Boys Basketball Champs - WPIAL Class 6A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
2017 Pine-Richland Butler 72-61 Brackets

Boys Basketball Champs - WPIAL Class 5A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
2017 Moon Hampton 69-62 Brackets

Boys Basketball Champs - WPIAL Class 4A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1984 Farrell Ambridge 71-66  
1985 Latrobe Baldwin 67-59  
1986 Norwin Kiski Area 62-50  
1987 Penn Hills Central Catholic 64-44  
1988 Norwin Fox Chapel 56-44  
1989 Bethel Park Hempfield 62-55  
1990 Ringgold Mt. Lebanon 68-55  
1991 Butler Hempfield 79-54  
1992 Farrell Mt. Lebanon 63-46  
1993 New Castle Butler 67-50  
1994 Penn Hills Upper St.Clair 55-42  
1995 McKeesport North Allegheny 48-45  
1996 Upper St. Clair Franklin Regional 60-53  
1997 New Castle Franklin Regional 61-54  
1998 New Castle Fox Chapel 75-43  
1999 New Castle North Allegheny 51-32  
2000 Penn Hills Butler 73-63  
2001 Chartiers Valley Uniontown 59-55 Brackets
2002 Uniontown New Castle 60-57 Brackets
2003 Penn Hills Upper St. Clair 51-41 Brackets
2004 Chartiers Valley Connellsville 57-47 Brackets
2005 Upper St. Clair Mt. Lebanon 57-55 Brackets
2006 Mt. Lebanon McKeesport 56-46 Brackets
2007 Bethel Park Albert Gallatin 68-63 Brackets
2008 Central Catholic Moon 55-54 Brackets
2009 Peters Township Mt. Lebanon 60-54 Brackets
2010 Mt. Lebanon Gateway 57-51 Brackets
2011 Gateway Chartiers Valley 58-43 Brackets
2012 Gateway Central Catholic 49-39 Brackets
2013 New Castle Hampton 68-53 Brackets
2014 New Castle Hampton 55-49 Brackets
2015 Chartiers Valley North Allegheny 78-67 Brackets
2016 Pine-Richland North Hills 73-50 Brackets
2017 New Castle Quaker Valley 73-58 Brackets

Boys Basketball Champs - WPIAL Class 3A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1909 Pittsburgh Central      
1910 Pittsburgh South      
1911 Pittsburgh Central      
1912 Butler      
1913 Wilkinsburg Shady Side Academy 33-38  45-41
27-24
 
1914 Butler Pittsburgh Peabody 25-17  28-26  
1915 Butler Pittsburgh Peabody 22-20  
1916 Pittsburgh South Pittsburgh Fifth Avenue 27-20  37-29  
1917 Pittsburgh Schenley Braddock 30-28  32-29  
1918 Pittsburgh South Braddock 28-26  
1919 Monessen Bellevue 26-25, OT  
1920 Bellevue McKeesport 35-25  
1921 McKeesport Pittsburgh Fifth Avenue 44-34  
1922 Wilkinsburg McKeesport 26-25  
1923 Homestead ???? Monessen ???? 22-18  
1924 Homestead Monessen 36-21  
1925 Uniontown Edgewood 23-16  
1926 Uniontown Duquesne 26-17  
1927 New Castle Coraopolis 23-11  
1928 Duquesne New Castle 42-13  
1929 Homestead Bellevue 21-16  
1930 New Kensington Duquesne 38-34  
1931 North Braddock Scott Duquesne 36-11  
1932 Braddock New Kensington 29-21  
1933 Duquesne New Castle 25-21  
1934 New Kensington Ambridge 26-22  
1935 Rankin Beaver Falls 44-30  
1936 New Castle Crafton 25-17  
1937 Ford City Duquesne 20-19  
1938 Ford City Har-Brack 32-26  
1939 Homestead Ford City 34-22  
1940 Charleroi Canonsburg 24-22, OT  
1941 Duquesne Aliquippa 44-30  
1942 Arnold Coraopolis 36-32  
1943 North Braddock Scott Ford City 34-29  
1944 Duquesne Beaver Falls 50-27  
1945 Donora Beaver Falls 53-38  
1946 Homestead Sharon 35-30  
1947 Duquesne Aliquippa 41-34  
1948 Ford City McKeesport 41-30  
1949 Aliquippa Homestead 40-28  
1950 Homestead Farrell 38-36  
1951 Farrell Monessen 40-37  
1952 Farrell Washington 52-43  
1953 Sharon Ford City 49-41  
1954 Farrell McKeesport 52-37  
1955 McKeesport Farrell 76-61  
1956 Farrell Monessen 48-41  
1957 Sharon McKeesport 56-55  
1958 Charleroi Washington 46-45  
1959 Farrell Charleroi 70-47  
1960 Farrell Uniontown 59-54  
1961 Mt. Lebanon Uniontown 50-34  
1962 Uniontown Ford City 50-34  
1963 Norwin Aliquippa 69-64  
1964 Uniontown Midland 46-43  
1965 Midland Aliquippa 62-41  
1966 Uniontown McKeesport 81-63  
1967 Ambridge Mt. Lebanon 62-52  
1968 Laurel Highlands Donora 74-53  
1969 Farrell Penn Hills 70-59  
1970 Beaver Falls Ambridge 65-61  
1971 Farrell Clairton 67-58  
1972 Farrell Laurel Highlands 70-50  
1973 Ringgold General Braddock 54-47  
1974 Farrell South Hills Catholic 52-41  
1975 Uniontown Valley 68-61  
1976 Farrell Valley 58-53  
1977 Fox Chapel Beaver Falls 50-46  
1978 Belle Vernon Norwin 62-58  
1979 Beaver Falls Burrell 55-54  
1980 Beaver Falls Connellsvile 67-51  
1981 Uniontown Aliquippa 80-67  
1982 New Castle Latrobe 73-49  
1983 McKeesport Farrell 57-52  
1984 Beaver Falls Sto-Rox 60-45  
1985 Beaver Falls Ellwood City 70-61  
1986 Blackhawk Ellwood City 71-70  
1987 Aliquippa Blackhawk 51-37  
1988 Aliquippa Thomas Jefferson 79-59  
1989 Seton-LaSalle New Brighton 58-53  
1990 Blackhawk Seton-LaSalle 44-37  
1991 Blackhawk Seton-LaSalle 84-52  
1992 Blackhawk Aliquippa 81-62  
1993 Valley Seton-LaSalle 52-45  
1994 Beaver Falls Blackhawk 63-60, 2OT  
1995 Highlands Blackhawk 58-56  
1996 Blackhawk Chartiers Valley 65-61  
1997 Chartiers Valley Blackhawk 64-59  
1998 Chartiers Valley South Park 57-48, OT  
1999 Blackhawk South Park 48-44  
2000 Blackhawk Pine-Richland 73-50  
2001 Brownsville Blackhawk 66-63 Brackets
2002 Steel Valley Highlands 63-49 Brackets
2003 Blackhawk Hopewell 66-59 Brackets
2004 Moon Knoch 63-46 Brackets
2005 Moon Yough 69-42 Brackets
2006 Moon Hampton 51-50 Brackets
2007 West Allegheny Chartiers Valley 62-58, 2OT Brackets
2008 Blackhawk Hopewell 68-55 Brackets
2009 Hampton Highlands 84-59 Brackets
2010 Chartiers Valley Hampton 63-50 Brackets
2011 Montour South Fayette 45-34 Brackets
2012 New Castle Hampton 57-44 Brackets
2013 Montour Chartiers Valley 47-40 Brackets
2014 Central Valley Chartiers Valley 70-69, 2OT Brackets
2015 Indiana Beaver Falls 62-61 Brackets
2016 Beaver Falls Highlands 56-45 Brackets
2017 C.W. North Catholic Lincoln Park 56-61 Brackets

Boys Basketball Champs - WPIAL Class 2A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1935 Cecil East McKeesport 19-18  
1936 Findlay Vocational Glassport 29-27  
1937 Burgettstown Bellevue 37-25  
1938 Verona Bellevue 48-33  
1939 Monaca New Wilmington 33-30  
1940 Point Marion Monaca 41-35  
1941 Sharpsburg Bentleyville 41-39, OT  
1942 Monaca Ligonier 30-22  
1943 New Wilmington Glassport 28-26  
1944 Avalon Clark 42-36  
1945 Etna Avalon 36-29  
1946 Avalon Rostraver 58-45  
1947 Irwin Wampum 61-44  
1948 Irwin Robinson 53-38  
1949 Oakmont Carmichaels 42-35  
1950 Irwin Avalon 39-37  
1951 Avalon Irwin 42-39  
1952 Avalon Arnold 54-36  
1953 Irwin Wampum 71-70  
1954 Irwin Avonworth 61-44  
1955 Wampum Bethlehem Joint 75-63  
1956 East Pittsburgh McDonald 59-55, OT  
1957 Shannock Valley Wampum 73-58  
1958 Wampum Bethlehem Joint 69-57  
1959 Avonworth McDonald 77-63  
1960 Wampum Etna 47-27  
1961 Fort Cherry Wampum 77-56  
1962 Edgewood Avonworth 52-39  
1963 Bentleyville-Ellsworth Edgewood 49-48  
1964 Coraopolis Trafford 63-47  
1965 Coraopolis Braddock 68-54  
1966 Braddock Coraopolis 54-51  
1967 Turtle Creek Freeport 77-56  
1968 Tarentum Albert Gallatin 74-58  
1969 Frazier Center 69-56  
1970 Mohawk California 65-56  
1971 Midland Homestead 65-42  
1972 Monaca West Mifflin South 68-64  
1973 Midland Washington 73-59  
1974 Midland Duquesne 76-65  
1975 Midland Frazier 70-60  
1976 Midland Turtle Creek 61-45  
1977 Midland Bishop Boyle 75-71  
1978 Clairton Slippery Rock 67-61  
1979 Midland Ford City 48-47  
1980 New Brighton Clairton 70-46  
1981 Sto-Rox Clairton 61-53  
1982 Bishop Boyle Seton-LaSalle 83-65  
1983 Sto-Rox Freedom 67-35  
1984 Washington Wilkinsburg 57-54  
1985 Washington Springdale 69-60  
1986 Washington Neshannock 90-62  
1987 Wilmington Bentworth 88-62  
1988 Carlynton Northgate 76-57  
1989 Springdale Brentwood 76-74  
1990 Washington New Brighton 76-63  
1991 Sto-Rox Serra Catholic 53-45  
1992 Sto-Rox Carlynton 53-50, OT  
1993 Sto-Rox Farrell 51-46  
1994 Aliquippa Brentwood 85-71  
1995 Sto-Rox Shady Side Academy 64-54  
1996 Shenango Shady Side Academy 57-49  
1997 Quaker Valley New Brighton 57-49  
1998 Aliquippa Shady Side Academy 58-50  
1999 Shady Side Academy Farrell 49-46  
2000 Aliquippa Seton-LaSalle 69-53  
2001 Sto-Rox Shady Side Academy 41-38 Brackets
2002 Sto-Rox Beaver Falls 49-45 Brackets
2003 Aliquippa Sto-Rox 69-62 Brackets
2004 Aliquippa Beaver Falls 70-64 Brackets
2005 Beaver Falls Aliquippa 79-78, 3OT Brackets
2006 Aliquippa Bishop Canevin 57-52 Brackets
2007 Aliquippa Jeannette 73-69 Brackets
2008 Jeannette Beaver Falls 82-68 Brackets
2009 North Catholic Jeannette 51-44 Brackets
2010 North Catholic Rochester 51-48 Brackets
2011 Monessen Greensburg Central Catholic 63-43 Brackets
2012 Beaver Falls Monessen 46-27 Brackets
2013 Beaver Falls Burrell 61-33 Brackets
2014 Seton-LaSalle Greensburg C.C. 52-51 Brackets
2015 Aliquippa Seton-LaSalle 68-57 Brackets
2016 Aliquippa Lincoln Park 49-45 Brackets
2017 Sewickley Academy O.L. Sacred Heart 71-60 Brackets

Boys Basketball Champs - WPIAL Class 1A

Year Champion Runner-Up Score Brackets
1972 Mapletown      
1973 Edgewood German 51-49  
1974 German Edgewood 68-58  
1975 Uniontown St. John Edgewood 82-60  
1976 Braddock St. Thomas Uniontown St. John 61-54  
1977 Braddock St. Thomas Geibel 57-51  
1978 Geibel Shannock Valley 53-44  
1979 Cornell Bentworth 50-49  
1980 Geibel Fairchance-Georges 73-56  
1981 Cornell Monaca 60-54  
1982 Monaca Serra Catholic 61-59  
1983 Rochester Cornell 63-62  
1984 Cornell Geibel 68-55  
1985 Lawrenceville Catholic Midland 64-51  
1986 Duquesne Lawrenceville Catholic 67-63  
1987 Neshannock Monessen 81-80, 3OT  
1988 Frew Mill Elderton 75-65  
1989 Cornell Union 95-88, OT  
1990 Clairton Cornell 85-82, OT  
1991 Clairton Monessen 79-56  
1992 Duquesne O.L. Sacred Heart 79-60  
1993 Duquesne Monessen 59-55  
1994 Duquesne O.L. Sacred Heart 70-57  
1995 Monessen Duquesne 67-57  
1996 Duquesne Rochester 60-58  
1997 Clairton Sewickley Academy 69-55  
1998 Clairton Vincentian Academy 87-61  
1999 Duquesne O.L. Sacred Heart 63-53  
2000 Cornell Duquesne 53-51  
2001 Monessen Vincentian Academy 59-52 Brackets
2002 Monessen Duquesne 77-72, OT Brackets
2003 Union Clairton 52-48 Brackets
2004 Sewickley Academy Vincentian Academy 56-39 Brackets
2005 Duquesne St. Joseph 54-52 Brackets
2006 Clairton Duquesne 59-54, OT Brackets
2007 Leechburg California 60-59 Brackets
2008 Serra Catholic Wilkinsburg 76-61 Brackets
2009 Sewickley Academy Serra Catholic 71-57 Brackets
2010 Sewickley Academy Lincoln Park 49-48 Brackets
2011 Vincentian Lincoln Park 67-61 Brackets
2012 Lincoln Park Cornell 74-57 Brackets
2013 Vincentian Clairton 86-74 Brackets
2014 Lincoln Park Monessen 85-41 Brackets
2015 Monessen Jeannette 73-57 Brackets
2016 C.W. North Catholic Sewickley Academy 50-36 Brackets
2017 Monessen Imani Christian 74-71 Brackets