Kyle Pepson, Jr             16:54    5:27
  105  Craig Merkel, Sr            18:57    6:07
  123  Tim Toolan, Sr              19:19    6:14
  152  Bill Jenkins, Jr            20:02    6:27
  156  Caleb Longacre, Sr          20:09    6:30
  162  Boris Feron, Sr             21:25    6:54
Time = 1:31:32     Places = 396

19. Central Cambria (6)
   11  Shane Simmons, Sr           16:56    5:28
   68  Doug Salkeld, Sr            18:13    5:52
   69  Ben Peacock, Sr             18:16    5:53
  124  Zack Seymour, Sr            19:21    6:14
  127  Scott Pandya, So            19:25    6:16
  136  Corey Sheehan, Fr           19:36    6:19
  161  Ken Rhodes, Sr              20:48    6:43
Time = 1:32:08     Places = 399

20. Greensburg Cc (7)
   31  Rudy Chelednik, Jr          17:34    5:40
   80  John Matta, Sr              18:26    5:57
   87  Mike Vitale, Jr             18:34    5:59
  102  Greg Forsythe, So           18:52    6:05
  110  Mike Pezze, Jr              19:01    6:08
  113  Joe Lantzy, Sr              19:04    6:09
  137  Mike Stevens, Jr            19:36    6:19
Time = 1:32:25     Places = 410

21. Carver E & S (12)
    3  Trevon Rainford, Sr         16:14    5:14
   47  Jamar Jones, Jr             17:55    5:47
  101  Jared Arnold, Sr            18:52    6:05
  132  Austin Perron, So           19:32    6:18
  142  Terence Lee, So             19:46    6:22
  165  Victor Roseboro, Jr         21:47    7:01
  168  Andre Alexander, Jr         28:12    9:06
Time = 1:32:17     Places = 425

22. Smethport (9)
    5  Ben Hahn, Jr                16:14    5:14
   86  Matt Hagg, Jr               18:33    5:59
  114  Matt Johnson, Fr            19:05    6:09
  135  Ray Vulgamore, Jr           19:35    6:19
  138  Ty Menendez, Jr             19:39    6:20
  154  Kevin Shunk, So             20:05    6:29
  155  Dan Blair, Jr               20:07    6:29
Time = 1:33:05     Places = 478

23. Maplewood (10)
   67  Jason Lobdell, Jr           18:13    5:52
   90  Garrett Gleeson, So         18:41    6:02
   99  Charles Bracken, Jr         18:49    6:04
  103  Robert Cierniakoski, So     18:55    6:06
  121  Jake Ferguson, Sr           19:15    6:12
  143  Mark Kirk, Jr               19:46    6:22
  159  Bob Bowler, Sr              20:24    6:35
Time = 1:33:51     Places = 480

24. Chestnut Ridge (5)
   91  Vernon Horne, Sr            18:42    6:02
  115  Jake Emerick, So            19:07    6:10
  126  Troy Pauley, Jr             19:24    6:15
  133  Ben Lieb, Sr                19:33    6:18
  140  Tyler Schoenberger, So      19:41    6:21
  147  Charles Walters, So         19:50    6:24
  151  Ernie Ickes, Sr             20:00    6:27
Time = 1:36:26     Places = 605
Top

        TEAM                                  1M          2M        FINAL
 PLACE SCORE           FINISHER              TIME        TIME        TIME      PACE        TEAM

    1     1  Issac Dunkelberger, Jr           5:14       10:16    15:54    5:08  Tamaqua Area (11)
    2     2  Lucas Zarzeczny, Jr              5:01       10:10    15:57    5:09  Avonworth (7)
    3     3  Trevon Rainford, Sr              5:20       10:25    16:14    5:14  Carver E & S (12)
    4     4  Jake Walker, Sr                  5:01        9:58    16:14    5:14  Ellwood City (7)
    5     5  Ben Hahn, Jr                     5:15       10:25    16:14    5:14  Smethport (9)
    6        Travis Dean, Jr                  5:19       10:27    16:17    5:15  Westmont Hilltop (6)
    7     6  Mark Bucklaw, Jr                 5:15       10:27    16:22    5:17  Lakeland (2)
    8     7  Jon Sclafani, Sr                 5:17       10:28    16:23    5:17  Devon Prep (1)
    9        Josh Neyhart, Sr                 5:19       10:30    16:27    5:18  Kutztown (3)
   10        Michael Duffee, Sr               5:12       10:27    16:30    5:19  Neshannock (7)
   11        Kenny Burgess, Sr                5:18       10:33    16:39    5:22  Sewickley Academy (7)
   12        Mike Stone, So                   5:17       10:37    16:40    5:22  Wyomissing (3)
   13        Brian Ulrich, Sr                 5:17       10:39    16:42    5:23  Susquenita (3)
   14        Tim Wertner, Jr                  5:16       10:36    16:44    5:24  Greencastle Antrim (3
   15        Kyle Jones, Sr                   5:20       10:43    16:46    5:24  Youngsville (10)
   16     8  Mike May, Jr                     5:32       10:50    16:48    5:25  Bishop O'Hara (2)
   17        Brendan Reilly, Sr               5:25       10:48    16:49    5:25  Freeport (7)
   18        Nate Lovitt, Jr                  5:17       10:37    16:49    5:25  Wyomissing (3)
   19     9  Matt Norwood, Jr                 5:18       10:37    16:50    5:26  Devon Prep (1)
   20        Michael Stolar, Jr               5:20       10:47    16:51    5:26  Mercyhurst Prep (10)
   21        Jed Yeatts, Sr                   5:19       10:45    16:51    5:26  James Buchanan (3)
   22        Shane Rothermel, Sr              5:24       10:42    16:53    5:27  Lehighton (11)
   23        Nate Twer, Jr                    5:31       10:47    16:54    5:27  Jenkintown (1)
   24    10  Kyle Pepson, Jr                  5:29       10:53    16:54    5:27  Lakeland (2)
   25    11  Shane Simmons, Sr                5:25       10:47    16:56    5:28  Central Cambria (6)
   26    12  John Thetford, Jr                5:32       10:54    16:57    5:28  Ellwood City (7)
   27    13  Tyler Prokop, So                 5:27       10:48    17:03    5:30  Elk County Cath (9)
   28    14  Shamus McGuigan, Jr              5:29       10:54    17:06    5:31  Scranton Prep (2)
   29        Zach Hoagland, So                5:28       10:51    17:08    5:31  Grove City (10)
   30        Patrick Hess, Sr                 5:19       10:42    17:08    5:31  Bishop McDevitt (3)
   31    15  Dietrich Linde, Jr               5:18       10:45    17:10    5:32  Lanc. Mennonite (3)
   32        Ryan Boyer, Sr                   5:28       10:59    17:10    5:32  Southern Columbia (4)
   33    16  Lucas Neiderer, Sr               5:17       10:48    17:13    5:33  Delone Catholic (3)
   34    17  Cody Ludwig, Sr                  5:31       11:00    17:13    5:33  Ellwood City (7)
   35        Barry McLaughlin, Jr             5:21       10:51    17:14    5:33  Sharpsville (10)
   36        Mitch Rosko, Sr                  5:38       11:11    17:15    5:34  Bishop McCort (6)
   37        Joe Beveridge, Fr                5:27       10:55    17:16    5:34  Bishop McDevitt (3)
   38    18  Eddie Penetar, Jr                5:32       10:58    17:16    5:34  Bishop O'Hara (2)
   39    19  Doug Gibbons, Sr                 5:29       10:45    17:17    5:34  Scranton Prep (2)
   40    20  Ora Merkel, Sr                   5:25       10:58    17:18    5:35  North East (10)
   41    21  Jake Schroeder, Jr               5:28       10:58    17:18    5:35  York Suburban (3)
   42    22  Garrett Gray, So                 5:29       11:05    17:19    5:35  North East (10)
   43        Jeff Rafach, Jr                  5:28       11:02    17:21    5:36  Hanover Area (2)
   44    23  Andy Gregor, Sr                  5:21       10:49    17:21    5:36  Quaker Valley (7)
   45        Garth Watson, So                 5:36       11:02    17:22    5:36  Canton (4)
   46        Jake Sitler, Jr                  5:34       11:06    17:22    5:36  York Catholic (3)
   47    24  David Bacon, Sr                  5:32       11:06    17:23    5:36  N. E.  Bradford (4)
   48    25  Matt Rodriguez, Jr               5:37       11:07    17:23    5:36  N. D. Green Pond (11)
   49    26  Derrick Keich, Sr                5:36       11:00    17:25    5:37  Tamaqua Area (11)
   50        Cody Miller, Sr                  5:30       11:01    17:25    5:37  Port Allegany (9)
   51        Chris Bogenshutz, Jr             5:29       11:01    17:26    5:37  Otto-Eldred (9)
   52        Andy McClelland, Sr              5:22       10:56    17:27    5:37  Ford City (7)
   53        Joe Stanek, Jr                   5:24       10:52    17:27    5:38  Hanover Area (2)
   54    27  Dietrich Eitzen, Sr              5:28       11:03    17:27    5:38  Lanc. Mennonite (3)
   55    28  Matt Cocciardi, Jr               5:36       11:06    17:27    5:38  York Suburban (3)
   56        Brett Moore, Jr                  5:26       11:00    17:27    5:38  Union (9)
   57    29  Damian Shoff, Jr                 5:36       11:04    17:28    5:38  Tamaqua Area (11)
   58        Patrick Connors, Sr              5:39       11:14    17:28    5:38  Dunmore (2)
   59        Travis Hendell, Jr               5:29       11:05    17:28    5:38  Karns City (9)
   60        Lane King, Sr                    5:16       10:43    17:30    5:39  Fairview (10)
   61        Phil Himmelberger, Sr            5:33       11:06    17:30    5:39  Tulpehocken (3)
   62        Kyle Harvey, Jr                  5:39       11:15    17:31    5:39  Oswayo Valley (9)
   63    30  Nathan Brown, So                 5:39       11:13    17:32    5:39  Penns Valley (6)
   64        Billy Moore, Sr                  5:30       11:07    17:32    5:39  Blairsville (6)
   65        Pete Humbert, Sr                 5:43       11:20    17:34    5:40  Chartiers-Houston (7)
   66    31  Rudy Chelednik, Jr               5:35       11:13    17:34    5:40  Greensburg Cc (7)
   67    32  Ethan Laudermilch, So            5:31       11:03    17:34    5:40  N. E.  Bradford (4)
   68    33  Mike Cosgrove, Jr                5:33       11:10    17:35    5:40  Scranton Prep (2)
   69        Justin Amy, Jr                   5:36       11:17    17:35    5:40  Lake-Lehman (2)
   70        Eric Solomon, Jr                 5:37       11:10    17:36    5:41  Warrior Run (4)
   71        Chris Kiefer, Jr                  :00       11:10    17:36    5:41  Southmoreland (7)
   72        Derek Malin, So                  5:27       11:03    17:37    5:41  Sullivan County (4)
   73        Alec Richardson, So              5:38       11:08    17:37    5:41  Bishop Hoban (2)
   74        Mike Ryan, Fr                    5:52       11:25    17:37    5:41  Lake-Lehman (2)
   75    34  Jack Doherty, Sr                 5:38       11:18    17:37    5:41  Scranton Prep (2)
   76        Nick Barron, Sr                  5:34       11:08    17:38    5:41  Southmoreland (7)
   77        James McBride, So                5:40       11:17    17:38    5:41  Eastern York (3)
   78        Grant Smith-Gary, Jr             5:46       11:18    17:38    5:41  Wyalusing (4)
   79        Matlack Gillin, Sr               5:15       10:26    17:39    5:41  Springfield Montco  1
   80        Patrick Johnsom, So              5:34       11:17    17:39    5:41  Cranberry (9)
   81    35  Rob Shrawder, Sr                 5:36       11:22    17:39    5:41  West Middlesex (10)
   82    36  Chris Ludwig, Sr                  :00       11:19    17:40    5:42  Ellwood City (7)
   83        Jerod Northcott, Sr              5:29       11:07    17:41    5:42  Cochranton (10)
   84    37  Peter Komar, Jr                  5:47       11:17    17:41    5:42  Danville (4)
   85        Mike Garver, So                  5:46       11:23    17:41    5:42  Bishop McCort (6)
   86        Tim Gillingham, So               5:30       11:06    17:43    5:43  Northgate (7)
   87        Chris Hughes, Sr                 5:36       11:16    17:43    5:43  Lansdale Catholic (1)
   88        Mike Strasser, So                5:38       11:13    17:44    5:43  Dallas (2)
   89    38  Pat McDonough, Jr                5:38       11:08    17:44    5:43  Scranton Prep (2)
   90    39  Andrew Smith, Jr                 5:36       11:12    17:44    5:43  York Suburban (3)
   91        Alex Ridyard, Sr                 5:48       11:35    17:44    5:43  Jenkintown (1)
   92        Steve Hovis, Sr                  5:39       11:18    17:44    5:43  Cochranton (10)
   93    40  Chris Wasnetski, Jr              5:31       11:05    17:45    5:43  Bishop O'Hara (2)
   94        Justin Darrow, So                5:45       11:24    17:45    5:44  Bishop Hafey (2)
   95        Paul Hallowell, Sr               5:38       11:17    17:46    5:44  Greenville (10)
   96        Jc Hammond, Sr                   5:48       11:26    17:47    5:44  Corry (10)
   97        Jim Spisak, Fr                   5:44       11:22    17:48    5:44  Bishop McCort (6)
   98    41  Bryan Hanrahan, Sr               5:43       11:24    17:48    5:44  West Middlesex (10)
   99    42  Sean Cullen, Sr                  5:45       11:23    17:50    5:45  N. E.  Bradford (4)
  100    43  Seth Charles, So                 5:32       11:14    17:50    5:45  Lanc. Mennonite (3)
  101    44  Matt Lawhead`, So                5:31       11:14    17:50    5:45  West Middlesex (10)
  102        Dave Barachie, Sr                5:27       11:12    17:51    5:45  Panther Valley (11)
  103        Tyrel Fuller, Jr                 5:44       11:28    17:51    5:45  Wellsboro (4)
  104        Chris Heisey, Jr                 5:23       11:06    17:51    5:45  Middletown (3)
  105        Devin Walsh, Sr                  5:40       11:19    17:51    5:45  Riverside (7)
  106        Travis Joseph, Sr                5:47       11:23    17:52    5:46  Lewisburg (4)
  107    45  Zach Wallace, Sr                 5:35         :00    17:52    5:46  N. E.  Bradford (4)
  108        Mike Lewis, Sr                   5:45       11:23    17:52    5:46  Freedom Area (7)
  109        Andrew Lucarini, Fr              5:46       11:29    17:53    5:46  Fort Cherry (7)
  110        Mikey Allen, So                  5:51       11:28    17:53    5:46  Bermudian Springs (3)
  111    46  R  D. Zinn, Jr                   5:30       11:08    17:53    5:46  Delone Catholic (3)
  112        Zach Dicks, So                   5:50       11:33    17:55    5:47  Susquenita (3)
  113        Eric Hillard, So                 5:47       11:24    17:55    5:47  Moniteau (9)
  114    47  Jamar Jones, Jr                  5:43       11:27    17:55    5:47  Carver E & S (12)
  115        Kyle Fagan, Sr                   5:38       11:18    17:56    5:47  Western Wayne (2)
  116        Matt Hartmen, Sr                 5:39       11:18    17:56    5:47  Union City (10)
  117    48  Greg Benini, Sr                  5:49       11:26    17:57    5:47  Elk County Cath (9)
  118        Quincy Pratt, Sr                 5:32       11:11    17:57    5:47  Palisades (11)
  119        Chris Brown, Sr                  5:44       11:30    17:57    5:47  Bishop Guilfoyle (6)
  120        Chris Harmon, So                 5:38       11:21    17:57    5:47  Karns City (9)
  121    49  Dave Evans, So                   5:44       11:21    17:58    5:47  Devon Prep (1)
  122        Greg Smith, Sr                   5:33       11:34    17:58    5:47  Washington (7)
  123    50  Ales Kondracki, Sr               5:45       11:28    17:58    5:48  Devon Prep (1)
  124        Royce Hackett, Jr                5:39       11:21    17:58    5:48  Beaver Area (7)
  125    51  David Swan, So                   5:37       11:26    18:00    5:48  North East (10)
  126        Eric Shotto, Sr                  5:34       11:26    18:00    5:48  Mid Valley (2)
  127        Ethan Adams, So                  5:44       11:31    18:00    5:48  Jamestown (10)
  128        Noah Palicia, Jr                 5:29       11:22    18:01    5:48  Lakeview (10)
  129    52  Adam Shrawder, Fr                5:40       11:28    18:01    5:48  West Middlesex (10)
  130    53  James Thompson, Sr               5:48       11:35    18:01    5:49  Quaker Valley (7)
  131        Jeffrey Perreira, Sr             5:47       11:39    18:02    5:49  Saucon Valley (11)
  132    54  Seth Lynch, So                   5:41       11:23    18:02    5:49  Penns Valley (6)
  133    55  Nathaniel King, Sr               5:46       11:24    18:03    5:49  Tamaqua Area (11)
  134    56  Ryan Garges, Sr                  5:56       11:37    18:03    5:49  N. E.  Bradford (4)
  135    57  Paul Schumacher, So              5:50       11:35    18:03    5:49  Quaker Valley (7)
  136    58  Ryan Painter, Sr                 5:45       11:21    18:04    5:50  York Suburban (3)
  137        Ian Greco, Jr                    5:44       11:29    18:07    5:50  New Brighton (7)
  138    59  Mike Davis, Fr                   5:47       11:23    18:07    5:50  Danville (4)
  139    60  Paul Fledderman, Jr              5:49       11:26    18:07    5:51  Elk County Cath (9)
  140    61  Bobby Longenecker, Jr            5:45       11:34    18:08    5:51  Lanc. Mennonite (3)
  141        Mike Kovatch, Sr                 5:43       11:32    18:09    5:51  Blue Ridge (2)
  142        Luke McDermott, Sr               5:44       11:30    18:09    5:51  Delco Christian (1)
  143        Bryan Wolst, Jr                  5:50       11:41    18:11    5:52  Saucon Valley (11)
  144    62  Mike Zakor, So                   5:47       11:33    18:11    5:52  Avonworth (7)
  145    63  William Ford, Jr                 5:50       11:40    18:11    5:52  Penns Valley (6)
  146    64  Connor McNabb, Jr                5:55       11:34    18:12    5:52  Devon Prep (1)
  147    65  Jarryd Lambert, Jr               5:17       11:22    18:12    5:52  Avonworth (7)
  148        Matt Conroy, Jr                  5:39       11:32    18:12    5:52  Pen Argyl (11)
  149    66  Andrew Wade, So                  5:50       11:38    18:13    5:52  York Suburban (3)
  150    67  Jason Lobdell, Jr                5:45       11:30    18:13    5:52  Maplewood (10)
  151    68  Doug Salkeld, Sr                 5:46       11:29    18:13    5:52  Central Cambria (6)
  152        Mark Grogan, Jr                  5:48       11:36    18:13    5:52  O L S H (7)
  153        Andrew Swanson, Sr                :00       11:27    18:13    5:53  Forest Hills (6)
  154        Nathan Leighow, So               5:51       11:36    18:15    5:53  Southern Columbia (4)
  155    69  Ben Peacock, Sr                  5:50       11:34    18:16    5:53  Central Cambria (6)
  156        Andy Gallaher, Sr                5:46       11:40    18:16    5:54  Forest Hills (6)
  157    70  Dan Lehman, Jr                   5:45       11:38    18:18    5:54  Lanc. Mennonite (3)
  158        Gary Smith, Sr                   5:32       11:35    18:19    5:54  Washington (7)
  159    71  Chris Wolf, Jr                   5:42       11:32    18:19    5:54  N. D. Green Pond (11)
  160    72  Blake Smith, Sr                  5:37       11:29    18:20    5:55  Delone Catholic (3)
  161    73  Ben Thornton, Jr                 5:57       11:48    18:20    5:55  Quaker Valley (7)
  162    74  Sean Hendricks, Jr               5:48       11:35    18:20    5:55  Danville (4)
  163    75  Chad Kosanovich, Fr              5:56       11:48    18:21    5:55  Quaker Valley (7)
  164        Shane Sigler, So                 5:41       11:20    18:21    5:55  Sharpsville (10)
  165    76  Matthew Brooker, Fr              5:55       11:44    18:22    5:55  Penns Valley (6)
  166    77  Anthony Licata, Sr               5:45       11:45    18:22    5:55  North East (10)
  167        Jimmy Poeng, Sr                  5:40       11:37    18:23    5:56  Masterman (12)
  168        Evan Wilcox, Jr                  5:37       11:32    18:23    5:56  Wilson Area (11)
  169        Patrick Fuller, So               5:48       11:37    18:24    5:56  Rocky Grove (9)
  170    78  Jay Persico, Jr                  5:50       11:35    18:26    5:57  Scranton Prep (2)
  171    79  Tyler Smith, So                  5:45       11:36    18:26    5:57  Delone Catholic (3)
  172    80  John Matta, Sr                   5:49       11:38    18:26    5:57  Greensburg Cc (7)
  173    81  Chris Mitzak, Jr                 5:47       11:40    18:27    5:57  N. D. Green Pond (11)
  174    82  Alex Brown, Jr                   5:45       11:40    18:28    5:57  N. D. Green Pond (11)
  175        Corey Valvano, Jr                5:54       11:52    18:29    5:58  Dunmore (2)
  176    83  Keaton Covert, Sr                5:47       11:42    18:30    5:58  Ellwood City (7)
  177    84  Vincent Nicosia, Sr              5:49       11:46    18:33    5:59  Penns Valley (6)
  178    85  Mike Finch, Sr                   5:54       11:46    18:33    5:59  N. E.  Bradford (4)
  179    86  Matt Hagg, Jr                    5:41       11:33    18:33    5:59  Smethport (9)
  180    87  Mike Vitale, Jr                  5:48       11:38    18:34    5:59  Greensburg Cc (7)
  181        Giles Eanes, Jr                  5:58       11:49    18:35    5:59  Westmont Hilltop (6)

Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

182 Jeff Moyle, Jr 5:49 11:40 18:37 6:00 Sayre (4) 183 88 Nick Piazza, Fr 5:46 11:43 18:38 6:00 N. D. Green Pond (11) 184 89 Zac Maas, Sr 5:53 11:47 18:40 6:01 North East (10) 185 Justin Mazer, So 6:01 11:58 18:41 6:01 Lake-Lehman (2) 186 90 Garrett Gleeson, So 5:53 11:51 18:41 6:02 Maplewood (10) 187 91 Vernon Horne, Sr 5:51 11:46 18:42 6:02 Chestnut Ridge (5) 188 Eric Yeager, Sr 5:46 11:55 18:43 6:02 Bethlehem Cath (1) 189 92 Matt Garafolo, Sr 6:02 12:00 18:43 6:02 Bishop O'Hara (2) 190 93 Travis Geiser, Fr 5:55 11:55 18:43 6:02 N. E. Bradford (4) 191 94 Alex Brazinski, Fr 6:01 11:55 18:44 6:03 Elk County Cath (9) 192 95 Justin Sochor, Jr 5:56 11:54 18:46 6:03 West Middlesex (10) 193 96 Brandon Gray, Jr 5:54 11:56 18:47 6:03 North East (10) 194 97 Jason Staub, Jr 5:46 11:52 18:48 6:04 Delone Catholic (3) 195 98 Tim McKinley, Jr 5:59 11:54 18:48 6:04 Danville (4) 196 Zach Berger, Sr 5:48 11:57 18:48 6:04 Wilson Area (11) 197 99 Charles Bracken, Jr 6:02 11:57 18:49 6:04 Maplewood (10) 198 100 Dan Bauer, So 5:57 11:59 18:50 6:04 West Middlesex (10) 199 Brandon Gillingham, Sr 5:47 11:56 18:51 6:05 Northgate (7) 200 101 Jared Arnold, Sr 5:44 11:51 18:52 6:05 Carver E & S (12) 201 102 Greg Forsythe, So 5:57 11:59 18:52 6:05 Greensburg Cc (7) 202 Zack Lebo, Fr 5:40 11:50 18:54 6:06 Panther Valley (11) 203 Zach Hart, Sr 5:57 11:54 18:54 6:06 Northern Bedford (5) 204 103 Robert Cierniakoski, So 5:53 11:57 18:55 6:06 Maplewood (10) 205 Cody Kier, Jr 5:41 11:42 18:55 6:06 Mars (7) 206 104 Evan Cline, Sr 5:49 11:55 18:55 6:06 Delone Catholic (3) 207 105 Craig Merkel, Sr 6:02 12:12 18:57 6:07 Lakeland (2) 208 106 Dustin Smith, So 5:56 12:03 18:58 6:07 Ellwood City (7) 209 Aaron Smith, Jr 5:40 11:48 18:58 6:07 Moniteau (9) 210 Alex Zarger, Jr 5:55 12:02 18:59 6:07 Harborcreek (10) 211 107 Nick Zarzeczny, Fr 6:04 12:05 18:59 6:07 Avonworth (7) 212 108 Anthony Sainato, Fr 6:07 12:23 18:59 6:07 Ellwood City (7) 213 109 Donald Sauder, Sr 6:04 12:09 19:00 6:07 York Suburban (3) 214 110 Mike Pezze, Jr 5:58 12:04 19:01 6:08 Greensburg Cc (7) 215 111 Brian Beatty, Jr 5:52 12:00 19:02 6:08 Avonworth (7) 216 112 Eric Decker, Jr 5:50 11:53 19:03 6:09 N. D. Green Pond (11) 217 113 Joe Lantzy, Sr 5:55 11:59 19:04 6:09 Greensburg Cc (7) 218 114 Matt Johnson, Fr 6:04 12:11 19:05 6:09 Smethport (9) 219 Randy Brown, So 6:03 12:06 19:05 6:09 Bodine (12) 220 Joseph Vannoy, Sr 5:57 11:56 19:05 6:09 Canton (4) 221 115 Jake Emerick, So 5:52 11:59 19:07 6:10 Chestnut Ridge (5) 222 Rashaun Williams, Sr 6:07 12:10 19:08 6:10 Imhotep Charter (12) 223 Isaac Goodin, Fr 6:05 12:10 19:09 6:10 Bedford Area (5) 224 Jon McElwain, Fr 5:53 12:17 19:11 6:11 Riverside (7) 225 Tom Connors, So 5:59 12:05 19:12 6:11 Dunmore (2) 226 116 Eric Souder, Sr 5:58 12:08 19:12 6:11 Devon Prep (1) 227 117 Brian Petraco, Sr 5:50 11:57 19:12 6:12 York Suburban (3) 228 118 Adam Jepson, Sr 5:59 12:09 19:13 6:12 Penns Valley (6) 229 119 David Huss, Sr 6:16 12:22 19:13 6:12 Danville (4) 230 120 Robert Sherbinko, Jr 6:02 12:05 19:14 6:12 Bishop O'Hara (2) 231 121 Jake Ferguson, Sr 6:05 12:14 19:15 6:12 Maplewood (10) 232 122 Joey Kabana, So 6:14 12:23 19:16 6:13 Tamaqua Area (11) 233 Kent Corey, So 5:57 12:13 19:16 6:13 Forest City Regnl (2) 234 Kyle Tennant, Sr 5:53 12:24 19:17 6:13 Laurel Valley (6) 235 123 Tim Toolan, Sr 5:53 12:04 19:19 6:14 Lakeland (2) 236 124 Zack Seymour, Sr 5:50 12:11 19:21 6:14 Central Cambria (6) 237 125 Ben Morrison, Jr 5:52 11:59 19:22 6:15 Lanc. Mennonite (3) 238 126 Troy Pauley, Jr 6:01 12:14 19:24 6:15 Chestnut Ridge (5) 239 127 Scott Pandya, So 6:01 12:13 19:25 6:16 Central Cambria (6) 240 128 Mike Hannon, Jr 6:00 12:02 19:26 6:16 Danville (4) 241 129 Jamie Drab, Sr 5:40 12:09 19:29 6:17 North East (10) 242 130 Nevin Deihl, So 6:00 12:22 19:31 6:17 Danville (4) 243 131 Nathan Dippold, Sr 6:00 12:22 19:32 6:18 Elk County Cath (9) 244 132 Austin Perron, So 6:02 12:36 19:32 6:18 Carver E & S (12) 245 133 Ben Lieb, Sr 6:04 12:15 19:33 6:18 Chestnut Ridge (5) 246 134 Pj Wasilchak, So 5:57 12:16 19:34 6:19 Scranton Prep (2) 247 135 Ray Vulgamore, Jr 6:03 12:22 19:35 6:19 Smethport (9) 248 136 Corey Sheehan, Fr 5:56 12:12 19:36 6:19 Central Cambria (6) 249 137 Mike Stevens, Jr 6:00 12:18 19:36 6:19 Greensburg Cc (7) 250 Tom Duff, Sr 6:01 12:21 19:36 6:19 Bedford Area (5) 251 138 Ty Menendez, Jr 6:00 12:42 19:39 6:20 Smethport (9) 252 139 Joe Paille, Jr 6:09 12:37 19:41 6:21 Quaker Valley (7) 253 140 Tyler Schoenberger, So 6:14 12:33 19:41 6:21 Chestnut Ridge (5) 254 141 Dennis Kraus, Fr 5:58 12:15 19:42 6:21 N. D. Green Pond (11) 255 142 Terence Lee, So 5:42 11:51 19:46 6:22 Carver E & S (12) 256 143 Mark Kirk, Jr 6:10 12:30 19:46 6:22 Maplewood (10) 257 Filip Bozanovic, Sr 6:10 12:31 19:47 6:23 Windber Area (5) 258 144 Aaron Bonner, Jr 6:07 12:31 19:48 6:23 Tamaqua Area (11) 259 Trevvor Clark, Sr 6:03 12:28 19:48 6:23 Bedford Area (5) 260 145 Chad Meholic, Jr 6:07 12:31 19:48 6:23 Elk County Cath (9) 261 146 Thomas Smith, Fr 6:23 12:35 19:48 6:23 Penns Valley (6) 262 147 Charles Walters, So 6:20 12:41 19:50 6:24 Chestnut Ridge (5) 263 148 Mike Livesey, Fr 6:06 12:30 19:52 6:24 Devon Prep (1) 264 149 Matt Harris, So 6:06 12:28 19:52 6:24 Quaker Valley (7) 265 150 Aaron Higgins, So 6:15 12:39 19:59 6:27 Delone Catholic (3) 266 151 Ernie Ickes, Sr 6:08 12:30 20:00 6:27 Chestnut Ridge (5) 267 152 Bill Jenkins, Jr 6:22 12:43 20:02 6:27 Lakeland (2) 268 Daryl Glass, Jr 6:06 12:42 20:04 6:28 Saul (12) 269 153 Brad Meholic, Jr 6:20 12:50 20:05 6:29 Elk County Cath (9) 270 154 Kevin Shunk, So 6:07 12:27 20:05 6:29 Smethport (9) 271 155 Dan Blair, Jr 6:13 12:42 20:07 6:29 Smethport (9) 272 156 Caleb Longacre, Sr 6:21 12:40 20:09 6:30 Lakeland (2) 273 Justin Brown, So 6:06 12:33 20:10 6:30 Riverside (7) 274 157 Sam Leuenberger, Fr 6:12 12:44 20:13 6:31 West Middlesex (10) 275 158 Luke Schlosser, So 6:04 12:38 20:17 6:32 Lanc. Mennonite (3) 276 159 Bob Bowler, Sr 6:17 12:49 20:24 6:35 Maplewood (10) 277 Tyrell Smith, Jr 6:19 12:52 20:28 6:36 Saul (12) 278 160 Alex Baker, So 6:20 12:53 20:38 6:39 Avonworth (7) 279 161 Ken Rhodes, Sr 6:23 13:01 20:48 6:43 Central Cambria (6) 280 162 Boris Feron, Sr 6:43 13:34 21:25 6:54 Lakeland (2) 281 163 Tim Rivezzi, Sr 6:58 13:58 21:38 6:58 Bishop O'Hara (2) 282 164 Joe Oconnor, Jr 6:34 13:43 21:40 6:59 Avonworth (7)
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

283 165 Victor Roseboro, Jr 6:25 13:40 21:47 7:01 Carver E & S (12) 284 166 Dave Costanzo, Sr 6:59 14:03 22:13 7:10 Bishop O'Hara (2) 285 167 Matt Brode, So 7:14 14:41 23:29 7:34 Tamaqua Area (11)
Pace: 6:00 | 7:00 | 8:00 | 9:00 | Top

286 168 Andre Alexander, Jr :00 :00 28:12 9:06 Carver E & S (12)
Top

Return to home page.